Како да конвертирате видеа во други формати со VLC

VLC

Во продавницата за апликации Mac имаме на располагање голем број апликации кои ни овозможуваат и репродукција на видеа и нивно претворање во други формати. Кога играте видеа, најдобрата апликација Во однос на компатибилноста на форматот и цената (бесплатно) тоа е VLC, софтвер со отворен извор.

Многу пати, со отворен извор е поврзан со софтвер со слаб квалитет, но ова не е случај со VLC, единствениот минус, да го кажам еден начин, е дизајнот на корисничкиот интерфејс од XNUMX-тите. VLC не само што е одличен видео плеер, туку ни нуди и голем број дополнителни функции.

Во овој случај, ние зборуваме за функцијата што ни овозможува конвертирајте ги сите датотеки со видео во други формати. Бидејќи се компатибилни со сите постојни видео формати на пазарот, благодарение на VLC можеме да претвориме секаков вид видео, без оглед на неговиот формат, за да можеме да го репродуцираме на кој било уред, без разлика колку години има.

Претворете ги видеата во други формати

Првото нешто што мора да го направиме, ако не користиме VLC како стандарден играч на нашиот тим, е преземете го директно од веб-страницата на Виделан (развивач на оваа апликација). Избегнете преземање од апликации од трети страни за да спречите дополнителни апликации да ве лизгаат за време на инсталацијата.

  • Следно, ја отвораме апликацијата и одиме во менито архива и кликнете на Конвертирај.
  • Во следниот чекор, ние мора да ја повлечеме датотеката што сакаме да ја конвертираме или да ја избереме преку опцијата Отворена средина.

Како да конвертирате видеа со VLC

  • Во делот Избери профил, ние мора изберете формат на излез сакаме да ја конвертираме датотеката во.
  • Конечно, кликнуваме на Зачувај како датотека, и изберете го директориумот каде што сакаме да ја зачуваме излезната датотека што треба да се генерира.

Времето на обработка може да трае повеќе или помалку време во зависност од нејзината големина и излезниот формат што го избираме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.