Како да инсталирате macOS Mojave од нула

Денес дефинитивно беше денот кога корисниците на macOS имаат нов оперативен систем за Mac. Откако видоа како се ажурираа останатите системи на производите на Apple пред една недела, iOS, watchOS и tvOS, денес конечно зависи од нас корисниците на Mac.

Конечно ја имаме тука новата верзија и тоа е ден на сомнежи во врска со инсталацијата на нашиот Mac. Сомнежи и прашања од различни причини: Дали ќе работи добро на мојот Mac? Дали сè ќе се инсталира добро? Дали можам да инсталирам одозгора или да отстранам сè и да започнам од нула? Накратко, добар број сомнежи кои се вообичаени и кои очигледно имаат различен одговор за секој случај.

Јаболко Плаќаат

Првото нешто е да се види компатибилноста на новиот систем со нашиот Mac

Додека Mac да биде компатибилен со новиот macOS Mojave немате ниту еден сомнеж во ажурирањето. Ова е нешто што дури и не се јавува кога нашиот тим има можност за ажурирање, таа е најдобрата опција секогаш, ќе бидеме посигурни од закани од трети страни и ќе ги добиваме вестите за системот. Значи, прво ќе советувам за компатибилноста, а потоа не двоумете се, ажурирајте.

резервни копии за време-машина-мак

Резервна копија

Знаеме дека сме тешки со ова, но најважното нешто штом ќе станеме јасно дека нашиот Mac е компатибилен со macOS Mojave, е да направиме резервна копија. Или со Time Machine или директно со надворешен диск најважно сега е да имате „резервна копија“ на системот, па не заборавајте и удрете го.

Да се ​​надгради или инсталира од нула?

Apple со години добро управува со ажурирањата на системот и можеме да кажеме дека веќе не е толку важно да го ажурираме нашиот Mac од нула. Иако е точно дека секој пат кога го менуваме системот, а не бројот (macOS Sierra, macOS High Sierra, macOS Mojave) можеме да инсталираме од нула за да имаме душевен мир. Повторувам, ова денес веќе не е толку важно и повеќе се должи на желбата што треба да ја направите оваа инсталација од нула отколку да ги елиминирате грешките или проблемите од претходните верзии.

Моја лична препорака ако имате време и можност е да инсталирате од нула во секоја нова верзија, но веќе велам дека ова тоа е повеќе лична навика отколку „мора да го сториш тоа“ да или да. Тековните macOS се слични системи и затоа повеќе не е потребно да се изврши оваа инсталација од нула на нашиот Mac бидејќи промените на системот се обично минимални. Се разбира, ако не сме извршиле ажурирање од нула многу години, можеме да го направиме тоа, што не е толку комплицирано.

Како да инсталирате macOS Mojave од нула

По ова, чистата инсталација на системот е навистина лесна. Можеме да користиме два начина да извршиме чиста инсталација, преку Терминал или преку Дискмејкер Х, во овој случај она што ќе го направиме е од Терминал. И во едните и другите ни требаат надворешен USB или SD-картичка од најмалку 8 GB, Во случај да станува збор за USB-стик, имајте предвид дека е квалитетен, важно е да се направи овој процес. Ништо не се случува ако станува збор за рекламен USB или слично, иако секогаш е подобро да имате добар USB за овие случаи.

 1. Преземаме macOS Mojave од App Store и кога ќе го отворите инсталерот, го затвораме
 2. Ние го бараме во Пронаоѓач> Апликации и кликнете на десното копче на иконата за инсталерот
 3. Даваме на Покажи содржина на пакет> Содржина> Ресурси и продолжуваме понатаму
 4. Отвораме Терминал и пишуваме sudo потоа притиснете простор
 5. Ние ја влечеме датотеката создадеинсталирај од инсталерот до терминалот и напишете -Волумен (напред има две цртички со празно место помеѓу нив) проследено со празно место
 6. Сега го поврзуваме USB-то (што претходно го форматиравме со macOS Plus со регистрација)
 7. Ние ја влечеме јачината на звукот од USB до Терминалот и пишуваме –Апликација патека (напред се две цртички со празно место помеѓу нив) и притиснете простор
 8. од Пронаоѓач> Апликации ние го влечеме macOS Mojave до Терминал
 9. Притиснете Enter и потоа Y (Да) за да започнете со процесот
 10. Подготвени!
Појаснете дека во чекор 6 велиме дека претходно го форматиравме USB, иако овој процес на инсталација ќе го форматира повторно. Чекорите се едноставни и сега можеме само да чекаме тој автоматски да го изврши процесот на инсталација на нашиот Mac, следете ги чекорите и уживајте во новиот macOS Mojave. Важно е да бидете трпеливи и да не брзате да го извршите овој вид инсталација од нула, процесот може да трае неколку минути затоа смирете се во времето на инсталацијата не сакате да трчате.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

8 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ребека Ц Бермедез dijo

  Здраво добра вечер. Дали некој знае дали излегува нов iMac?

 2.   Гостин dijo

  Драга, ти недостасува цртичка во чекор 5-волумен

 3.   Гостин dijo

  Извинете, тоа е изворот на страницата што ги спојува… - -волум

 4.   Перико Гонзалес Лобо dijo

  следејќи ги чекорите, ми кажува: ПРЕДУПРЕДУВАЕ: „–applicationpath“ е застапена во macOS 10.14 и поголема. Ве молиме, отстранете го од повикувањето. Јачината на звукот не е важечка точка за поставување волумен. Што е тоа??

 5.   Jordорди Гименез dijo

  Треба да ставите „две одделни цртички“ изворот се приклучува на цртичките како што вели „гостинот“ погоре во друг коментар.

  честитки

 6.   Fran dijo

  Или започнете во режим за обновување (cmd + r) избришете сè и инсталирајте од 0

 7.   Хуан Антонио dijo

  Ако ви се случува да „разјасните“ детали, во областа за коментари, подобро изменете ја вашата статија. Тие само предизвикуваат конфузија.

 8.   Виктор dijo

  Здраво, како си? Имам iMac од средината на 2011 година и го преземав дискот Mojave преку официјалната веб-страница, но кога ќе го отворам, излегува како поле што вели дека SecUpd2020-001Mojave.pkg Десен-клик на него не се појавува што велиш покажи содржина на пакет ????

бул (точно)