Како да додадете слика во позадина во Google Chrome

Како да додадете слика во позадина во Google Chrome

Бидејќи сум од Mac, не сакаме да го гледаме прелистувачот Google во близина, ниту пак допирајте го со стап, поради големата потрошувачка на ресурси на Chrome, голема потрошувачка на ресурси што се чини дека на Гугл не му е баш исто и не планираат да го решат.

Додека перформансите се слаби, опциите за прилагодување и бројот на екстензии што ни ги нуди е толку голем што може да стане зависен за некои луѓе. Една од најпознатите визуелни опции за прилагодување, ја наоѓаме во можноста да можеме промена на сликата во позадина.

Google Chrome ни нуди различни методи за да можеме промена на сликата во позадина, или преку екстензии на трети страни или со користење на која било слика што сме ја зачувале на нашиот компјутер. Овој процес е многу побрз бидејќи ни овозможува целосно да прилагодиме која позадина сакаме да ја прикажуваме на почетниот екран на Google.

Додајте слика за позадина на Google Chrome

Додадете слика во позадина на Google Chrome

 • Од почетниот екран, мора да кликнеме на копчето Прилагодете, сместен во долниот десен агол на екранот.
 • Следно, ние мора да избереме која слика сакаме да биде прикажана во позадина или да ја користиме онаа што ја сакаме преку копчето Поставете од уредот.

Додајте тема за позадина на Google Chrome

Додајте тема за позадина на Google Chrome

 • Прво, пристапуваме до делот од поставки за Google Chrome со кликнување на трите вертикални точки лоцирани во горниот десен агол на апликацијата.
 • Следно, ајде да полираме Изглед, сместен во левата колона во рамките на екранот за конфигурација.
 • Во десната колона, во делот Аспект, ајде да кликнеме на Теми.
 • Во тоа време, темите достапни на Web Chrome Store ќе бидат прикажани. За да ја инсталираме темата што најмногу ни се допаѓа, треба само да кликнеме на неа Додадете во Chrome.
 • Откако ќе се инсталира, позадинската слика ќе биде заменета со тематската слика што ги избравме, како и бојата на интерфејсот.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.