Како да го смените изворот на аудио излез во OS X

промена-аудио-излез-os-x

Во зависност од типот на Mac што го користиме, било да е тоа мини поврзано со телевизор или монитор, било да е тоа лаптоп поврзан со надворешен монитор и стерео или која било друга конфигурација, од самиот оперативен систем Можеме да утврдиме каде сакаме да излезе звукот што се репродуцира на нашиот Mac. Иако е точно дека звучниците за Mac не се лоши, тие би можеле да имаат малку повеќе моќ, можеме да ја искористиме опремата на која имаме поврзан Mac за да го репродуцираме аудио. На пример, можеме да ги користиме звучниците на нашата телевизија наместо интегрираните што ги носи Mac Mini.

Ако имаме Mac поврзан на стерео со засилувач, можеме да го испратиме аудио излезот кога ќе поврземе филм што треба да се слуша преку опремата, со цел подобро да уживаме во него. Секогаш кога ќе поврземе периферна единица со нашиот Mac, OS X го препознава и го класифицира според тоа каков тип е. Ако имаме телевизор и стерео поврзани со нашиот Mac, двата уреди ќе се појави во делот Звук за да може да ги избере како излез за репродукција на содржина.

промена-аудио-излез-os-x-2

Променете го изворот на аудио излез во OS X

 • Прво треба да одиме Преференци на системот. Нормално, го наоѓаме на пристаништето, но ако не е ваш случај, можете да пристапите со тоа што ќе ја отворите Launchpad и ќе го барате тркалото за пренос што ја претставува оваа опција.
 • Во полето што ќе се појави, ќе кликнеме на опцијата Звук, сместен во вториот ред на опции.
 • Подолу ќе бидат прикажани три опции: Звучни ефекти, Излез и Влез. Кликнете на Излез така што тие ќе ги покажат сите уреди што сме ги поврзале со нашиот Mac и за да можеме да го репродуцираме звукот.
 • Сега само треба да го избереме уредот, да ги прилагодиме рамнотежата и волуменот на излезот.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   голем судија dijo

  Здраво, кога ќе речете „поврзете iMac“ на пример, на кој излез од iMac мислите ... ??? Имам iMac поврзан со стерео, но го правам тоа од излезот на слушалките до влезот aux. на опремата… .. и кога те читам не знам дали може да се поврзе преку друга порта. оттука и моето прашање.

  Салу2.

  1.    Игнасио Сала dijo

   Јас особено имам Mac Mini и го имам поврзано преку HDMI со телевизор. Во зависност од мојот интерес, можам да изберам дали сакам да се репродуцира аудио преку звучникот на Mac Mini или преку ТВ звучниците. Бидејќи го имате поврзано, не можете да изберете тип на излез освен ако не поврзете монитор или телевизор со imac и сакате да го репродуцирате аудиото таму.

 2.   летицијад dijo

  Не успева што не можам да изберам два уреди - на пр. HDMI излез и исто така интегрирани звучници.