Како да инсталирате macOS Mojave на „неподдржан“ Mac

Постои начин да се инсталира macOS Mojave на оние компјутери што Apple не ги ажурира официјално и денес е токму она што ќе го видиме. Во овој случај, важно е да се разбере дека тоа е нешто сложен процес и нема да биде толку едноставно како самиот Apple да дозволи инсталирање на нашите неподдржани Mac.

Најдоброто нешто е што инвеститорот создаде своја алатка што ни овозможува да извршиме помалку комплицирана инсталација, но дури и со неа Тоа не е едноставен процес и бара ваши чекори. Додадена е и алатка за ажурирање на закрпите наречена Patch Updater, нешто што се цени во овие случаи.

Во ова видео на досуд1 можеме да го видиме процесот на едноставен начин за нешто помалку од половина час. За инсталација на macOS Mojave, неопходни се низа барања што ги оставаме зад видеото и очигледно лепенката креирана од dosdude1 за инсталацијата што бара инсталатор за USB од 16 GB. Сето ова ќе го најдеме во описот на видеото и исто така ги оставаме под видеото.

 

 • Mac Pro, iMac или MacBook Pro 2008 наваму
  • MacPro3,1
  • MacPro4,1
  • iMac8,1
  • iMac9,1
  • iMac10, x
  • iMac11, x
  • iMac12, x
  • MacBook Pro4,1
  • MacBookPro5, x
  • MacBookPro6, x
  • MacBook Pro7,1
  • MacBookPro8, x
 • MacBook Air или MacBook Unibody алуминиум кон крајот на 2008 година или подоцна
  • MacBookAir 2,1
  • MacBookAir3, x
  • MacBookAir4, x
  • MacBook5,1
 • White Mac Mini или MacBook на почетокот на 2009 година наваму
  • Макмини 3,1
  • Макмини 4,1
  • Macmini5, x
  • MacBook5,2
  • MacBook6,1
  • MacBook7,1
 • Xserve од почетокот на 2008 година или подоцна
  • Xserve2,1
  • Xserve3,1

Списокот Мек кои НЕ се компатибилни дури и со овој систем инсталација звук:

macOS Mojave на MacBook
Поврзана статија:
Како да го ажурирате macOS Mojave
 • Mac Pro, iMac, MacBook Pro и Mac Mini од 2006-2007 година
  • MacPro1,1
  • MacPro2,1
  • iMac4,1
  • iMac5, x
  • iMac6,1
  • iMac7,1
  • MacBook Pro1,1
  • MacBook Pro2,1
  • Макмини 1,1
  • Макмини 2,1
  • Само iMac7,1 од 2007 година е поддржан ако процесорот е надграден во Penryn-based Core 2 Duo, како што е T9300
 • 2006-2008 MacBook
  • MacBook1,1
  • MacBook2,1
  • MacBook3,1
  • MacBook4,1 -MacBook Air од 2008 година (MacBookAir1,1)

Најважно е да ја имате алатката Алатката Patcher се најде во упатството и во описот на видеото. Во случај да ви требаат повеќе информации или да ги имате чекорите, можете да ја видите веб-страницата на инвеститорот каде ќе најдете детално го прикажавме целиот прирачник за инсталација. Сега имате сè што ви треба за да можете да видите дека вашиот Mac не е поддржан од macOS Mojave и ќе бидете одговорни да одлучите дали вреди да се направи оваа инсталација или не.

Она што треба да го кажеме за овој процес на инсталација на macOS Mojave е тоа ова не е за сите корисници на Mac Бидејќи тоа е процес на инсталација што не е едноставен и може исто така да не работи добро на нашиот Mac поради проблеми со компатибилноста со графиката, можеби неуспеси со WiFi конекцијата, Bluetooth, неуспеси во trackpad или слично. Ова е нешто за што нè предупредува развивачот и креаторот на упатството, па затоа не е нешто што треба да ни се врати доколку се појават дефекти на macOS Mojave.

