Како да инсталирате апликации од трети страни на macOS Mojave

По скоро три месеци тестирање од страна на развивачите и корисниците на јавната бета програма, момците од Купертино ја објавија последната верзија на macOS Mojave, оперативен систем што не е компатибилен со истите компјутери како и претходната верзија, бидејќи тоа е само компатибилен со опрема произведена од 2012 година.

Три години, Apple во обид да ја подобри безбедноста на својот десктоп оперативен систем и со тоа да ги принуди корисниците да користат Mac App Store, не дозволува автоматски да се инсталираат апликации од трети лица, со елиминирање на таа опција на Security и опции за приватност. За среќа, преку едноставна команда за терминал, можеме да ја покажеме таа опција повторно.

Со објавувањето на macOS Sierra, Apple Само ни дозволи да инсталираме апликации достапни на Mac App Store или од овластени програмери. Опцијата „Насекаде“ ја немаше. Ако сакате да можете да инсталирате која било апликација надвор од продавницата за апликации Mac и што не е креирана од овластени програмери, мора да постапиме како што следи.

 • Прво, мора да пристапиме до Терминал, преку Стартерот или со притискање на копчето Команда + Простор и внесување во полето за пребарување Терминал.
 • Следно, мора да го внесеме следниот код: sudo spctl –мастер-оневозможи
 • Ве молиме запомнете: Пред тоа господар, има две цртички (-), никој. Следно, ја пишуваме лозинката на нашиот тим.
 • Следно, мора да го рестартираме Пронаоѓачот за промените да стапат на сила, преку командата Пронаоѓач на Килал
 • Потоа се упатуваме нагоре Преференци на системот.
 • Кликнете на Безбедност и приватност.
 • Конечно во опцијата Дозволете апликации преземени од, треба да се појави нова опција Каде било, Опција што мора да ја избереме за да можеме да инсталираме апликации од трети страни преземени од Интернет, дури и ако инвеститорот не е овластен од Apple како доверлив.
OSубре MacOS
Поврзана статија:
Деинсталирајте програми или апликации на вашиот Mac

Ако не се појави опцијата AnywhereЕдноставно треба да направите тест со инсталирање апликација што претходно не можевте. Во тој момент, macOS ќе нè праша дали сакаме да го инсталираме, давајќи ни можност да го сториме тоа (опција што не се појави претходно) или напротив, откажете ја инсталацијата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Висенте Машас dijo

  Ништо, сè останува исто

 2.   Хорхе dijo

  Во мојава ми дозволува ... но штом ги затворите Системските поставки и повторно ќе го отворите, се рестартира, исчезнувајќи ја посочената опција

 3.   Марта Карваhoо dijo

  Здраво Игнасио, ви благодарам многу !!
  Работи совршено. Јас ги бројам чекорите што морав да ги следам по оние што ги објасни Игнасио. По рестартирање на компјутерот, се обидувате да ја отворите програмата, добивате порака во која се вели дека Мек не може да го отвори бла бла бла. Потоа одите на Безбедност и приватност и ве прашува дали сакате да ги отворите. Од таму, тоа е тоа !! Ти благодарам многу

 4.   Александар dijo

  Совршено работи во Мохаве !! благодарам

 5.   vic dijo

  Ги ценам вашите објаснувања, но јас се обидував цел ден и нема ништо, нема начин да сум ажуриран на macOS Mojave 10.14.6 и воопшто ништо, ова ми се случуваше порано со двигателите на печатачот Самсунг и ништо сега со HP-печатачот