Како да направите Memoji на iPhone

Apple Memojis

Една од опциите што ги имаме на располагање во iOS и поконкретно во iPhone е да направиме или креираме сопствени Memoji. Memoji на Apple пристигна пред неколку години, поточно во верзијата на iOS од 2018 година. Apple додаде функција наречена Animoji една година порано дека го користел системот на предната камера на уредот за да ги мапира популарните емоџи знаци на нашето лице и дека тие ќе вршат имитации на гестовите.

Ова овозможи да се имитираат изрази на лицето на снимката во реално време и да може да се испрати преку текстуална порака или дури и да се сподели во други апликации. Доаѓањето на Memoji малку повеќе го револуционизира овој тип на пораки бидејќи беше дозволено да се создава еден од нашите со нашите особини или слични особини за споделување во пораки. Еден вид анимиран цртан филм создаден од нас на iPhone што може да се споделува во видео повици, текстуални пораки, па дури и во апликации како WhatsApp, да, второто без движење во живо.

Најдоброто нешто за ова е што можеме создадете Memoji што одговара на нашата личност и расположение да го испратите преку Messages или FaceTime. Овие можат да се креираат директно со компатибилен iPhone или iPad Pro, а нашите анимирани Memoji може да го користат нашиот глас и да ги репродуцираат нашите изрази на лицето во текстуална порака.

Како да направите Memoji на iPhone

Уреди мемоџи

Сигурен сум дека стариот добар Дедо Мраз донесе многумина од вас нов iPhone со кој можеме да се занимаваме со Memoji и други работи. Во овој случај ќе видиме како можеме да направиме сопствени Memoji на iPhone, но ова може да се примени совршено на iPad. 

За почеток, ќе кажеме дека овие Memoji треба да се креираат директно од апликацијата Messages, така што да или да ни треба компатибилен iPhone или iPad. Откако ќе го имаме во наши раце кликнете на опцијата за пишување или креирање порака. Можеме да користиме и разговор што веќе го имаме отворено во апликацијата Messages.

 • Кликнете на симболот на App Store што се појавува на левата страна веднаш до камерата
 • Потоа на копчето Memoji се појавува лице со жолт квадрат и потоа се лизгаме надесно и го притискаме копчето New Memojis со симболот +
 • Од овој момент веќе почнавме да го прилагодуваме Memoji и имаме илјадници опции на располагање
 • Главните карактеристики на нашите Memoji одат преку поставување на тонот на кожата, фризурата, очите и многу повеќе

За да ја направиме оваа креација, можеме да ја искористиме целата наша генијалност и да ги користиме алатките понудени од самата апликација на Apple. Првото Memoji што се појавува е во жолт тон со тотално ќелаво лице и со нереален израз. Во оваа смисла, единствената добра работа е што ако погледнеме во iPhone и правиме гестови на лицето (да го извадиме јазикот, да го затвориме едното око итн.) ќе видиме како куклата реагира дури и кога зборуваме, таа ги движи усните.

Ќе започнеме со тонот на кожата, потоа ќе преминеме на фризурата што можеме да ја избереме дали да ме додадеме или не, па ќе одиме на веѓите во кои може да се смени тонот на бојата, потоа очите, обликот на главата. , носот, устата, ушите, влакната на лицето, очилата, капи, капи, па дури и облеката што ја носи нашиот Memoji. Тука треба да ја ослободиме нашата имагинација и можеме да создадеме од лик што личи на нас до лик што едноставно е користен за пораките што ги испраќаме.

Како да креирате Memoji налепници

Во прилог на Memojis да се користат директно и во текстуални пораки можеме да создадеме налепници на нашите Memoji. Ова ги прави автоматски да станат пакети со налепници кои се складирани на тастатурата и може да се користат директно за испраќање во апликацијата Messages, Mail и некои апликации од трети страни, како што е WhatsApp.

Очигледно, пред да ја креираме нашата налепница, мораме да го создадеме Memoji, Можеме дури и директно да создадеме ексклузивни Memoji за налепници, тоа зависи од секој корисник и од тоа што сака да создаде. Сега да видиме како да креирате налепница од Memoji:

 • Првата работа е да ги имаме нашите Memoji, а потоа ја отвораме тастатурата во апликацијата Messages и кликнуваме на Memoji Stickers (неколку слики од Memoji се појавуваат заедно)
 • Ја избираме налепницата што сакаме да ја испратиме и кликнуваме на неа и стрелката за испраќање
 • Подготвени

Овие Memoji може да се уредуваат во секое време толку едноставно од апликацијата за пораки со кликнување на Memoji како налепница ќе ги користиме трите точки што се појавуваат на левата страна за уредување на Memoji. Понудените опции се нови Memoji, уредување, дупликат и бришење на истите. Откако ќе заврши акцијата, едноставно притискаме ОК и тоа е тоа.

Испратете Memoji налепници на WhatsApp

Сега кога ги создадовме Memoji во форма на налепница, можеме директно да одиме во апликацијата WhatsApp и да ги споделиме со кој сакаме. Оваа опција е направена на едноставен начин и едноставно е потребна претходно ја креирале налепницата.

За да го испратиме нашиот Memoji, треба да кликнете на иконата Emoji што се појавува на дното на тастатурата на iPhone, скролувајте надесно и кликнете на трите точки што се појавуваат. Овде можеме да избереме помеѓу различните налепници создадени претходно, за ова се движиме нагоре со повлекување со прстот и се појавуваат сите налепници што ги сместивме.

Претходно со постарите верзии на iOS моравме да направиме скриншот и беше понезгодно, но Во денешно време е многу полесно и побрзо да се испрати налепница од нашите Memoji директно од iPhone во апликацијата WhatsApp, Telegram и други.

Како да користите анимирани мемоџи во Messages или FaceTime

Налепница за порака со Memoji

Од друга страна, имаме и можност за испраќање анимирани мемоџи со апликацијата Messages или FaceTime. Она што го прави ова е испраќање на еден вид видео со нашите персонализирани Memoji или Apple Memoji, еднорози, кученца итн. Единственото нешто што треба да направиме е да имаме компатибилен уред и тие се движат од iPhone X до сегашниот модел на iPhone 13 и од 11-инчниот iPad Pro до актуелниот iPad Pro.

Ја отвораме апликацијата за пораки и кликнуваме на креирање нова порака или директно постоечки разговор, па мораме допрете го копчето Memoji со лицето со жолтиот квадрат и лизгаме за да избереме Memoji.

Откако ќе се избере, го допираме копчето Снимање кое се појавува со црвена точка и црвениот квадрат за да престане да снима. Можете да снимате до 30 секунди видео за споделување. За да користите друго Memoji со истата снимка, допрете друг Memoji што сте го создале. За да креирате налепница Memoji, притиснете и задржете го Memoji и повлечете го во низата за пораки. За да избришете Memoji, притиснете го копчето за отпадоци и готово

Сега можеме да го испратиме овој анимиран Memoji со нашиот глас и да правиме секакви гестови на лицето. Оваа функција работи само во Messages или FaceTime.

За да го сториме истото во повик FaceTime она што треба да го направиме е директно отворете го дојдовниот повик FaceTime, кликнете на копчето за ефекти прикажано со некој вид ѕвезда и изберете го Memoji што сакаме да го користиме. Ние можеме кликнете на копчето Затвори за да продолжите без Memoji или вратете се во менито FaceTime.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.