Како да користите „Преглед“ за да ги направите PDF документите помали

Големина на PDF

Како што веќе знаете, во рамките на оперативниот систем на Apple, на OSX, имате алатка за креирање и прегледување датотеки во PDF формат.

Многу пати треба да испратите одредена датотека во PDF по пошта и откривте дека за неколку мегабајти не можете да го испратите. Денес ќе објасниме како да ја намалиме големината на датотеката во PDF преку Преглед.

Во некоја прилика сте се запрашале како е можно датотека во која има само букви и во формат Word да зафаќа неколку килобајти, кога ќе ја претвориме во PDF зазема неколку мегабајти. Одговорот на сето ова има врска со процесите на конвертирање и генерирање формат кои секогаш траат неколку килобајти. Сепак, денес ќе ви покажеме како да ја намалите големината на вашите PDF-датотеки со користење на Преглед.

 

Чекорите што треба да се следат се следниве:

  • Прво, бидете јасни во врска со PDF-датотеката на која сакаме да ја намалиме нејзината големина.
  • Ние ја отвораме датотеката за која станува збор преку Преглед.
  • Откако ќе се отвори, одиме во менито Преглед, Кликнете на архива а подоцна и понатаму Извоз.

ИЗВОЗ НА МЕНИ PDF

  • Во рамките на прозорецот што се појавува, ако сакаме да го измениме името на датотеката, избираме каде сакаме да биде зачувана и, конечно, во паѓачкото оддолу избираме "Намали ја големината на датотеката".

Како што можете да видите на следната слика од екранот, датотека од 8,2 Mb е претворена во 1,5 MB. Треба да проверите дали резултатот од компресијата е прифатлив во однос на квалитетот на текстот и сликата што останува. Во спротивно, секогаш ќе го имате оригиналот за да можете да направите друг вид компресија со трети лица.

КОМПРЕСИЈА НА ПРИМЕР

Повеќе информации - Компресијата на меморијата повторно се појавува во OS X Маверикс


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.