Како да инсталирате Safari на вашиот нов Apple TV

Ако веќе сте го добиле новиот Apple TV Сигурно постои една работа што ви недостасува, веб прелистувач. Компанијата на sобс не само што не е вклучена сафари Во новиот модел, тој не дозволува и апликации што вклучуваат веб прелистувач или отворени врски, сепак, вистината е дека овој нов сет-топ-бокс е подготвен за тоа и можете да го искористите.

Safari на цел екран со вашиот Apple TV

Ако сакате да користите сафари екранот на вашиот огромен телевизор што можете споделете преку AirPlay од вашиот iPhone, iPad или iPod Touch до Apple TV Но, да се соочиме, не е исто. За среќа, новата играчка е подготвена за прелистувач да работи на неа, иако Apple засега ја „ограничи“. Дали сакате да имате прелистувач на Apple TV како на ова видео?

Belowе ви го кажеме решението подолу благодарение на момците од Actualidad iPad, но пазете се! Не е лесна задача за најнеискусните.

Првото нешто ќе биде да се елиминира некомпатибилноста во Xcode со изменување на некои редови од датотеката „достапност.х“:

1. Отворете „Xcode.app“

2. Побарајте ја датотеката „достапност.h“

3. Кликнете со десното копче на глувчето и изберете "Покажи ги содржините на пакетот".

4. Одете до маршрутата

"Содржина / Инвеститорот / Платформи / AppleTVOS.platform / Инвеститорот / SDK / AppleTVOS.sdk / usr / вклучуваат".

5. Во него, отворете ја датотеката „достапност.h“ со Xcode

6. Побарајте ги овие редови:

# дефинирај __TVOS_UNAVAILABLE

__OS_AVAILABILITY (телевизор, недостапен) # дефинирај

__TVOS_PROHIBITED __OS_AVAILABILITY (телевизор, недостапен)

7. Заменете ги со овие:

# дефинирај __TVOS_UNAVAILABLE_NOTQUITE

__OS_AVAILABILITY (телевизор, недостапен) # дефинирај

__TVOS_PROHIBITED_NETQUITE

__OS_AVAILABILITY (телевизор, недостапен)

8. Зачувајте ја датотеката.

Следниот чекор ќе биде изградете ја апликацијата Safari за Apple TV. За ова е потребно да го користите проектот GitHub што ќе го најдете овде и го следат истиот процес во кој ни објаснуваат ова видео.

Кога апликацијата сафари е инсталиран во Apple TV сега можете да го користите преку новиот далечински управувач Siri Remote и неговата патека преку која можете да се движите низ веб-страниците што ги посетувате и да скролувате:

  • Притиснете Мени за да се вратите назад
  • Притиснете Play за да внесете URL или веб-адреса
  • Со кликнување на тастатурата може да се префрлите помеѓу режимот за движење и режимот на курсорот

Се надеваме дека Apple ќе ја преиспита својата чудна одлука и наскоро ќе објави ажурирање на tvOS што ја вклучува апликацијата. сафари роден во него Apple TV, тоа е несфатлива одлука.

ИЗВОР | Вести за IPad


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.