Како да играте MAME аркадни игри на новиот Apple TV

маме јаболко телевизија

Покрај тоа што можете да играте класични игри на Nintendo и Sega на вашиот нов Apple TV, исто така можете имитираат класични аркадни наслови од 80-тите и 90-тите години. Ова е можно благодарение на Mame, од акронимот за "Емулатор на повеќе аркадни машини". На крајот од статијата го ставаме најновото ажурирање на емулаторот MAME за tvOS en GitHub, ова е истиот развивач кој го создаде емулаторот MAME пред неколку недели во Xcode и сега го направи целосно достапен за преземање.

Во ова упатство тој учи на механика и излегувања од страна на вчитување апликации Xcode, што е она што ние ќе го сториме за да работиме MAME на нашиот Apple TV. Кажи го тоа како додаток потребен е Bluetooth контролер за контрола на интерфејсот на MAME и неговите игри.

Чекор 1: Поврзете го Apple TV со вашиот Mac користејќи кабел УСБ-тип Ц..

Чекор 2: Треба да имате инсталирано Xcode на вашиот Mac (не мора да бидете развивач).

Чекор 3: Descargue ел Проект MAME Xcode.

маме xcode јаболко телевизија

Чекор 4: Повлечете и испуштете ги саканите РОМС од МАМЕ во папката ресурси во проектот што го преземавте.

Чекор 5: Изберете во Xcode вашиот Apple TV, што е причина за поврзување со USB Type-C. Кликнете на копчето Play во Xcode за да ја распоредите апликацијата на вашиот Apple TV и кликнете Finish (доколку е потребно).

И тоа е навистина сè што има на тоа. Откако MAME работи на вашиот Apple TV, прашање е само да го притиснете копчето A на контролорот повеќе пати за да стигнете до екранот за избор на ROM.

Ажурирани: La Страница на GitHub Создаден е за емулаторот MAME tvOS. Преземањето на GitHub вклучува нова верзија со поправки и многу повеќе подобрувања.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хозе Антонио dijo

  Се обидувам да го инсталирам емулаторот од Github и нема каков начин, денес е сеуште можно да го инсталирам на Apple TV 4?

 2.   Задбанки dijo

  Во Apple TV 3 со jailbreak имам и маме ...