Како да го форматирате вашиот Mac без да го избришете хард дискот

ос-ел-капитан

Пред неколку дена, еден корисник праша како да ги поврати избришаните податоци откако ја избриша администраторската сметка од Mac и одговорот на ова прашање е Time Machine и бекап. Во секој друг случај и без да имате зачувано резервна копија, невозможно е да се повратат информациите при бришење на сметката на Администраторот.

Оваа опција се користи во „формат режим“ без всушност да помине низ чекорите за отстранување и повторно инсталирање на оперативниот систем. Лично зборувајќи, јас секогаш ќе го велам тоа подобро е да се изврши чиста инсталација на системот за да се остави Mac подготвен, но ако не сакате да ја извршите оваа инсталација, можете да го извршите процесот на отстранување од Администраторот. Денес ќе видиме како да го спроведеме овој процес на бришење на корисникот на администраторот. Да се ​​биде јасен за можната загуба на податоците ако немаме резервна копија, секој може слободно да го користи овој метод или не.

Прв чекор

Првиот е извршете ја нашата резервна копија за да ги заштитите вашите важни податоци. Друг детал што треба да се земе предвид во овој процес е сите документи и датотеки што ги имаме надвор од папката на нашиот корисник администратор (Дома) тие нема да бидат отстранети во процесот.

Сега да поминеме низ Системски преференции> Корисници и групи и отклучете го катанецот со лозинката на Администраторот за да започнете со процесот. Сега, откако ќе заврши овој претходен чекор, ќе создадеме нова сметка на Администратор со притискање на симболот "+" и ние ви ги даваме привилегиите.

отстрани-администратор-2

Рестартирање на системот

Следниот чекор е извршете Mac повторно и најавете се со новата сметка на администраторот што претходно ги создадовме. Со ова, она што ќе го постигнеме е да ги имаме двете сметки на администраторот подготвени и да не го оставаме Mac во кое било време без администратор.

Откако ќе се рестартира, се враќаме во Системски преференции> Корисници и групи и го избираме катанецот за да го отвориме. Запомнете дека овој пат лозинката е онаа што се користи за новиот корисник на Администратор. 

Избришете ја сметката со бришење податоци

Откако стигнавме тука со извршување на секој од претходните чекори, она што треба да го направиме е едноставно отстранете го стариот администратор и за ова се ставаме на врвот на тоа и го избираме симболот «-« од дното.

Во оваа прилика не стигнав до точка да го елиминирам корисникот на Администраторот, туку во се појавија претходните верзии на OS X менито слично на оваа на сликата подолу, на која ни овозможи да извршиме неколку активности: зачувајте резервна копија на избришаната сметка во папка, избришете ја сметката на Администраторот без да ја избришете папката Home и третата, што требаше да ги избрише сите содржина од сметка.

бришење-администратор

Во OS X El Capitan не се чини дека ова мени се појавува како достапно (ако некој го проба и потврди дека остава испраќање фотографии) според корисникот кој ни рече дека ја избришал својата администраторска сметка, Alan, па затоа внимавајте од тогаш откако ќе се елиминира, нема враќање назад.

Подготвени!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хуањо dijo

  Здраво, ви благодарам многу за сите упатства. Во последно време имам едно прашање. Имам мак околу 5-6 години и мислам дека дојде време да го форматирам. Колку е корисно да се форматира и да се започне од копија на временска машина? Мислам ... ако го форматирам и потоа враќам од копија од временска машина, дали останува иста или има ѓубре што се губи на патот?

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Добро Хуањо, враќањето на машината од Time Machine е потребно за некои документи што се од суштинско значење за вас, но тоа не значи дека чистењето е добро од време на време. Мој совет е да вратите од нула од нова верзија на OS X, односно да направите резервна копија на ТМ, да вратите од почеток и да го добиете само она што е навистина важно од ТМ без да ја вчитате целата резервна копија.

   Со почит