Како да го смените името во Apple Watch

Ако штотуку ви дадоа Apple Watch или ако сте го купиле сами, една од првите работи што обично се прави е да го конфигурирате по мерка и вкус на секој од нив. Можеме да избереме поставеност на апликациите, во низа или во ќелија, дури можеме да избереме на кој зглоб ќе го носиме и пред се да ја избереме сферата. Едно, ако избереме сфера со многу компликации, задачата за конфигурација трае подолго, кој пробал ќе ме разбере. Сè што е направено, има уште една работа што можеме да направиме за да почувствуваме дека Apple Watch што го носиме е уникатен. Се работи за сменете го името на часовникот и ставете го саканиот. Ви кажуваме како се прави тоа.

Кога првпат ќе го стартуваме Apple Watch и ќе го спариме со нашиот iPhone, ќе сфатиме дека апликацијата за телефон посветена на часовникот ќе ни биде од голема помош и ќе мора да ја користиме многу пати, барем првите неколку пати. , додека не го подготвиме часовникот, нашиот вкус. Вистина е дека многу од функциите што можеме да ги дизајнираме и да ги приспособиме на нашите потреби и вкусови може да се направат од самиот часовник, но од iPhone обично е поудобно и повизуелно. Можеби затоа што има поголем екран.

Оттаму, од таа апликација, можеме да ја конфигурираме сферата и компликациите што ги сакаме и други работи, вклучително и промена на името на Apple Watch. Всушност, од таму ќе треба да го направиме тоа. Како што рековме, првиот пат кога ќе ги поврземе iPhone и Apple Watch, ќе сфатиме дека стандардно, часовникот го има истото име како и телефонот. Обично е „Apple Watch of…“ да го ставите вашето име во елипсите. Но, што се случува ако сакам да го персонализирам или ако имам неколку часовници и сакам да ги разликувам?

Ајде да видиме како можеме да го смениме името на часовникот. Патем, имајте на ум дека е така многу многу едноставна операција, но тоа ќе ви послужи подоцна за многу други работи. Според мое лично искуство, имам два Apple Watch и поврзувањето со iPhone е автоматско. Со други зборови, немам што да правам за да функционира едното или другото, едноставно мобилниот го знае тоа од моментот кога го ставам часовникот на зглобот и го отклучувам со нумеричката шифра, нешто многу препорачливо, веќе предупредувам. Кога ги имам вчитано и треба да извршам некоја операција со една од нив, добро е да знам со која работам. Името ми помага да ги разликувам. Особено ако и двајцата се исти. Истата серија и големина... итн.

За да го смените името. Она што треба да го направиме е следново:

Не заборавајте да имате инсталирано најновото ажурирање и на часовникот и на терминалот за iPhone. Не е дека е суштински, но ќе ни помогне во случај нешто да тргне наопаку и да мораме да ги вратиме информациите. Колку поголема безбедност, толку подобро.

Откако овие крајности се потврдени, продолжуваме да го отвораме Апликација за iPhone Watch. Стандардно е инсталиран иако може да се отстрани. Ако ова е вашиот случај, можете повторно да го преземете од App Store без трошоци.

Гледајте (линк на AppStore)
Гледајтеслободен

Отворете ја апликацијата и допрете на табот каде што пишува „мојот часовник“. Одиме до Општо –> Информации –> Ја допираме првата линија, која го покажува името на уредот –> Продолжуваме со менување на името на уредот. Не заборавајте да кликнете OK кога ќе завршите со зачувување на промените. Подготвени, го персонализиравме Apple Watch по наш вкус и со наше име. Од овој момент, никој нема да може да каже дека Apple Watch не е ваш.

Преименувајте го Apple Watch

Како што можете да видите, тоа е прилично едноставна операција, но навистина, речиси никој не го прави тоа. Тоа може да ве спаси од главоболка во иднина, особено кога имате повеќе од еден часовник или кога повеќе од еден часовник е поврзан на вашата иста мрежа и секој од нив може да се појави во апликацијата за iPhone. Со името нема да мора да правите нагаѓања или да гледате дали моето или на некој член на моето семејство, на пример, е ажурирано или ако сакате да промените нешто во Јаболко Плаќаат или сакате да префрлите музика да може да го слуша без да зависи од телефонот.

Се надеваме дека сте биле корисни и тоа да го спроведете во пракса. Сигурно можете да смислите многу имиња за часовникот и знаете дека можете да го менувате онолку пати колку што сакате. На Apple не му е грижа, не гледа на тоа кога треба да се синхронизира или кога треба да примени какви било промени на часовникот.

Не би било лошо да можете да ги запознаете имињата на вашите часовници. Сигурен сум дека ми даваат добри идеи, бидејќи јас сум еден од едноставните: моето име и тоа е тоа. На Apple Watch што постојано го користам го има моето име, а другиот, кој повеќе го користам за спорт, го носи презимето „Спорт“. Неоригинален. Ве читаме во коментарите. 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Arturo dijo

    Одлично, благодарам за советот.