Како да го смените изворот на аудио влез во OS X

промена-аудио-излез-os-x

Ако вчера ви кажавме како можеме сменете го аудио излезот на нашиот MacДа искористиме звучен систем што го имаме дома или да ги искористиме телевизиските звучници на кои имаме поврзан Mac, денес е ред на аудио влезот. Macbooks имаат вграден микрофон кој ни овозможува да го користиме за снимање аудио, музика или воспоставување повици или видео повици преку FaceTime или Skype.

Микрофонот дека нашиот Macbook е добар, но понекогаш ни треба повисок квалитет на звук, За ова можеме да ги користиме слушалките со микрофон што ни ги носи iPhone или да користиме професионален микрофон. Овој вид микрофони се користи главно за директно снимање музика или за снимање на Подкаст. Всушност, јас и нашиот колега Jordорди соработуваме на iPad News Podcast секоја недела каде зборуваме за најновите новости од Apple, Mac, iPad, iPhone и исто така од конкуренцијата.

Променете го изворот на аудио влез во OS X

извор-промена на аудио-влез

За да имате пристап до различните извори на аудио влез во нашиот ОС X, мора да пристапиме до Системските преференци за да го изберете поврзаниот уред што најдобро одговара на нашите потреби. Ако имаме Macbook, по дифолт избраниот извор на влез е микрофон на уредот.

  • Одиме во System Preferences одиме во Sound.
  • Во рамките на звукот, од трите опции што се појавуваат, ќе избереме Внесување.
  • Сега ќе бидат прикажани сите компатибилни уреди поврзани со Mac, покрај интегрираниот микрофон ако имаме Macbook.
  • Следниот чекор е да го избереме уредот што сакаме да го користиме за да го користиме како извор на влез, ја прилагодуваме јачината на звукот и го имаме уредот подготвен за снимање или воспоставување повици или видео повици.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.