Од друга страна, јас не ја советувам инсталацијата во опрема што е неопходна за секојдневна употреба, работа или слична на претходно споменатото. Значи, пред сè, кажете дека освен што е нешто повеќе соучесништво од нормалното, сè може да не работи совршено на нашиот Mac без поддршка за macOS Mojave. Одговорност на секој е да ја изврши инсталацијата или не а тимот на Соја де Мек не е одговорен за какви било проблеми што можат да произлезат од инсталацијата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

19 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хосеп Перез dijo

  Добро попладне,
  Прво на сите ви благодарам за вашиот придонес.
  Следејќи ги чекорите, ја инсталирав Mojave на мојот iMac 12,2 и методот работеше, но по ресетирањето, екранот ги покажува сите изменети бои.
  Замислувам дека мора да има некоја некомпатибилност со компјутерската графика.
  Можете ли да помислите на решение?
  Благодарам однапред.

 2.   Алекс dijo

  Прашањето би вредело? и изгуби многу перформанси? Бидејќи при ажурирање, покрај тоа што не предупредувате дека може да не успее и дека треба да започне од нула, не се зборува за перформанси

 3.   Марија dijo

  Го имам инсталирано во Imac од средината на 2010 година и боите се менуваат, а графичките се лоши. При движење на прозорците се заклучуваат.

 4.   Жозе dijo

  Здраво И јас го имам истиот проблем. Боите се менуваат и црвеното исчезна. Некое решение?

 5.   Andrew dijo

  И јас сум во истиот проблем, најде ли некое решение?

 6.   пикуко dijo

  Се приклучувам, истото ми се случува како на другите со бои

 7.   Исус dijo

  Го имам инсталирано на MacBook Unibody на крајот на 2009 година и работи многу добро. Јас исто така го инсталирав на MacBook Air од 2010 година, и исто така работи добро. Дали ги закрпивте опциите поставени од развивачот на лепенки за секој модел на крајот од инсталацијата?

 8.   Дејвид dijo

  Да, работи, не работи многу добро, зависи како го користите, сè ќе работи за вас или не. Многу се забавува, исто така, првиот ден кога системот се сруши. Исто така, не работи паралелно, ниту виртуелно сандаче, освен ако не е Windows XP. Морав да се вратам на OS X El Capitan и сè беше повторно совршено, во секој случај благодарам, мора да се обидеш. MacBook Pro 17 ″ 5,2 средина на 2009 година. SSD 8 GB RAM меморија најмногу што може да опреми. Размислете за тоа пред да го инсталирате. поздрав

 9.   Дејвид dijo

  MacBook Pro 13 »крајот на 2011 година,
  Графика: Intel HD Graphics 3000 512 MB,
  Процесор: 2,4 GHz Intel Core i5
  16 GB RAM и SSD.

  Инсталиран без проблем, но она што го рекле другите корисници, со лепенката на графиконот не сум ни забележала. Но, ако компјутерот, виртуелното сандаче и другите програми за развој или дизајн се многу побавни, јас дури и нема да ти кажам.
  Навистина ми се допаѓа темната тема што тие ја воведоа во Мојаве, но, не вреди за мене што работам секој ден на компјутер, премногу слабо е оптимизирана, за мојот лаптоп.

  Голем придонес за развивачот на лепенка +1!

