Како да го смените фонтот и неговата големина во Пошта за OS X

својства-пошта

El стандардна големина на фонт во Апликација за пошта за OS X е со големина 12 за е-пошта и пораки кои немаат стил, што е во најголем број пати кога добиваме е-пошта. Ако мислите дека оваа големина на фонтот е нешто мало за вас и сакате да ја измените, треба да продолжите да го читате овој напис.

Начинот на промена на овие аспекти на фонтот што се користи за прикажување на е-пошта е многу едноставен и не само што ќе биде можно да се промени големината на фонтот за самата содржина на е-пошта, но исто така и за другите компоненти на е-пошта, вклучувајќи ги испраќачот, примателите, темата, па дури и списокот со пораки.

Па да, денес се разбудив и почувствував потреба да замачкам малку во преференциите на апликацијата Mail, бидејќи забележав дека буквата во која се прикажани е-поштата е малку премала за мене. Дали има начин да се измени овој аспект на писмото за пошта? Па, вистината е дека не само што ќе можеме да ја модифицираме големината на тој фонт што Apple го постави стандардно, но исто така ќе можеме да го смениме дури и фонтот што се користи.

фонтови за пошта

промена на фонтот и неговата големина

За да го направите ова, ние само треба да ја отвориме апликацијата за пошта, да избереме и да отвориме е-пошта што содржи текст и потоа да одиме во горната лента со мени, збор пошта а подоцна во паѓачкото бираме Преференци. Автоматски ќе се појави прозорец на екранот во кој ќе треба да го притиснеме табулаторот Видови и бои, што е местото каде што ги имаме сите опции што можеме да ги конфигурираме така што изгледот на е-поштата што ги добиваме е различен.

доказ за пошта

Можеме да направиме промени во големината, буквата, како и бојата што сакаме да ги имаат различните нивоа на испратени одговори и кои се поврзани со главна е-пошта. На кратко, ако не знаевте дека можете да го измените овој аспект на апликацијата за пошта и сметате дека големината на фонтот 12 не е ваша работа, започнете со работа и оставете ја поштата конфигурирана според вашите потреби сега.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Даниел dijo

  Како е конфигурирано така што по дифолт кога пишувам е-пошта, тоа е со фонт и боја?

 2.   Хуан Карлос dijo

  Промените не се модифицирани во мене, можете ли да ми ја кажете причината?
  Ви благодариме.

 3.   МИР НА СЕЕЕТА dijo

  Здраво за мене, тоа е изменета во еден тим, а не во другиот што можам да направам?

 4.   c.jimenezheras@gmail.com dijo

  ЗДРАВО;)
  Во мојот случај ... ако ми дозволите да го изберам фонтот и големината, но не и „бојата“ ...; (

 5.   марија агустина целато dijo

  Не ми дава можност да го сменам, ми се појавува без да можам да кликнам за да ја изменам таа буква

 6.   Lucia dijo

  кој е стандардниот фонт на поштата? Сакам да го оставам како што беше и не можам