Како да додадете Waze или Google Maps на CarPlay

Ако сте ги следеле вестите од последните денови, ќе знаете дека Apple CarPlay се отвора кон другите мапи. Во моментов, и под верзијата iOS 11, ова не е можно. Ако сакате мапа, ова мора да биде „Мапи на Apple“. Сепак, со доаѓањето на iOS 12 работите ќе се променат и може да се додадат други апликации како што се „Гугл мапс“ или популарниот прелистувач „Вазе“.

Вистина е дека крајната верзија на платформата нема да допре до корисниците до следниот септември. Сепак, првата бета верзија за програмерите е достапно од 4 јуни y првата јавна бета верзија ќе го стори тоа на крајот на овој месец јуни. Затоа, на вашиот уред ќе има функции што веќе можете да ги испробате - ако се осмелите.

Затоа, првото нешто што треба да направите е инсталирајте ја првата бета верзија на iOS 12 на вашиот iPhone; Ако ги направите истите чекори со iOS 11.4, тоа нема да биде можно, иако тоа ќе ви помогне да додадете или избришете некои апликацијата од екранот на вашето возило. Слично на тоа, не сите апликации се компатибилни со CarPlay; ако се, тие се појавуваат директно на екранот. Сега, нема да биде можно да се додадат ниту една од овие две опции за навигација преку GPS, односно ниту Waze ниту Google Maps.

Прво на сите, главата нагоре «Поставки» на iPhone и побарајте ја опцијата „Генерал“. Внатре мора да се движите додека не стигнете „CarPlay“ и повторно притиснете. Seeе видите дека ќе ви овозможи да го изберете возилото на кое сакате да ги додадете овие две апликации - ќе се појави комплетниот список на возила што сте ги регистрирале или поврзани со вашиот iPhone.

Beе биде моментот во кој ќе бидете претставени на екранот како би изгледал CarPlay во вашето возило и апликациите што се додаваат. На дното ќе ги видите компатибилните апликации што не се додадени и кои се придружени со мала икона (+) што ќе ги додаде на списокот. Ова е она што ќе треба да го направите со Waze или Google Maps за да можете да уживате во нив во CarPlay.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

7 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Адријан dijo

  Момци, ова сè уште не е можно, треба да разјасните дека во Бета - не дека е достапно ...

 2.   Дејвид dijo

  Ниту за мене не работи. Ниту на iPhone X ниту на 6. И со iOS12 Beta 1 и со инсталирани Waze и Google Maps.

 3.   хосијамон dijo

  Не работи на ios 12 beta 2

 4.   Диего dijo

  Нема функционалност

 5.   Јули Ц. dijo

  Не работи во Бета 3

 6.   Тревор dijo

  Не работи бета 8

 7.   Мајк dijo

  Здраво Само што ги инсталирав iO12, Waze или Google Maps не се појавуваат со симболот + за да ги додадам во мојата Car Play. Некој предлог? Ви благодарам!