 10.   Рубен Рејес dijo

  Срдечно поздравување
  Ви благодариме за придонесот.
  Инсталирајте ја Мојаве на Macbook pro 2011, модел 8.2. без поголеми компликации. Ја следев постапката за развивање на лепенки. Сепак, за оние кои ќе одлучат да го сторат тоа, по инсталирањето на mojave, тоа нема да започне, тие мора да се подигнат од USB со инсталацијата и да ја извршат лепенката, тоа е на крајот во прозорецот што се отвора во долниот лев агол. Таму тие го бараат моделот на вашиот Mac и ја применуваат соодветната лепенка. Навистина, во случај на мојот модел, посветената радеонска графика не работи со забрзување. Се обидов да ја инсталирам финалната верзија на верзијата 10.4.5 и вели дека графикот не е поддржан. Сепак, следејќи уште едно упатство за работа од истиот овој развивач, јас ги оневозможив radeon графиките и voila со интегрираната графика што е Intel HD 3000, Final cut pro, најновата верзија, работи релативно добро. Но, да, при оневозможување на наменската графика, контролата на осветленоста не работи или суспендира при затворање на капакот. Еден за друг. Како заклучок, сè работи, освен она што го спомнав, сеуште можете да го оставите без да го оневозможите графиконот, но програмите како крајно намалување што имаат потреба од забрзување нема да работат. Другите сакаат логика pro x добро функционираат и перформансите се прилично добри, десет пати подобри отколку со кошмарот на High sierra кој никогаш не работеше ниту умерено добро на мојот компјутер.

 11.   Хозе Карлос dijo

  MacBook Pro кон средината на 2009 година
  8GB RAM меморија
  Фјужн погон 1,12 ТБ

  Тоа оди многу добро. Проблемите со бојата на екранот се решаваат со отстранување на опцијата за транспарентност од опциите за екран за пристапност.

  Единственото нешто што не работи е iSight камерата што е наведена како исчезната.

  Перформансите се многу мазни, можеби затоа што графиката на овој модел е nVidia, а не ATI. Останатите компоненти се одлични.

  1.    Александар ,. dijo

   Карлос, имаш препорака да ни дадеш упатство како да го направиме тоа? Не можам да пристапам до графиките во Финале. Фотошо работи одлично, но не можам да ја видам сликата во ниту една програма за уредување.

 12.   Бате dijo

  Како ја преземавте инсталационата датотека? Во AppStore ми кажува дека не е поддржано и не ми дозволува да преземам.

 13.   Бате dijo

  Добро. Само што видов дека може да се симне со крпецот

 14.   ECM dijo

  Здраво
  Имам macbook pro 2011, 13 ″ инчи почетокот на 2011 година
  процесор: 2.3GH3 intel core i5
  Меморија: 8 GB 1333 mH3 DDR3
  Графика: Intel HD графика 3000 512 MB
  МАВЕРИКС ОС X 10.9.5
  1TB
  Сакав да знам дали може да преминете од маверик во мојаве? И ако може, како би се сторило тоа кога не е достапно за преземање од App Store ???

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Здраво, максимумот што можете да го инсталирате на тој компјутер според Apple е:

   macOS High Sierra 10.13.6 (17G65)

   Следејќи го упатството за статијата, не знам дали можете да го поминете Мојаве во тој тим, иако треба

   Со почит

 15.   Бенџамин dijo

  Работеше совршено за мене! На Macbook air во средината на 2011 година Core i5 и 2G од Ram.
  Применетите лепенки работат и сè е во ред, дури и подобро од високата сеера

 16.   Јахс dijo

  Како да преземам копија од Мојаве?

  1.    Јулиј dijo

   Ако го следите упатството за dosdude1.com, нема да изгубите. Од таму може да се симне и од Мојава.
   Го користам во MacBook Pro 2009 (16 GB RAM и SDD) и вистината е дека нема некои поголеми проблеми. Морам да кажам дека не користам Office или Photoshop или нешто слично. За малата автоматизација во канцеларијата што можеби ќе ми треба, имам програми на Google во облакот, со она што ми остана.

   Сепак, имам едно прашање да поставам: одново и одново ми кажува дека треба да се надоградувам во Биг Сур, што не сакам да направам, барем не уште. И, имам сериозни сомневања дека може да започне. Но, не прифаќајќи го ова ажурирање, не ми дозволува да ги преземам останатите ажурирања што би ме интересирале (безбедносни закрпи за Mojave, ажурирања на печатачот, итн.). Некој предлог?
   Ви благодариме.