Како да поставите ажурирања на апликациите во новата продавница за апликации Mac

Промените воведени во Mac App Store може да нè врзат малку во однос на функциите што ги имаме на располагање. Всушност, функциите не се менуваат и сè што би можеле да сториме со претходната продавница за апликации, можеме да го направиме со сегашната, единственото нешто што се менува е флуидноста и интерфејсот на продавницата што сега е многу повеќе сличен на оној на iOS.

Во секој случај, функциите се исти и не треба да се грижиме за тоа, но има некои корисници кои нè прашуваат како да запреме или измениме автоматско ажурирање на апликациите, да го направиме тоа рачно и кога сакаме, денес ќе видиме како да ги конфигурирате овие ажурирања.

Промената е направена од преференциите на Mac App Store

Можеби на повеќето им изгледа очигледно, но добро е да не губат време во потрага по опција кога веќе не се сеќаваме или едноставно не ја знаеме функцијата. За да ги елиминираме автоматските ажурирања на апликациите во Mac App Store (функција што е активирана од потекло во новата продавница), сè што треба да сториме е да пристапиме до продавницата за апликации и да кликнеме на менито на горната лента Продавница за апликации> Преференции и еднаш тука едноставно треба да ја деактивирате или активирате функцијата за автоматско ажурирање.

Сега можеме да дефинираме на едноставен начин ако сакаме апликациите да се преземаат автоматски или не инсталиран, Исто така, можеме да ја обележиме опцијата, така што апликациите се преземаат или не се автоматски на сите наши Mac. Едноставен начин да се контролираат или не новите верзии што стигнуваат до нашиот тим и препораката е секој да избере дали ги сака или не овие надградби направени сами или не.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.