Како да додадете омилени места на „Мапи на Apple“

Ако користите Епл мапи и веќе идентификувавте специфични места што сакате да ги посетите, можете да ги зачувате овие места како омилени во „Мапи“. Така, подоцна, кога одите да патувате на тоа место, ќе треба само да кликнете на името во списокот со „Омилени“ и потоа да притиснете „пристигне“. Ова може да биде навистина корисно, особено кога планирате патување со повеќе постојки.

Вашите омилени места, секогаш при рака на „Карти“

За да зачувате омилен во Епл мапи, прво ќе треба да идентификувате локација. Во овој случај ќе го искористиме примерот што ни го дава Karим Карпен во iPhone Life, Статуата на слободата. Внесете го местото што го барате во лентата за пребарување Мапи или едноставно кажете  Siri „Статуа на слободата“, а таа ќе биде задолжена за прикажување на картата на екранот. Допрете на маркерот и ќе ви ја покаже локацијата во апликацијата „Карти“.

Снимка на екранот 2015-12-19 во 15.11.21 часот

За да ја додадете Статуата на слободата во вашите Омилени, кликнете на иконата за срце, тоа е најбрзиот начин да додадете локација во омилените. Но, исто така можете да ја допрете иконата Сподели горе десно од екранот и изберете „Додај во омилени“.

Снимка на екранот 2015-12-19 во 15.12.06 часот

Openе се отвори нов прозорец каде што можете да ја уредувате етикетата на новиот фаворит. Кликнете на Зачувај горе десно, и тоа ќе биде додадено на вашите омилени места.

IMG_4115

Да ги видите вашите омилени во Епл мапи, допрете на полето за пребарување и ќе се прикажат неодамнешните пребарувања, а првата ставка во списокот е Омилени. Кликнете на Омилени и ќе се отвори нов прозорец што ќе ја прикаже вашата листа на омилени. Допрете на едно од имињата и потоа допрете на «стигнете таму» или на стрелката што се врти лево од лентата за пребарување и патувањето ќе започне.

IMG_4116

Може да го избришете или промените редоследот на вашите омилени во Мапи на Apple кога и да посакате со кликнување на копчето Уреди. За бришење, допрете на црвениот круг. За да го промените редоследот, притиснете и задржете ја иконата за паралелни шипки десно од името и повлечете нагоре или надолу.

Запомнете дека имате многу повеќе совети и трикови во нашиот дел Упатства.

ИЗВОР | iPhone живот


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.