Како да промените колку долго известувањата се прикажани во OS X El Capitan

известувања за промена на времето-os-x-el-капитан

Со пристигнувањето на известувањата за OS X, се чини дека начинот на работа значително се подобри. Но во други времиња, известувањата стануваат блажени и тие не прават ништо друго освен да нервираат, особено ако гледаме филм или правиме нешто важно и за што ни треба само оној дел од екранот каде што се прикажува известувањето. Најдобар начин да спречите известувањата да станат досадни е да го овозможите режимот „Не вознемирувај“. Но, во други прилики, кога правиме нешто вообичаено, временскиот период на известувања може да изгледа краток, бидејќи немаме време да ги прегледаме целосно. За да го направите ова, од SoydeMac ќе ви покажеме мал туторијал за да го поставите времето што сакаме да се појавуваат известувањата на екранот.

Изменете го времето кога известувањата се прикажуваат на екранот

  • Прво одиме на Терминал или кликнете директно на лупата за пребарување и напишете Терминал за да го отворите.

измени-време-известувања-os-x-ел-капитан

  • Следно го копираме и залепиме следниот текст: стандардно напишете транспарент com.apple.notificationcenteruiTime 10менување на бројот 10, за секундите што сакаме известувањата што се прикажуваат секогаш кога ќе добиеме нешто да трае.
  • Откако ќе се изврши промената, ќе продолжиме со рестартирање на компјутерот за промените да стапат на сила.

Ако поставивте 10 секунди и се чини како вечност во споредба со петте секунди што се природно поставени во OS X El Capitan, следете ги истите чекори и внесете помала вредност, на пример 7 и повторно стартувајте го Mac. Сè зависи од корисноста или не е реална за нас од известувањата, но ако вообичаено не го искористиме тоа, најдобро е секогаш да го активираме режимот „Не вознемирувај“. Од друга страна, ако скоро зависи од нив, најдоброто нешто ќе биде да го продолжите времето што тие ќе бидат прикажани за да имате доволно време за да можете да го визуелизирате откако ќе завршиме со она што го правевме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.