Како да го смениме името на нашиот Apple TV

сири-далечински управувач

Кога Apple TV е со нас скоро две недели, има многу совети и трикови што јас сум од Mac ви ги давам секојдневно за вашиот нов уред. Но, ако сè уште не сте се одлучиле, можете да видите прегледот за unboxing направен од нашиот колега Педро Родас пред неколку дена, во која тој ни ја раскажува приказната од првиот модел на Apple TV. Секој пат кога ќе поставиме нов уред на Apple, автоматски уредот поставува автоматско име за нашиот уред, на овој начин можеме полесно да го идентификуваме кога неколку се прикажуваат преку AirPlay или преку iTunes.

Епл-телевизор-со-далечинско

Менувањето на името на нашиот уред е обично повеќе од препорачливо, за да можеме полесно да го идентификуваме, но и да го персонализираме по наш вкус, или со нашиот вообичаен прекар или ако имаме повеќе од еден уред дома (Apple TV 3 во кујната и Apple TV 4 во дневната соба) нема да дозволи полесно да се идентификува уредот на која сакаме да ја лансираме содржината преку AirPlay.

Преименувајте ја четвртата генерација на Apple TV

  • Се креваме нагоре подесувања.
  • Во рамките на Поставките, одиме во Епл ТВ Ерплеј
  • И сега вариме до името и притискаме. Seeе видиме неколку стандардни имиња како што се спална соба, дневна соба, сала, трпезарија, канцеларија, кујнаитн. Ако никој од нив не одговара на нашите потреби, ќе кликнеме на „Прилагодено име“ и ќе го напишеме името што најмногу одговара на местото каде што сме ги лоцирале.

Најдоброто име што можеме да го користиме, како што коментирав погоре е тоа е поврзано со ситуацијата на нашиот уред: дневна соба, кујна, тераса ... за да се избегнат недоразбирања при лансирање содржина на уред каде што не треба.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.