Како да го рестартирате Apple Watch кога тој не реагира

Производ на Apple Watch RED

Со Apple Watch управува оперативен систем и, како и секој друг електронски уред, понекогаш може да покаже непостојана работа или директно да престане да реагира на интеракцијата на корисникот. Во овие случаи, најдобро е да исклучете го нашиот уред или рестартирајте го.

Apple Watch нема копче за напојување како да можеме да го најдеме на iPhone, iPad или Mac без да одиме понатаму, така што процесот на рестартирање или исклучување на нашиот Apple Watch кога ќе престане да работи е нешто покомплициран доколку не знај како го прави тоа Еве ги чекорите што треба да се следат рестартирајте го Apple Watch.

Ако нашиот уред работи неправилно, потребно е долго време да се отворат апликациите, а кога ќе работи, работи многу бавно, можеме директно да го исклучиме Apple Watch со притискање на страничното копче и држење притиснато додека пораката не се прикаже на екранот Исклучете го уредот.

Но, ако не нашиот уред престана да реагира на допир, нема да можеме да пристапиме до менито што ни овозможува да го исклучиме уредот, затоа сме принудени да го рестартираме. За да го рестартираме Apple Watch кога екранот не реагира, мора да ги извршиме следниве чекори:

Рестартирајте го Apple Watch

  • Притиснете и задржете го Копче за дигитална круна на Apple Watch.
  • Без ослободување, притиснете и задржете го странично копче на Apple Watch.
  • Сега само треба да почекаме околу 10 секунди додека екранот на Apple Watch не ни го покаже логото на Apple. Во тоа време, можеме ослободете ги двете копчиња.

Ажурирањата на Apple Watch, во многу прилики, обично достигнуваат очај го корисникот и оставете впечаток дека уредот престанал да работи. Никогаш не треба да го рестартираме нашиот уред кога Apple Watch се рестартира, бидејќи може да генерира штета на софтверот што нè принудува да одиме во продавница на Apple.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.