Како да го преименувате глувчето во OS X

метод-1-поставки-рапдизо-ос-х-5

Ако сакате да преминете од Windows во Mac и да ја посетите онлајн продавницата на Apple или да ја посетите Apple Store, сигурно кога ќе ги видите цените ќе размислите за тоа повеќе од еднаш. И двајца. Mac компјутерите се многу поскапи во споредба со моделите што можеме да ги најдеме на пазарот со Windows. Но, ако сте решени, можеби сте заинтересирани да купите половен Mac.

Mac компјутерите имаат многу подолг век на траење од кој било Windows PC. Без да одам понатаму. Јас во моментов користам Mac Mini 2010 со El Capitan. Единствената надградба што ја доби мојот Mac Mini е размена на хард диск за SSD. Со овој нов солиден хард диск, mi нови Mac Mini ќе продолжи да работи совршено три или четири години повеќе без проблеми со изведбата.

Ако купите половен Mac, вклучително и глушец и тастатура, најверојатно, во зависност од тоа колку претходниот сопственик беше откачен, глувчето веројатно ќе го зачува името на неговиот претходен сопственик. Иако е точно дека воопшто не пречи, не боли да го смените во генеричко име или во наше име.

Преименувајте го глувчето во OS X

промена на името-os-x-глушец

  • За ова ќе одиме Преференци на системот.
  • Од рамките на Системските преференции, ќе возиме нагоре Bluetooth така што сите уреди се поврзани со нашиот Mac.
  • Кога ќе го најдеме глувчето, се поставуваме на него и кликнете со десното копче за да се прикаже паѓачкото мени.
  • На менито избираме Преименување и ние го воведуваме името што сакаме да го носи нашиот глушец отсега натаму.

Како што претходно коментирав, оттогаш, Mac уредите имаат подолго времетраење Оперативниот систем е дизајниран исклучиво за компјутери произведени од компанијата со седиште во Купертино.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.