Како да знаете која верзија на Bluetooth ја има вашиот Mac

Bluetooth Со лансирање на нови уреди Магичен глушец 2, магична трака 2 и магична тастатураНекои од вас можеби се прашуваат дали вашиот Mac може да ги поддржува овие нови периферни уреди. Бидејќи сите нови уреди на Apple се безжични, и работи со најновите верзии на BluetoothВажно е да знаете дали вашиот Mac ќе ги поддржи овие пред да направите купување.

Apple не е лесно или едноставно да откриете каква верзија на Bluetooth има вашиот Mac, но може да се направи. Во овој пост ќе ви покажеме Два лесни методи за брзо пронаоѓање на вашата верзија со Bluetooth од вашиот Mac во само неколку чекори.

Bluetooth магично јаболко за глувче

Чекор 1: Кликнете на Јаболко мени (јаболко симбол)За овој МекИзвештај за системот.

За овој Мек

Чекор 2: Во расплетниот триаголник кликнете хардверизберете Bluetooth.

Хардвер за Bluetooth Bluetooth

Чекор 3: Во Хардвер пронајдете ја верзијата LMP што ја означува нејзината вредност, ова е верзијата и сега ви покажувам како да ја преведете.

Верзија за LMP MAC Bluetooth

Сега кога ја имате верзијата LMP, што значи параметар „Менаџер на врски“, време е да ја преминете референцата со официјалната спецификација за Bluetooth, кликнете на оваа врска за да може да се спореди со официјалната спецификација:

За верзијата Bluetooth 4.0 = 6. Затоа, LMP-верзијата на 0x6 означува Bluetooth чип со основна спецификација на Bluetooth 4.0. Со други зборови, ако видите LMP верзија 0x6, имате верзија 4.0. Како што се гледа на мојот Mac Mini, моето е 0x4 што значи дека мојата верзија е „Спецификација за јадрото на Bluetooth 2.1 + EDR“.

Да се ​​знае директно ЛМП без да се поминува низ „системски извештај“, преку терминал ставањето на следново ќе ви каже директно.

system_profiler -detailLivel full SPBluetoothDataType


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.