Како да користите HDR на вашиот iPhone фотоапарат

HDR се залага за висок динамички опсег и работи со снимање на три различни експозиции од иста слика кои потоа се комбинираат во една слика. Ова може да биде многу корисно кога вашиот предмет на фотографија вклучува широк спектар на светлина и сенка и сакате деталите од најтемните делови на фотографијата да се гледаат без преголема изложеност на тие полесни делови.

HDR на вашиот iPhone

Избирање или откажување на овој режим е едноставен како да го направите тоа од горната лента со мени на вашата апликација за камера. iPhone; изберете HDR вклучено или HDR исклучено да се активира или деактивира нивната употреба, соодветно во времето на сликај се. Можете исто така да го изберете режимот Автоматски HDR ако она што го сакате е за сопствената камера на iPhone да утврди дали е соодветно да се користи постојано.

hdr iPhone

Ако сакате да можете да ги споредувате разликите помеѓу нормалните фотографии и HDR, одете во Поставки → Фотографии и камера, движете се надолу и активирајте го лизгачот „Зачувај ја нормалната фотографија“ пред да започнете да фотографирате. Двете верзии, HDR и не-HDR, ќе бидат зачувани на филмот на вашиот iPhone и така ќе можете да ги споредувате.

Како што нè учат од iPhone животHDR режимот на iPhone е малку слаб. Едвај може да забележите разлика помеѓу сликата со висок динамички опсег (десно) и нормалната слика (лево), но сепак можете да видите дека облаците на сликата десно се многу појасни.

HDR на iPhone

ИЗВОР | iPhone живот


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.