Како да конвертирате фотографии во PDF на Mac

iMac фотографии PDF

Една од опциите што ги имаме на располагање на Mac е конвертирате ги нашите фотографии или слики зачувани на Mac во формат PDF. Во оваа смисла, достапни се многу опции и секој корисник е слободен да ги избере оние опции кои најмногу го интересираат или кои одговараат на неговиот начин на користење на опремата.

Можеме да го направиме тоа со домашни апликации на Apple, како што е Преглед, преку апликации од трети лица или преку интернет-страници на Интернет. Можеме да ги направиме овие промени во форматот на фотографиите или во која било датотека со тип на слика, па ајде да одиме со тоа.

Како да ги конвертирате нашите фотографии во формат PDF

Пред да започнеме, мораме да разјасниме дека ова е прилично едноставна акција за извршување, нема да имате никакви проблеми за извршување на оваа задача и тоа е дека бројни опции што ги имаме на располагање тие се доволни за секој корисник да го направи тоа.

Оваа акција не треба да трае долго и можеме да бидеме навистина брзи и продуктивни откако ќе ја направиме оваа акција неколку пати. Важно е да ги научите чекорите и активностите потребни за да го направите тоа користејќи ги алатките кои најмногу ни одговараат.

Фотографии во PDF преку веб-страница

Веб ilovepdf

Ова би било доста метод ефективно и брзо да се изврши оваа акција за промена на форматот за нашите фотографии. Почнавме со ова бидејќи пред неколку години го користев доста често бидејќи ви овозможува да го правите од каде било и не мора да е од Mac или iPhone.

За ова мораме да пристапиме до веб ilovepdf.com и директно кликнете на опцијата во горната лента со мени „Конвертирај во PDF“. Откако ќе се притисне, се отвора прозорец во кој се прикажуваат различните опции што ги имаме на располагање и во нашиот случај тоа ќе биде првата опција: JPG во PDF. Можеме да видиме и дека тоа може да се направи и обратно и можеме да го промениме форматот на повеќе типови на датотеки како што се: Excel, Word, итн.

Интернетот ви овозможува да изберете датотеки директно од вашиот компјутер, преку Google Drive или дури и од складирањето на Dropbox. Ова е навистина добро бидејќи имаме неколку достапни опции за тоа. Откако ќе кликнете на централното копче, директно ја избираме сликата, чекаме и тоа е тоа. Фотографијата веќе ја имаме во PDF.

Чекори ilovepdf

Преглед за конвертирање на фотографии во PDF

Без сомнение, ѕвездата на повеќето корисници во моментов е Преглед за овој тип на задачи. Можеме лесно и брзо да конвертираме која било датотека и формат. Во овој случај, предноста е што апликацијата ја имаме инсталирана на сите Mac и можеме да ја користиме кога сакаме без потреба од пристап до веб-локација или апликација од трета страна.

За да ја извршиме акцијата треба да внесеме Преглед со сликата. За да го направите ова, кликнете на неа и директно ќе одиме во Датотека. Во овој момент треба да бараме опцијата „Извези во PDF“ кој се наоѓа во долниот дел од дијалог прозорецот и откако ќе се најде кликнуваме на него.

Ова би било како што реков мојата омилена опција за извршување на овој тип на задача. Што повеќе ако имаме многу фотографии за користење, можеме да ги избереме сите кликнување на нив и конвертирање на неколку фотографии во овој формат со неколку допири. Сликите ќе се чуваат на работната површина или каде и да сакаме користејќи одредена локација.

Преку апликации од трети лица

Апликација Wondershare

Мора да се каже дека оваа акција со апликации од трети страни е целосно избегната, односно не е навистина неопходно да се преземе една или повеќе апликации за да се изврши оваа конверзија на сликите или фотографиите во PDF формат како што видовме, но Секогаш е важно да се споменат некои од апликациите што ги имаме на располагање за ова.

Во овој случај го избравме Апликација PDF Element но има многу со кои овој чекор може лесно да се изведе. Во случај да имате многу JPG слики и сакате да ги префрлите на JPG, оваа апликација е доста добра и работи за Mac во неколку стари верзии до најактуелната, macOS Monterey. Во секој случај се работи за следење три едноставни чекори со оваа апликација:

Отворете ја алатката на Mac и во прозорецот Start го гледаме копчето "Create PDF". Тука треба да ги избереме JPG-датотеките на компјутерот и да ги отвориме. Исто така, може да се пристапи директно од иконата „Датотека“ во главното мени, кликнете на „Креирај“ и потоа на опцијата „PDF од датотека“. Во следниот чекор имаме опција за уредување на PDF или не.

JPG-датотеката сега ќе се појави како слика, но во PDF формат. Програмата потоа ја открива сликата како скенирана и затоа треба да изврши OCR за да ја уреди. Кликнеме на копчето „Изврши OCR“ и ќе ја претвориме датотеката во подготвена за уредување. Кликнете на „Уреди“ и можете да ја уредувате PDF-датотеката. Можеме да го прескокнеме овој чекор ако не сакаме да уредуваме ништо, но важно е да знаеме дека ја имаме оваа опција на располагање. Сега има само зачувајте го PDF со кликнување Датотека> Зачувај како. Додаваме име и тоа е тоа.

Оваа апликација има бесплатна пробна опција Значи, ако ни се допаѓа, можеме да го купиме подоцна.

[Бонус] Конвертирајте фотографии од .HEIC во формат .JPG лесно и брзо

Една од опциите што ја имаме достапна и на Mac и која ни овозможува да го промениме форматот на фотографиите направени со iPhone е да преминеме од .HEIC во .JPG формат. Во овој случај.HEIC е формат кој ви овозможува да додавате звуци, текст, вредности и други опции. Затоа е толку лесно да се уреди слика направена со камерата на iPhone и исто така додава транспарентност и 16-битна боја.

Проблемот со овој формат е што многупати имаме проблеми со користењето на фотографиите направени откако ќе се преземат на нашиот Mac. Можеби другите корисници не можат да ги отворат фотографиите или дури и да не можат директно да се испратат. Поради оваа причина, денес ќе видиме како да преминеме од овој формат .HEIC на .JPG без потреба од било каква апликација од трета страна.

За ова повторно ќе користиме Преглед. Откако ќе ја отвориме сликата во оваа одлична алатка и ќе потврдиме дека сликата е направена во .HEIC, она што треба да направиме е директно да пристапиме Датотека на врвот и побарајте ја опцијата за извоз. Автоматски ќе се отвори скокачки прозорец и ќе го видиме ова:

 • Име на сликата
 • Локација каде сакаме да се извезува
 • Во полето Формат избираме .JPG
 • Покрај сето горенаведено, можеме да го поставиме квалитетот на сликата
 • На крај кликнуваме на „Зачувај“ за да ги примениме промените

На овој начин ја имаме сликата веќе префрлена во .JPG формат, а подоцна едноставно треба да ја избришеме претходната. Во овој случај новиот формат на слика не директно го заменува претходниот, тој едноставно создава нова датотека со сликата кои можеме да ги користиме кога и каде сакаме. Обично се складира на работната површина, но лесно можеме да го избереме местото во паѓачкото мени. Толку лесно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.