Како да добиете прашање за помош за лозинката за најава

Преференци на системот

Еден од најчестите проблеми со кои се соочуваат корисниците во денешно време е оној не запомнувајќи ги лозинките. Воопшто не е нешто што им се случува на малку луѓе, тоа е прилично чест проблем и иако е точно дека постојат методи за да не ги заборавите или дури и директно поврзани апликации за да не потсетувате на лозинките, секогаш е добро да имате " план б ".

Во овој случај тоа е нешто што доаѓа природно на сите Mac затоа нема да биде потребно да имате инсталирано друга апликација или слична и таа е опцијата што ќе ни помогне да ја запомниме лозинката за најавување. Оваа опција може да се активира од Системските преференции и денес ќе видиме како можеме да го направиме тоа.

Тие се нешто повеќе од два чекори и можат да решат проблем кога поради некоја причина не се сеќаваме на лозинката за да започнеме Mac. Оваа опција е активирана лично на компјутерите на други корисници, пријатели или познаници на оние на кои еден ден може да им треба тоа Лозинката треба да биде безбедна и не сите се валидни, па затоа е важно да ставите комплицирана и никогаш не повторувајте лозинки на повеќе страници, нешто што за жал се случува често. 

Прикажи совети за лозинка

Оваа опција е онаа што ќе ни помогне во случај на заборавање на почетната лозинка и таа се активира на едноставен начин со внесување на Системските преференции, поставување на истата оваа лозинка за отклучување на долната брава и потоа активирање на опцијата "Покажи индикации за лозинка".

Асí кога поради некоја причина не се сеќаваме на оваа лозинка, самиот тим ќе предложи прашање / фраза што претходно сме ја напишале за полесно да ја запомниме лозинката. Оваа опција, како што реков, е одлична за многу луѓе и спречува проблеми при ставање поголема безбедност во лозинката од страв да не ја заборавите. Уредување или пополнување на оваа опција и не повторување на лозинки е подобро.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.