Како да инсталирате Windows 10 за Mac со асистент за подигање камп

windows-10-mac

Сега, кога го имаме на располагање новиот Windows 10, многумина од вас размислуваат да создадете партиција на вашиот Mac за да ја инсталирате. Да се ​​изврши инсталацијата што подобро од логорот, и денес ќе видиме како да инсталираме Windows 10 од едноставниот волшебник OS X. Најважната работа во овие случаи и да се избегнат проблеми при инсталирање на Windows на нашиот Mac е имаат доволно простор на дискот да се изврши инсталирање на новиот оперативен систем и очигледно имаат оригинална ISO-датотека на новиот Windows и неговата лиценца.

подигање-камп-5

Потребни спецификации

Првото нешто е да бидеме многу јасни за барањата за извршување на инсталацијата, а овие се: ажурирајте ја верзијата на OS X до најновата верзија, да имате најмалку 2 GB RAM меморија и да имате околу 30 GB слободен простор на тврдиот диск или повеќе во зависност од задачите што треба да се извршат во нашата партиција со Виндоус, колку повеќе простор, толку подобро, бидејќи ова не може да се измени подоцна. 

Сега најважно е да имате а 16 GB USB за Windows 10 со сите драјвери потребно и потоа преземете ја Windows 10 ISO-датотека. Ова може да се најде на веб-страницата на Мајкрософт, но не ја содржи лиценцата, мораНие мора да го стекнеме за да работиме.

подигање-камп-3

Инсталација

Откако ќе имаме сè подготвено, извршуваме а резервна копија на нашиот Mac со временска машина или слично за да се избегнат проблеми од каков било вид со нашите податоци и информации доколку нешто тргне наопаку. Сега да одиме Launchpad> Други и го отвораме асистентот Boot Camp. Откако ќе овде, ќе го создадеме инсталерот со ISO-сликата што веќе ја имаме на Mac и на опцијата: ISO слика Избираме ISO 10 на Windows и на дискот за дестинација избираме USB.

Сега добиваме предупредување со кое се вели дека единицата ќе биде форматирана каде што ќе бидат преземени сите потребни драјвери, прифаќаме и продолжуваме. Оваа задача може да биде малку бавно, бидете трпеливи и почекајте да заврши процесот. Кога ќе заврши, ќе побара од нас да создадеме партиција или да избереме диск за инсталација, тука е местото препорачуваме 30 GB или повеќе за да немаме проблеми со вселената во иднина, кликнуваме на продолжение и Boot Camp ќе ја создаде партицијата се бара и тогаш ќе го рестартира Mac.

подигање-камп-4

Инсталација на Windows и клучеви

Откако нашиот Mac е рестартиран, тој започнува во Екран за инсталација на Виндоус 10. Сега одиме во процес на конфигурирање на самиот систем во кој ќе избереме јазик, формат на тастатура и други конфигурации, покрај изборот на партицијата Boot Camp креирана претходно за инсталација и нашиот клуч на производ

Кога Windows е инсталиран на Mac, машината повторно ќе се рестартира со веќе креираната партиција. Започнуваме со Windows 10 и ги додаваме драјверите што ги имаме во USB, да ја извршувам само оваа последна задача мора да извршуваме setup.exe qтоа е внатре. Кога ова ќе заврши се рестартира повторно и за последен пат Mac и Ние веќе го имаме новиот Windows 10 целосно функционален на нашиот Mac

подигање-камп-2

Паметно! Веќе имаме инсталирано Windows 10 за Mac.

Само да изберете еден или друг оперативен систем ние треба да го притиснеме alt на почетокот на нашиот Mac и изберете OS X или Windows како што ни одговара. За сите оние кои сакаат да инсталираат постара верзија на Windows мора да го знаат тоа од минатото месец март тоа веќе Windows 7 не е поддржан во Boot Camp. Ако сакате да инсталирате Windows 8 или Windows 10, но вашиот Mac нема опција да може да креира USB инсталација за USB и да ја инсталира од USB, постои многу едноставен трик што ќе го најдете во овој туториал.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

16 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Карлос dijo

  Здраво, јас ажурирав од Windows 8.1 во Windows 10 со партицијата Bootcamp.

  Сè беше во ред, но Волшебниот глушец престана да работи на копчето за зумирање „центар“.

  Некаков начин да го поправите ова?

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Добро утро Карлос,

   Да, се разбира, тоа може да се направи ако имате инсталирано претходна верзија

   За Волшебниот глушец ги погледнавте преференциите> Глувчето што го имате активирано зумирање?

   Со почит

 2.   Карлос dijo

  Па, вистината е дека ги гледав преференциите на глувчето и никаде не се појави нешто поврзано со зумирање.

  Дали знаете дали тоа излегува нормално? Зарем не може Windows 10 да не е компатибилен со Magic Mouse?

