Како да го подигнете вашиот Mac во безбеден режим за смена на проблеми

mac-safe-mode-1

Една од опциите што треба да ги започнеме нашите Mac и да ги провериме можните проблеми со софтверот што го спречуваат да работи или едноставно да извршиме проверка на нашата машина за проблем, е Безбедно подигање или безбеден режим. 

За да ја извршиме оваа задача, треба да следиме неколку чекори за време на стартувањето на нашата машина и ова иако звучи комплицирано, не е така. Денес ќе ги видиме еден по еден и јасно чекорите за да можете да го стартувате вашиот Mac во безбеден режим до поправете ја можната грешка кога имате проблем.

Што точно прави безбеден режим

Првото нешто што го прави нашиот Mac кога ќе започнеме во безбеден режим е да го провериме почетниот диск и да се обидеме да ги поправиме проблемите со директориумот. Кога ќе го стартувате Mac на овој начин, машината ги вчитува само основните екстензии на јадрото, ги деактивира фонтовите што сме ги вчитале на нашиот Mac, а предметите за подигање и предметите за најавување не се отвораат за време на подигнувањето и стартувањето.

Од OS X 10.4, кешот на фонтот што е зачуван во /Lib Library/Caches/com.apple.ATS/uid/ се преместени во ѓубре (каде uid е кориснички ID број) и во OS X v10.3.9 или претходните верзии, безбедниот режим ги отвора само ставките за подигнување инсталирани од Apple. Овие ставки обично се наоѓаат во / Библиотека / StartupItems. Овие ставки се различни од ставките за најавување на сметката избрани од корисникот.

mac-safe-mode-3

Вклучете се во безбеден режим

Процесот на подигнување на безбеден режим е многу едноставен и за ова треба само да ги следиме овие чекори. Прво и најважно е исклучете го нашиот Mac. Откако Mac е исклучен, можеме да го започнеме процесот и за ова ајде да го рестартираме Mac.

Додека го подигнуваме Mac и моменти откако ќе го слушнеме карактеристичниот звук за стартување, го притискаме копчето Shift. Оваа пулсација е важна да се изврши во моментот кога звучи почетниот звук, ако го сториме тоа пред тоа нема да работи. Откако ќе се појави логото на Apple, the, престануваме да притискаме.

Нормално е ако по овој процес нашиот Mac трае малку подолго за да се пушти почетниот екран, не очајувајте и бидете трпеливи бидејќи машината врши проверка на директориумот како дел од безбедниот режим и затоа трае подолго.

mac-safe-mode-2

Карактеристиките не се достапни во безбеден режим

Функциите достапни на нашиот Mac кога сме во безбеден режим се намалуваат и во овој случај нема да можеме да го користиме ДВД плеерот, Не можете ниту уредувајте видео или снимајте со iMovie или користете аудио влезни или излезни уреди.

Врските USB, FireWire и Thunderbolt можеби не се достапни или дека не работи кога сме во овој режим и Wi-Fi мрежите може да бидат ограничени или не е достапно во зависност од Mac и верзијата на OS X што ја користиме. Деактивиран е графичко забрзување на хардверот, лентата со мени OS X е нетранспарентна и оневозможува споделување на датотеки.

Откако проблемот е решен или проблемот ќе се открие со безбедно подигање, можеме да ја рестартираме машината со нормално подигање. За ова само треба рестартирајте го нашиот Mac без да притиснете кое било копче. Ако од некоја причина тастатурата не работи, можете да пристапите до терминалот од далечина или со најавување на компјутерот од друг компјутер користејќи SSH, но ова е друга тема што ако сакате ќе ја објавиме во друго упатство.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

7 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Мигел Ангел dijo

  Здраво, знаеш дека ништо не се случува кога ќе го притиснам копчето што го кажуваш, го имам Јосемит, последниот, останува заглавен повеќе или помалку на средина од кафеаната, поздрав

  1.    ФРАНЦИСКО AАВИЕР РАМИРЕЗ ЈЕБЕНЕС dijo

   Истото ми се случува, дали го реши?

 2.   ширју222 dijo

  Обидувајќи го ова, го добив кафеавиот хаос, останав без да започнам и тоа ме чинеше Бог и ми помага да го вратам компјутерот, ако знам дека не се обидувам да го користам ова на безбеден начин. Добив симбол на круг со крст во средината и тој не започна или ништо, тука беше, ниту користејќи копија од временска машина, тоа работеше само од партицијата за обновување што го инсталираше OSX и единствената лоша страна е дека папката „Преземања“ сега се нарекува преземања и немам топки за промена на името, глупо е, но малку ме нервира што за да го пробам поминав скоро два дена без компјутер ... Ако некој ќе го проба Јас не би го сторил тоа ...

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Здраво shiryu222, нешто во процесот не би ви одговарало затоа што кога правиме туторијал од ваков тип, тестираме претходно дека нема проблем. Во мојот случај iMac, не се појави проблем и само владеењето на машината започна без проблем.

   Sorryал ми е за тоа што ти се случи, но чудно е затоа што единственото нешто што го прави овој процес е да го провери правилното функционирање на машината и не допира до која било конфигурација или слично.

   Со почит

   1.    Лефо dijo

    Што е со тоа, имам сериозен проблем со мојот imac, се обидов да го инсталирам малиот кодош и тој се рестартираше на сред инсталација, dps изгледаше како да работи совршено, но по некое време сите врски беа прекинати, bluetoth, usbe, internet, сè, од таму се обидов да го започнам и го влоши тоа, немав ниту глушец ниту тастатура (се чини дека не е темата, имам трпеливост и благодарам!), по неколку обиди и тестирање на безбедниот режим, единствениот клучот што машината го прифати беше командата «алатка на дискот» + r, и таму го проверив и поправив дискот, но tbn фрлив грешка, бидејќи во тој момент мојата машина не може да се стартува, доаѓа да се вчита и да се исклучи, само вклучи во режим на корисен диск и оттаму HD се чини дека е блокиран со повторно инсталирање на x интернет-јосемит, што да направам? Очаен сум дури не можам да ги направам бекап моите датотеки за комунални услуги! Дали има друг начин да влезете во безбеден режим? оној со копчето «големи букви» не работи за мене, жал ми е да се проширам, не знам многу за форумите. Ви благодарам!

 3.   ширју222 dijo

  Па, испитај малку, ова можеби ми се случи затоа што имам не-јаболко ssd со активирање на трим со програма од трета страна и може да биде активирано потписот на kext и при стартување да не го пушти дискот да бидат прочитани, па не знам дали можам да го потврдам тоа и ако е така, би било добро ако го наведете во друг пост или во овој, менувајќи го така што луѓето кои имаат активирани трим пред да го направат ова, деактивирајте го на избегнувајте поголеми зла, што во мојот случај би можел да ги решам себеси, иако не сум многу искусен во светот на маките и затоа ја следам оваа веб-страница, а не друг форум.

  И во случај мојот претходен коментар да ве навреди, се извинувам.

  Честитка.

 4.   Judудит Ривас dijo

  Здраво: И како да излезам од безбеден режим со команди. Од вчера, мојот Macpro беше активиран во безбеден режим, но не завршува со стартување, лентата за напредок трае долго и кога ќе се полни, не оди подалеку од таму. Сакав да вратам, но бидејќи сум во безбеден режим, нема интернет-врска за да го направам тоа. Како да беше оставен во неизвесност на безбеден режим.