Како да дозволите или да ги одбиете плаќањата на Apple Pay од вашиот Mac

Јаболко Плаќаат

Една од опциите што имаме на располагање да ја платиме со Apple Pay и нашиот Mac е да плаќаме за набавките од кој било Mac. Ова е можно благодарение на веб-страниците што дозволуваат ваков вид плаќање и исто така на iPhone-ите што ги имаме активни со плаќањето на Apple Сервис. Можеме да ги активираме или деактивираме овие плаќања со Apple Pay лесно и брзо па денес ќе видиме како можеме да го направиме тоа.

Регистрирана картичка компатибилна со Apple Pay

Логично, првото нешто што треба да го имаме е валидна картичка компатибилна со услугата за плаќање на Apple регистрирана на нашиот iPhone. Ова му овозможува на корисникот да плаќа со него од кој било Mac што го има истиот Apple ID на датотеката. Откако ќе ја вметнеме картичката, можеме дури и да ја одобриме исплатата од нашиот Apple Watch.

Да ги активираме или деактивираме плаќањата преку Apple Pay од нашиот Mac сè што треба да сториме е да пристапиме до поставките на iPhone, да ги внесеме паричникот и Apple Pay и потоа да кликнеме на опцијата „Плаќања од Mac“ што се наоѓа на дното на ова мени. Таму можеме да го активираме или деактивираме овој вид плаќања и да ги смениме стандардните картички што ќе ги извршуваат плаќањата.

Многу корисна и едноставна функција што треба да ја користите за да ги извршуваме нашите плаќања преку Mac. Овластувањето секогаш ќе се бара на уредите со iOS, но сите набавки може да се направат од Mac се додека веб-страницата или продавницата го дозволуваат тоа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.