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Зумот работи на OS X со Safari и Chrome, оваа опција може да не работи на Windows 10

   Со почит

 3.   Мигел dijo

  Ова упатство е целосно теорија за претходните верзии бидејќи овој метод не работи и откако ќе се создаде USB при рестартирање, ќе се појави грешка и нема да дозволи инсталирање во партицијата Bootcamp, тој вели дека не е компатибилен со типот на партиција што го создава Bootcamp.

  Ве молиме поправете го упатството со решението или испробајте го ова и ќе видите дека имам право.

 4.   Тони dijo

  Мигел имаш право, но доволно е да ја избришеш партицијата и да ја пресоздадеш со истиот волшебник за инсталација на прозорци. Не го знам потеклото на оваа грешка, но тоа е така.
  Исто така, мора да се каже дека ова упатство за оние кои немаат оптички диск не работи и има и случаи во кои нашиот Mac не ни дозволува да инсталираме преку USB или USB оптички дискови. решението ако веќе имавме bootcamp е ова: http://www.intowindows.com/how-to-boot-from-usb-drive-even-if-your-pc-doesnt-support-booting-from-usb/

 5.   Гатонехо dijo

  Едно сомнение, во ниту еден момент тие не споменуваат кога да ја внесат лиценцата. Во мојот случај, имам компјутер со оригинален Windows 7, дали можам да ја користам вашата лиценца? Ако е така, како да ја добијам лиценцата и кога ќе ја ставам при инсталирање?

 6.   Фабијан dijo

  Прашање што можеби не е толку релевантно кога зборуваме за подигање и се користи паралела, дали можам да имам игри како во подигање? Благодарам

 7.   Јосеп dijo

  Ајде да видиме, не сакам да купам нешто што нема да ми користи (веќе ми се случи со OEM Windows 7 што го купив и не можев да го инсталирам со BootCamp). Што точно би требало да купам ДВД со Виндоус 10 како што се продава во Фнак? Да преземете копија од Microsoft и да купите лиценца одделно?
  USB-то со драјверите е создадено од Bootcamp?
  Mac е nou de fa uns quatre mesos (15 macbookpro retina), но не знам точно што да купам или да купам-хо. Молтес решенија.

 8.   Гилермо dijo

  Здраво, имам проблем; Инсталирав Виндоус 10 на мојот Mac без проблем, но кога користев прозорци волшебното глувче престана да работи, работи само левото копче. Можете ли да ми помогнете да го коригирам ова, ве молам !!

 9.   Даниел dijo

  Здраво ... Имам инсталирано Windows 10 на Mac и одлично работи, вака е веќе неколку месеци, но имам проблем што ми се случи неодамна, го инсталирав VMware за да можам да го земам Bootcamp како виртуелна машина и на тој начин ги извршувам истите прозорци на природен (bootcamp) како виртуелизиран (VMware), но по неколку дена, кога го започнав со VMware, прозорците ја изгубија лиценцата, претпоставувам дека тоа е затоа што како што се подигнувам преку виртуелната машина , ги „препозна“ виртуелизираните хардверски ресурси кои му доделуваат на VMware ... ако е точно ... како да се спречи тоа да се случи?

  Честитки!

 10.   Диего dijo

  Добра ноќ, пријателе. Инсталирав windows 10 pro без камп за кабини, го сторив тоа чисто и сè работи совршено освен што не ми се вклучува тастатурата за осветлување, дали знаете нешто за тоа? Поздрав

 11.   Хозе Антонио dijo

  Здраво, како си? Јас инсталирав дом за Windows 10 со подигање камп и кога ги ставав двигателите за подигање камп во Windows кога се рестартирав, добив грешка што не ме пушта да влезам, ме става да подготвувам репарирање или нешто слично .. Веќе се обидов 6 пати и исто, го форматирав издадениот iMac и истиот. Што може да се случи? Некој ми каже дали знаеш нешто те молам

 12.   Карлоз Марио Перез dijo

  инсталирајте сè во ред детали само означете дека не можам да го користам аудио

 13.   Max dijo

  Добра ноќ. Имам Macbook Pro 2011 Early (core i7 8gb 1600mhz), добро е што треба да инсталирам Windows 8.1 или Windows 10 и не можам, излегува дека сега во Boot Camp не ја гледам опцијата за креирај бутабилен УСБ, се обидов да ја направам промената во папката со содржини и токму тука имам проблем кога сака да му дадам дозволи, се појавуваат само опциите за системот, тркалото и сите, кога ќе го отворам катанецот и додадете го мојот корисник или дајте дозволи за пишување ми кажува дека немам потребна дозвола. Не сум многу запознаен со овој систем и полудувам. Не знам што да направам, обидете се да внесете сесија како root и да користите терминал како Администратор и не ме оставивте да правам никакви промени, ве молам ако некој ми помогне, би бил многу благодарен.

 14.   jose luis dijo

  Нема да ми дозволи да инсталирам прозорци 10, имам Каталина и кога треба да заврши, ми кажува дека мојот уред нема доволно простор, и дека му требаат 45 GB и има повеќе од 200 GB слободен хард диск и мој pendrive е 16gb И јас веќе пробав 10 пати и секогаш е исто, не знам што да правам повеќе.