Како да додадете или отстраните дигитален претставник на вашиот Apple ID

Дигитален претставник

Еден од новитетите што ги имаме моментално достапни со iOS 15.2, iPadOS 15.2 и macOS 12.1 и понови, е тоа што ни дозволуваат да додадеме дигитален претставник на нашиот Apple ID. Ова може да изгледа глупаво, воопшто не е и е дека во случај на смрт без лозинки на Apple е невозможно да се пристапи до уредите, ниту самиот Apple може да направи нешто. Така е одамна и да ни дадеме идеја дека е исто како во случајот да најдете iPhone, Mac или iPad на улица, без лозинката на Apple ID не можеме ништо да направиме со уредот, тој е убава тежина за хартија.

Затоа Apple по многу барања од корисниците завршува со додавање на оваа опција на „Дигитален претставник“ со кој сопственикот на Mac, iPhone, iPad или кој било уред на Apple му дозволува пристап на некој кому му веруваат. Ова значи дека ќе имате пристап до сите податоци зачувани во сметката на Apple.

Податоците што се споделуваат се доста важни, затоа мора да бидеме внимателни со личноста што ја доделуваме како дигитален претставник во нашиот Apple ID. Овие податоци може да вклучуваат фотографии, пораки, белешки, датотеки, преземени апликации, резервни копии на уредот и многу повеќе. Дигиталниот претставник не може да пристапи до некои податоци, тие најчесто се купуваат со корисничкиот ID на сопственикот, филмови, музика, книги или претплати. Во прилог на податоците зачувани во Keychain, како што се информации за плаќање или лозинки.

Главниот услов е да се има верзијата на iOS 15.2, iPadOS 15.2, macOS 12.1 или понова верзија инсталирана на нашите уреди. Ако не сме во овие верзии, нема да можеме да ја користиме оваа нова дигитална репрезентативна функција. Дополнително, потребна е двофакторна автентикација активирана во Apple ID и во случајот со нашата земја да имате над 13 години. Прашањето за возраста може да биде различно во зависност од земјата во која живееме.

Дигитален претставник на Mac Apple

Ова се податоците до кои може да пристапи вашиот дигитален претставник

Податоците до кои дигиталниот претставник може да пристапи зависи од тоа што ималот на сметката на Apple ID има зачувано во iCloud и во нивната резервна копија на iCloud. На пример, ако сте ги зачувале сите ваши фотографии на локација од трета страна, тие фотографии не се зачувани во Apple и нема да бидат во податоците на вашиот Apple ID. На пример, со сметки на Amazon Photos, сметки на Google, услуги за видео стриминг или слично. Ова се сите податоци до кои нашиот дигитален претставник може да има пристап:

 • Фотографии во iCloud
 • Белешки, пошта и контакти
 • Календари и потсетници
 • Пораки во iCloud
 • Историја на повици
 • Датотеки зачувани во iCloud Drive
 • Здравствени податоци и гласовни белешки
 • Сафари листа за читање и омилени
 • ICloud Backup, кој може да вклучува апликации преземени од App Store; фотографии и видеа зачувани на уредот; Поставки на уредот и друга содржина што е направена резервна копија на iCloud и која не е исклучена од следнава листа.

Дигитален претставник на Apple

Податоци до кои не може да пристапи дигитален претставник

Како што овој дигитален претставник има пристап до бројни податоци на нашата сметка, Имајте на ум дека многу други не се достапни за оваа дигитална репрезентативна фигура.. Меѓу нив наоѓаме:

 • Лиценцирана содржина како што се филмови, музика и книги купени од сопственикот на сметката.
 • Купувања во апликација, како што се ажурирања, претплати, пари за игри или друга содржина купена во апликација.
 • Информации за плаќање, како што се информации за плаќање на Apple ID или картички зачувани за употреба со Apple Pay.
 • Информации зачувани на синџирот со клучеви на сопственикот на сметката, како што се кориснички имиња и лозинки на Safari, интернет сметки (се користат во пошта, контакти, календар и пораки), броеви на кредитни картички и датуми на истекување и лозинки за WiFi

Како да додадете дигитален претставник

Дигитален претставник

Сега кога знаеме каков пристап имаме и немаме отворено со додавање дигитален претставник на нашиот Apple ID, ајде да видиме како можеме лесно и брзо да додадеме еден од нашите Mac, iPhone, iPod Touch или iPad. Во овој случај сликите се од iPhone, но методот е валиден со кој било компјутер што го внесува Apple ID. Првото нешто што треба да направите е да пристапиме до нашиот Apple ID со внесување на поставките на уредот.

 1. Кликнете на опцијата „Лозинка и безбедност“ и потоа „Дигитален претставник“
 2. Откако ќе влеземе внатре, кликнуваме на „Додај дигитален претставник“. Побарајте да се автентицираме со Face ID, Touch ID или кодот на вашиот уред ако не сте го направиле тоа претходно
 3. Сега членовите на семејството се појавуваат ако ги имаме на нашата сметка. Можеме да избереме едно или директно да кликнете на „Избери друго лице“
 4. При кликнување на изберете друга личност директно ни се отвора списокот со контакти, избираме еден и тоа е тоа

Во овој момент, пораката е-пошта пристигнува директно на нашата сметка на Apple ID, на iPhone, iPad или iPod Touch таа нè прашува испратете текстуална порака или испечатете копија од клучот за застапникот да прифати. Од таму веќе го имаме подготвен нашиот претставник.

Ако додадеме некој што нема уред на Apple или не може да пристапи до поставките на Дигитален претставник на вашиот уред, неопходно е да ви дадеме физичка копија со кодот за пристап. Ова може да се испечати директно за денот кога треба да се користи. Може да се испрати директно преку PDF или слика од екранот на страницата, ние исто така можеме да зачуваме копија со документите на вашата волја.

Како да го додадете од Mac

Системот за додавање дигитален претставник од Mac е сличен, ако не ист, но на Mac.За ова мораме пристапете до System Preferences и потоа директно до Apple ID. Откако ќе влеземе, ја додаваме лозинката и ги следиме претходните чекори, но на Mac.

 • Изберете мени на Apple> Системски параметри и кликнете на „Apple ID“
 • Кликнете на „Лозинка и безбедност“, а потоа на „Дигитален претставник“
 • Кликнете на „Додај дигитален претставник“. Можеби ќе треба да се автентицирате со Touch ID или лозинката за најавување на Mac

Дигитален претставник на Apple iPhone

За да отстраниме дигитален претставник, мораме да го направиме ова

Можете да избришете дигитален претставник во секое време од поставките на Apple ID и тоа воопшто не е комплицирано. Во овие случаи, нема потреба да се грижите за можен пристап бидејќи лозинката ќе се промени и нашиот уред ќе генерира нова во случај да треба повторно да ја активираме.

 1. На iPhone, iPad или iPod touch, одете до Поставки> корисничко име> Лозинка и безбедност
 2. Директно го бришеме лицето и ќе добиеме е-пошта со известувањето

За Mac:

 1. На Mac одиме директно во менито на Apple> System Preferences, кликнете на Apple ID и изберете Лозинка и безбедност
 2. Како и кај уредите со iOS, директно го отстрануваме Претставникот и тоа е тоа

Тоа е навистина интересна функција на која им требаше премногу време за да пристигнат многу корисници. Во секој случај тоа е веќе достапно и неговата употреба е важна.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.