Како да креирате и обележите PDF од „Мапи“ на вашиот Mac

Мапи

Сите сме го сториле тоа многу пати. Ако е вашата моментална локација, можете да ја испратите директно од WhatsApp. Ако она што го сакате е да обележите одредено место, тогаш земете го iPhone-от, ја барате локацијата во „Карти“, ја доловувате сликата, со прстот направите круг на најздравиот начин за обележување на местото ти го испраќаш фаќањето.

Овој систем се користи за испраќање локација до вашиот колега, вашиот брат или вашиот братучед во Меркадона. Но, ако сакате да го вметнете во презентација, статија или да ја испратите преку е-пошта до клиент, седнете на вашиот Mac и направете PDF во професионален план. Ние ви покажуваме како да го направите тоа во еден момент и да изгледате како маж.

Многу пати треба да испратиме одредена локација и од Мек можете лесно да креирате PDF за професионална употреба и да го вметнете во статија, презентација или пошта.

Лоцирајте ја локацијата

Отворете ја апликацијата Мапи на вашиот Mac и лоцирајте го местото. Можете да изберете кој тип на мапа сакате да го прикажете горе десно. Изберете помеѓу Мапа, Транспоир Пабиликоили Сателитска. користете зум во долниот десен агол ако сакате, и приказот, 2D или 3D.

Мапи

Кога веќе ја имате картата по ваш вкус и сакате да ја снимите, кликнете на архива, Извоз како PDF, ќе му дадете име и ќе го зачувате на саканата локација.

Означете ја вашата PDF мапа

Отворете ја со Finder папката каде што сте го зачувале новото PDF. На неа, кликнете на десното копче, одете на Отворете со и изберете Преглед. Овде можете да ја уредувате картата по ваш вкус.

Мапи

Кликнете на обележување на лентата со алатки. Тука можете да користите форми да опкружува места, поле за текст да прави белешки, стрели, редови и сл. со боите што најмногу ви се допаѓаат. Кога ќе завршите со чкртање по ваш вкус, затворете го прегледот и сите направени ознаки ќе бидат зачувани.

Откако ќе завршите, можете да го испратите или да го користите како и секој друг PDF. Многу едноставен начин да испратите локација на многу професионален начин.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.