Како да го смените стандардниот прелистувач во OS X

Хром-сафари-перформанси-0

Во моментов Safari е еден од најдобрите прелистувачи што можеме да го користиме на нашиот Mac. Интеграцијата со системот е завршена, како и што ни овозможува да ги синхронизираме сите наши обележувачи без да треба да правиме практично ништо. До релативно неодамна Сафари беше единствената опција за да може да прелистува со мир на умот без да страдаме од батеријата на нашиот уред, бидејќи најновите верзии на Chrome направија прекумерна употреба на ресурсите на нашиот Mac со последователна потрошувачка на батерија. За среќа, проектот Chromium го ажурираше Chrome решавајќи го овој проклет проблем и сега можеме да уживаме во екстензиите на Chrome на нашиот лаптоп без перформанси или проблеми со батеријата.

Додуша, секогаш го користев Chrome во последниве години, но поради проблеми со перформансите што ги доживеа мојот MacBook, бев принуден да се префрлам на Safari. Единствено што ми недостасува од време на време се екстензии. Chrome, како и Firefox, има голем број на екстензии што ни овозможува максимално да ја прилагодиме нашата навигација. Но, не само наставките, туку и синхронизацијата на обележувачите со сите уреди каде што се инсталирани овие прелистувачи (Windows), тие исто така се синхронизираат секој пат кога ќе пристапувам до нив, нешто што за жал не можам да го сторам со Safari.

Ако за вас најдобар прелистувач за Mac Тој е различен од Safari и сакате да го поставите како стандарден, тогаш ќе ви покажеме како да го направите тоа.

Променете го стандардниот прелистувач во OS X

промена-стандардно-прелистувач-на-os-x

Ако, од која било причина, претпочитате да користите Chrome, Firefox, Tor или кој било друг прелистувач, постапката што треба да се следи е многу едноставна. Тука ви покажуваме како можеме да го смениме стандардниот прелистувач (Safari) во OS X:

  • Прво вариме до Преференци на системот, сместено во менито со јаболка, што го наоѓаме во горниот лев дел од екранот.
  • Во рамките на Системски преференции, одиме на табулаторот Генерално.
  • Во рамките на Општо, треба да ја бараме опцијата Стандарден веб прелистувач, и кликнете на стрелката лоцирана во тековниот стандарден прелистувач.
  • Потоа, ќе ги покаже сите прелистувачи што ги инсталиравме на нашиот Mac, само треба изберете го оној што го сакаме и затворете го прозорецот.

Од овој момент, секој пат кога ќе кликнеме на врска, наместо да го отвориме Safari, веб-страницата ќе се отвори со прелистувачот што го избравме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.