Како да добивате само известувања за пошта што ви значат

Сигурно во повеќе од една прилика дури сте се чувствувале презаситени од големиот број електронски пораки што сте ги примиле и, особено, од нивните известувања, но постои едноставно и, пред сè, практично решение за примајте само известувања за пошта што се важни за вас, и денес ви кажуваме како да го направите тоа.

Добивајте само важни известувања

Веројатно ќе ти се случи како мене. Имам неколку сметки за е-пошта и помеѓу спам пораки, сигнали, претплати и навистина важни пораки, бројот на е-пошта се брои со десетици секој ден, но не треба да примам известувања од сите нив, ги сакам само важните, така што не гледам на екранот на iPhone цело време за ништо. Да се ​​направи ова е многу лесно и за ова ќе го користиме ВИП-листа, активирање на известувања само за е-пошта што ги добиваме од контактите вклучени во наведената листа.

Затоа, првиот чекор ќе биде додадете ги нашите важни контакти на ВИП-листатаНа пример, семејство, пријатели и работни пораки. За да го направите ова, ќе започнеме со отворање на апликацијата пошта и потоа кликнете на „Поштенски сандачиња“ горе лево и, во новиот екран што се појавува, ќе ја видите списокот „ВИП“.

Добивајте важни известувања за е-пошта

Сега кликнете на иконата за информации што ќе ја видите десно од зборот ВИП и што се идентификува со „јас“ внатре во круг.

FullSizeRender

Новиот прозорец што ќе се отвори го вклучува вашиот Список на контакти со ВИП. Ако сè уште немате, кликнете на „Додај ВИП“; Ако веќе имате ВИП контакти, но сакате да го измените списокот со додавање или бришење, кликнете на „Уреди“ горе лево.

За да отстраните контакт од вашата ВИП-листа, притиснете ја црвената икона што ќе ја видите лево од контактот.

За да додадете ВИП контакт, кликнете на „Додај ВИП ...“. Кога ќе го направите ова, списокот со контакти од вашата iPhone и едноставно изберете го оној што сакате да го додадете и повторете го процесот за секој нов контакт што сакате да го додадете.

Откако ќе ја поставите вашата ВИП-листа, време е да прилагодете ги известувањата за пошта. Да го направите ова:

 1. Следете ја патеката Поставки → Известувања. Пошта
 2. Кликнете на една од вашите сметки за пошта
 3. Исклучете ги сите известувања за таа сметка (Преглед во Центарот за известувања, Звуци, Поглед на заклучен екран, Покажи прегледи и под Стил на известување, изберете „Ништо“)
 4. Повторете ги чекорите 2 и 3 за секоја од сметките што сте ги конфигурирале во Пошта
 5. Кликнете на „ВИП“ и конфигурирајте како сакате да добивате известувања.

Во натамошниот текст ќе добиете само важни известувања за пошта, односно оние е-пораки испратени од контактите што сте ги вклучиле во вашата ВИП-листа. За да ја проверите целата ваша пошта, направете како и обично, внесете пошта.

ЗАБЕЛЕШКА: ова упатство е направено на iOS 9 па можеби, следејќи ја со која било претходна верзија на iOS, можете да најдете некоја разлика.


Потсетуваме дека ако од различни причини не можете да го следите стримингот на главниот Apple, што ќе се одржи следната среда, 9 септември, во Applelizados, ќе спроведеме блог во живо во кој нашата колешка Ayoze ќе ви ги каже сите детали. Можете исто така да го следите настанот преку нашата сметка на Твитер @applelized И, за да завршиме еден ваков посебен ден, ќе објавиме специјални тематски написи со сите новости. Значи, следната среда од 19:00 часот по шпанско време (еден помалку на Канарските острови) знаете каде треба да бидете, во Еппелизадос.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.