Како да ја исчистите историјата на Safari на iOS и Mac

сафари, и во својата верзија за Mac и за iOS, ни овозможува да одлучиме кои истории на прелистување и придружните податоци, како што се пребарувањата и колачињата, сакаме да ги избришеме. Така, ќе можеме да ги избришеме податоците што се однесуваат на последниот час, на целиот ден на денешницата, на целиот ден на денешницата и вчера и исто така, се разбира, да ја избришеме целата историја. Процесот за извршување на ова бришење е различен кај iOS и Mac, но и во двата случаи е многу лесен. Денес, благодарение на момците во Faq-Mac, ќе ви кажеме како да го направите тоа.

Исчистете ја историјата во Safari за iOS

За да ја избришете историјата, пребарувањата и колачињата од Safari на iOS, мора еднаш да ја отворите апликацијата сафари, следете ги чекорите подолу:

 1. Кликнете на симболот «Обележувачи» идентификуван со мала икона за книга на дното.
 2. Од опциите што се појавуваат, кликнете на „Историја“ и верувајте дека јазичето што вклучува цртеж на книга е исто така избрано на врвот. Ако не, притиснете го. Исчистете ја историјата во Safari за iOS
 3. Сега, долу десно, ќе го видите зборот "Избриши". Притиснете го
 4. Appearе се појави ново мени со опциите што ги посочивме на почетокот на овој пост. Изберете го оној што го сакате и voila! Исчистете ја историјата во Safari за iOS

Исчистете ја историјата во Safari за Mac

 1. Во лентата со мени, допрете Сафари → Исчисти историја Исчистете ја историјата во Safari за Mac
 2. Изберете ја опцијата што ја сакате од паѓачкото. Исчистете ја историјата во Safari за Mac
 3. Притиснете го копчето Исчисти историја

Запомнете дека можете да најдете многу повеќе совети и трикови за Mac, iPad, iPhone, Apple Watch во нашиот дел Упатства.

ИЗВОР | Faq-Mac


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.