Како да зачувате веб-страница во Safari како белешка на Mac

Сметки

По заминувањето на Instapaper од Европа, единствената апликација што ни овозможува зачувајте веб-страници за подоцнежна референца en Pocket, бесплатна апликација која исто така ни нуди платена верзија со одлики за оние кои го поминуваме денот во потрага по информации на Интернет.

Ако сте пробале џеб и не сте го завршиле добивањето, главно затоа што сте го претвориле во јама без дно на врски дека никогаш не се консултирате подоцна, може да ја користите апликацијата macOS Notes, таа е алтернатива што ве принудува да ја гледате поредовно.

Пред неколку години, „Епл“ додаде голем број функции на апликацијата „Белешки“, станувајќи повеќе од апликација за создавање списоци за купување, споделување информации со пријателите или семејството, запишувајте што ќе ви падне на ум ... Белешките се вградени во целиот еко-систем на macOSКако и кај iOS, ние можеме да ви испратиме содржина од буквално секоја апликација, вклучувајќи го и Safari.

Многу корисна опција е да можете да испраќате веб-страници од Safari до апликацијата, или до нова белешка или до белешка каде собираме информации за да создадеме работа. Како?

Подолу ви ги покажуваме чекорите до кои треба да се придржувате споделете веб-страница од Safari до апликацијата Белешки.

Зачувајте белешки за Safari во апликацијата Белешки

  • Првото нешто што мора да направиме е да ја отвориме веб-страницата што сакаме да ја зачуваме во апликацијата Белешки од Safari.
  • Следно, кликнете на копчето за споделување (полето со стрелка нагоре) и изберете Белешки.
  • Следно, ќе се отвори интерфејсот на апликацијата Белешки каде што можеме да напишеме дополнителна белешка на врската што ќе ја чекаме, покрај тоа што ќе утврдиме дали сакаме да создадеме нова белешка или сакаме да ја зачуваме во онаа што претходно ја создадовме.

Конечно да ставиме Зачувај и белешката ќе биде зачувана во апликацијата Белешки macOS, така што ќе се синхронизира и со апликацијата Белешки на нашиот iPhone и iPad.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.