Како да го инсталирате iOS 9 од нула и да го оставите вашиот iPhone како нов

iOS 9 веќе е ослободен од Јаболко И нема подобро време да се направи добро чистење на нашите уреди отколку кога имаме нов оперативен систем. Денес ќе ви покажеме како да го инсталирате iOS 9 од нула на вашиот iPhone, iPad или iPod Touch, елиминирање на сите „ѓубре“ што се собираат ажурирани по ажурирање при мозочен удар. Кога ќе ја завршите оваа објава, уредот ќе го имате како ден кога ќе го извадите од кутијата.

Чиста инсталација на IOS 9

Денес нема да победиме околу грмушка. Досега знаете совршено добро дека враќањето на уредот и извршувањето чиста инсталација на оперативниот систем значително ќе ги подобрат перформансите и исто така ќе заштедат простор. Па, ајде да го искористиме тоа iOS 9 едвај трае 24 часа помеѓу сите нас и дека е специјално фокусиран на исправување грешки и подобрување на стабилноста и корисничкото искуство за да се избегне каква било претходна грешка на нашиот уред да не дозволи да се појават такви подобрувања.

iOS 9

Пред да го вратите нашиот iPhone со iOS 9

Денес ќе го видиме најлесниот начин до вратете го iPhone со iOS 9 и за ова, пред сè, мора да земеме предвид некои аспекти:

 • Избришете ги сите апликации, игри, фотографии итн. Што навистина не сакаме да ги имаме.
 • Makeе се погрижиме да ги имаме ажурирани iPhone или iPad на најновата верзија на iOS, ова е iOS 9.
 • Потоа, од наш сопствен iPhone или iPad, правиме резервна копија во icloud за да ги заштитиме сите наши податоци и поставки
 • Ја деактивираме функцијата Пребарај го мојот iPhone.
 • Конечно, осигуруваме дека сме поврзани со wi-fi мрежа.

Ајде сега вратете го iPhone со iOS 9.

Враќање со iOS 9

Процесот е многу едноставен, само треба да ги следите следниве чекори и да имате малку трпеливост, затоа, ако имате планови, подобро оставете го тоа за подоцна. Ајде да одиме таму:

 1. Прво ги поврзуваме нашите iPhone или iPad со нашиот компјутер или Mac, отвораме iTunes, одиме на iPhone, кликнуваме на Restore, прифаќаме што и да побара од нас и едноставно чекаме. Во тој момент ќе видите како iTunes почнува да се презема iOS 9 и подоцна, го инсталира во нашиот iPhone-от. Бидете трпеливи, додека овој прв процес завршува, можете да гледате телевизија некое време.
 2. Откако ќе заврши процесот, нашиот iPhone ќе биде вратен на нула, како денот кога го купивме, но со iOS 9 инсталиран. Сега можеме да го исклучиме од компјутерот. Сега го отклучуваме, ја започнуваме конфигурацијата и, кога нè прашува дали сакаме да го конфигурираме како iPhone нова или вратете резервна копија, ја избираме втората опција, ја избираме последната резервна копија што ја направивме и ја препраќаме. Можете исто така да го конфигурирате како нов iPhone, всушност тоа е најдобрата опција.

И тоа е тоа. iOS 9 тоа е веќе инсталирано во вашиот iPhone, iPad или iPod Touch, го елиминиравте целото ѓубре од претходните ажурирања, како од самиот систем, така и од апликациите, добивте простор (ако не ми верувате, проверете) и сега вашиот уред тече како никогаш порано .


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

15 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Jared dijo

  Но, добивам грешка при преземањето од iTunes. Што се случува?

 2.   Д врати dijo

  Дали знаете како можете да избегнете испраќање на СМС-пораки за активирање што компанијата секогаш ви ги наплатува како СМС-пораки до Ирска и да ги активирате како iPad?

  1.    Хозе Алфоцеа dijo

   Тоа зависи од вашиот оператор, има оператори кои не го наплатуваат и други што го плаќаат.

   1.    Д врати dijo

    Оно - Водафон ако ми наплати

 3.   еди еддињо dijo

  Добро попладне, добив грешка 50 при ажурирање на мојот iPhone, сега сум без мобилен телефон, ве молам, ако некој може да ми помогне, би го ценел многу

  1.    Хозе Алфоцеа dijo

   Ставете го во режим DFU со истовремено притискање и држење на копчето Home и копчето за вклучување / исклучување и поврзете го со iTunes и следете ги чекорите што ги покажува.

   1.    еди еддињо dijo

    Пријател, јас веќе го направив тоа и ништо, проблемот е што кога сакам да го вратам, ми дава грешка 50 и барав информации и ништо

    1.    Хозе Алфоцеа dijo

     Направете го тоа од друг Mac или Windows осигурувајќи се дека е ажуриран на најновата верзија на iTunes.

    2.    Таилин Гарсија Еспарза dijo

     Го добивам истото како и вчера, дали си го решил?

     1.    Едуардо dijo

      Еве, јас сум во истата ситуација Грешка 50 среде реставрација, само кога го потврдува фирмверот и зборуваме за верзијата на iOs 9.1. Опремата што е iPhone 4s е неупотреблива, какво решение постои за оваа грешка некој знае?


 4.   Луис dijo

  излегува од ажурирање на поставките на iCloud. дали е нормално дека трае толку долго во овој чекор?

 5.   Габриела В.Ф. dijo

  Ако изберам да го стартувам како нов iPhone и да ги преземам моите апликации подоцна, дали ќе ги изгубам податоците за играта и платените набавки на апликациите?

  1.    Хозе Алфоцеа dijo

   Здраво Габриела. Па, постојат неколку можности. Ако одлучите да го вратите вашиот iPhone и откако ќе го направите тоа, ќе ја ставите последната резервна копија што сте ја направиле во iTunes или iCloud, сите ваши податоци и записи за сè ќе се чуваат.
   Ако одлучите да го конфигурирате како нов iPhone, може да се случат две работи: (1) апликациите што ги зачувуваат податоците и записите на уредот, очигледно, ќе бидат изгубени, сепак (2) апликациите чии записи се зачувани во корисник сметката ќе се појави повторно во моментот кога ќе ги внесете податоците за пристап при отворање на апликацијата.

  2.    Габриела В.Ф. dijo

   Ви благодариме за вниманието… (Сарказам)

   Иако во одреден момент накратко се споменуваат податоците за играта, никаде не зборува за платени апликации

 6.   Габриел Маркес dijo

  Здраво Хозе! Ви благодариме за информацијата. Мојот iPhone се полни поврзан со Mac, но тој не се појавува во iTunes. Батеријата беше совршено добра сè додека ненадејно падна 30% на секој час. Не знам што да правам! Дали го знаете овој проблем?