Како да испраќате фотографии на Instagram од Mac користејќи Safari

Користете Instagram на Mac со Safari

Ако сте корисник кој спорадично го користи Instagram, точно е дека овој трик практично нема да го привлече вашето внимание. Сега, ако сте „тежок корисник“ на социјалната мрежа што во моментов има 800 милиони уникатни месечни кориснициДа бидете во можност да испраќате фотографии - па дури и видеа - на Инстаграм од вашиот Mac ќе биде олеснување. Покрај тоа, ако сте компанија и ви треба дополнителна активност во социјалната мрежа, оваа „стапица“ ќе биде многу корисна.

Како што добро знаете, постојат различни алтернативи кои користат апликации од трети страни. Некои од овие апликации се нарекуваат Проток o Оплест. Сега, за да можете да ги користите двете алтернативи, мора да отидете кај благајната (околу 8 евра првата и 16 евра втората). Како и да е, Што ако направите вашиот Mac, преку Safari, да го гледа Instagram како да е мобилен телефон? Па токму тоа е она што сакаме да ви го кажеме следно.

Чекори за користење на Instagram на Mac

Првото нешто што треба да направиме е да го натераме Safari да прелистува низ мрежата како да е мобилен телефон. За да го направите ова, како што е објаснето во MacWorld, ќе мора да го смениме «корисничкиот агент» на веб прелистувачот. За да го направите ова, ние мора да одиме во „Преференции“, одете во табулаторот „Напредно“ и активирајте го последното поле од менито „Покажи го менито за развој во лентата со мени“.

Променете го корисничкиот агент Safari Mac

Seeе видиме дека нова опција автоматски се појави во лентата со мени. Токму, онаа на «Развој». Со кликнување на него ќе се прикаже ново мени. Willе видите дека ќе се појават различни опции. Добро тогаш, единственото нешто што ќе треба да го изберете во оваа смисла е некоја опција на iPhone или iPod. Проверете една од овие две опции, прелистувањето во Safari ќе стане како да е мобилен.

Што е единственото што ни остана во овој поглед? Па, внесете Instagram, внесете корисничко име и лозинка на нашата сметка и започнете поставувајте слики или видеа како да сме пред iPhone.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Јокс dijo

  Веќе го активирав менито за развој и не знаев за што служи, одлични податоци, ви благодарам многу!

 2.   Габриела dijo

  Благодарам одличен совет

 3.   Јулија dijo

  Одлично! Благодарам