Како да инсталирате Java 8 на OS X El Capitan

Инсталирајте-java-без-рекламен софтвер-0

Изминатото лето веќе ја повторивме веста објавена од Apple во врска со крајот на поддршката и употребата на Java на Mac со OS X El Capitan. Во принцип, вратата не беше целосно затворена, но корисниците кои ја користат оваа алатка беа предупредени да бараат алтернативи. Сега го имаме на располагање новиот OS X El Capitan и ќе видиме дека навистина постојат опции за инсталирање на Java на Mac, па дури и на Java 8 верзијата, но Apple не поддржува.

Тогаш ќе се запрашате, ако Apple не нуди поддршка, дали го инсталирам или не? Па, одговорот на ова прашање е тоа Ако ви треба за компатибилност на одредена веб-страница, апликација или затоа што сте развивач, инсталирајте јаАко не, тогаш подобро не.

Постојат неколку опции, но денес ќе видиме инсталација на Java 8 на нашиот Mac со OS X El Capitan. За ова треба да го отвориме терминалот и да ја напишеме или копираме оваа линија «Java-верзија»Автоматски ќе се појави скокачки прозорец и ќе кликнеме на«повеќе информации»Каде што ќе ја преземеме и инсталираме оваа Java верзија на Mac.

јава-8

Исто така, можеме да пристапиме до преземањето без потреба од терминал, директно од веб-страницата на oracle.com.

Важно

Оваа инсталација може да доведе до деактивирање на Системот за заштита на интегритетот во OS X El Capitan (SIP) и затоа е резервирана за напредни корисници на Mac или програмери. Ние не препорачуваме да го направите ова деактивирање на Mac без минимум знаење и затоа подоцна ќе објавиме мал водич за деактивирање на SIP на нашиот Mac. Очигледно не го препорачуваме бидејќи заштитата е елиминирана на нашиот Mac и тоа никогаш не е добро, но програмерите сигурно го разбираат ризикот и во моментот нема други опции за користење на Java.

Неодамна, мојот партнер Мигел Јункос, ни објасни како оневозможете го дијалог прозорецот што се појавува во Java ова е нешто што може да се случи при инсталирање на оваа алатка. Препорачливо е да не инсталирате Java 8 во OS X El Capitan ако не е строго потребно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.