Како да инсталирате OS X Mavericks на компјутер (Хакинтош дел 1)

хакинтош 2

Денес ќе го видиме првиот чекор до инсталирајте на компјутер новиот оперативен систем OS X Mavericks. Многумина од вас сигурно веќе го знаат името дадено на инсталацијата на оперативниот систем Apple на компјутер кој не е оригинален од Apple, се вика Хакинтош и по скокот ќе ги покажеме сите потребни чекори за извршување на оваа инсталација.

Првата и најважна работа е да го коментираме тоа потребни се некои хардверски побарувања компјутер (особено компатибилна матична плоча и процесор Intel) за да може да се изврши оваа инсталација и дека овој метод работи само со OS X Mavericks. Од друга страна, запомнете дека постојат неколку методи за правење на Хакинтош и ова е само уште еден, односно е многу важно да ги прочитате двата дела од упатството пред да започнете и да преземете сè што ви треба пред да започнете со инсталирање на OS X Тоа е исто така моја важна не прескокнувај никаков чекор на ова упатство да работи правилно.

Ајде да одиме по делови, потребни ни се:

 • Инсталационата датотека на Маверикс е преземена од AppStore
 • 8 GB USB
 • Функционална инсталација на Mac
 • Алатки за модификација на инсталацијата (Charmaleon, Kext, mach kernel)

Сега треба да имаме пристап до целосно функционален Mac за форматирање на USB од 8 GB

 • На функционален Mac одиме во алатка за дискови (Алатки–> Активни програми за дискови)
 • Избираме Usb во левото мени
 • Ние пристапуваме до јазиче за партиции
 • Во опцијата Распоред на партиции избираме 1 партиција
 • Потоа го даваме копчето Опции и ја избираме опцијата Табела за партиции GUID и прифаќаме
 • Комо формат укажуваме Mac OS Plus (Journaled)
 • Конечно ги применуваме промените и чекаме да заврши

 

форматирање-usb

Сега по форматирање на USB, одиме на следниот чекор, подготвени за инсталација

 

 • Првото нешто што треба да го направиме е опцијата да го активираме прегледот на скриените датотеки. Од терминалот со внесување на следнава команда: стандардно пишува com.apple.finder AppleShowAllFiles ДА откако ќе ја вметнеме таа команда што ја пишуваме убиец
 • Ние пребаруваме и преземаме Инсталатор на Маверикс, Ние кликнуваме со десното копче на глувчето со избирање на опцијата Покажете ја содржината на пакетот
 • Потоа одиме на трасата Содржина -> SharedSupport -> кликнете двапати на InstallESD.dmg
 • Ние ја монтираме датотеката BaseSystem.dmg од терминалот со внесување на следнава команда отворено / Томови / Mac \ OS \ X \ Инсталирај \ ESD / BaseSystem.dmg
 • Се враќаме на алатка за дискови избираме датотеката што ја отворивме преку терминалот во менито лево
 • Откако ќе избереме, го даваме вратете го табулаторот
 • Ние го влечеме името на партицијата на нашата Делот USB до дестинација и кликнете на врати. Ние прифаќаме бришење на USB-податоците и процесот ќе започне
 • Откако ќе заврши Во пронаоѓачот ќе видиме две икони со исто име Mac OS X Base System ќе мораме идентификува кој е нашиот USB, за тоа кликнете на секоја икона и кликнете на опцијата Добиј информации и го разгледуваме вкупниот капацитет на таа единица за да откриеме кој е usb
 • Откако ќе дознаеме кој е usb, одиме на трасата / Систем / инсталација и ја бришеме датотеката наречена делот пакети
 • Ја отвораме датотеката Mac OS X Install ESD што ќе ги имаме во наоѓачот и копираме Папка Пакети во патеката / Систем / Инсталација на usb
 • Ние ја копираме датотеката mach_kernel во коренот на usb (оваа датотека е во преземањето на крајот од упатството) инсталатор на парцели

 

Следниот и последен чекор е да го закрпите инсталатерот, да видиме како да го сториме тоа

 • Ја ставивме трасата / Систем / Библиотека / Екстензии двата кекста што ги оставаме во приложената датотека на крајот
 • Трчаме камелеон и го инсталираме на нашиот USB (во приложената датотека)
 • Во корен на нашиот USB создаваме папка наречена дополнителен (Почитувајте големи букви)
 • Отвораме Волшебник од камелеон и одиме на јазичето SMbios и кликнете на Измени
 • опцијата SMBioses претходно поставено го избираме конфигурација што најмногу одговара на нашиот тим, откако ќе избереме, ќе дадеме Зачувај како и ние го чуваме во Дополнителна папка што претходно го создадовме во нашиот USB
 • Ја копираме папката преземена на крајот од овој пост во коренот на usb. подготвување-usb

Сега имаме подготвено USB За да започнете со инсталацијата, ја оставаме врската за да преземете до што треба да стигнете овој чекор токму тука. Продолжуваме во следниот пост со инсталирање на OS X Mavericks на нашата машина и неколку видеа за да го видите упатството.

Врска - Како да инсталирате OS X Mavericks на компјутер (Хакинтош Дел 2)


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

9 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   fabian dijo

  Здраво, инсталирајте ја верзијата mavericks 10.9 niresh и сè што е варварско, проблемот е што не можам да најдам страница што ме учи да го вчитувам "kext". Мислам дека ова е она што ми треба за да ги вчитам драјверите што недостасуваат за да функционира правилно мојот компјутер Во принцип сум заинтересиран да имам интернет, веќе се обидов да инсталирам слитерин и мултивест, но тие се толку комплицирани и на англиски што не разбирам ништо. !!!!!! ВЕ МОЛАМ !!!!!!! ПОМОШ !!!!!!!! Како да ги вчитам овие благословени Kext и каде да го добијам потребното? Нема генијален драјвер за автоматско преземање на она што му треба на лаптопот ????? Од веќе ви благодарам многу.

 2.   Раулвергара dijo

  заборавете на драјверите за Genius и сè што е поврзано со Microsoft PC, ова е друг систем

 3.   Раулвергара dijo

  Алатката Kext е апликација, вие само повлечете ги Kexts, а апликацијата го прави останатото, кога оваа апликација ќе започне, прави процес на поправка на дозволите, а потоа ги инсталира екстензиите, за среќа

 4.   Кармен dijo

  Здраво, статијава е стара скоро 2 години, се надевам дека сеуште можете да ми одговорите. Според упатствата што ќе ги кажете, скоро на половина пат од овој прв дел споменувате дека треба да го вратите отвореното и како дестинација на usb и да кликнете на враќање. Но, на крајот на овој прв дел има слика што ги прави и претходните чекори. Прашањето ми е, дали треба повторно да вратам на крајот од копијата на преземената папка во коренот на usb? Го ценам вашиот навремен одговор. Одличен напис.

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Добра Кармен,

   Сликата не треба да ја илустрира задачата, но не е потребно повторно да се врати.

   Честитки!

   1.    Кармен dijo

    Фала орди за одговорот. Сакам да ви поставам друго прашање или прашање. Што се однесува до Биос, дали треба да го оставам во Поддршка за наследство или УЕФИ? Благодарам однапред и среќен крај.

 5.   Алберт dijo

  Здраво, сфатив дека преземањето повеќе не е достапно

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Се презема од серверите на Apple?

   1.    наут dijo

    Здраво, сторив сè досега, ми останаа само јадрото и парката, но ми кажува дека преземањето од мега веќе не е достапно, може да се вратите назад до врската