Како да направите резервна копија на iCloud лесно и брзо?

Како да направите резервна копија на iCloud

Нема ништо полошо од губење на сите информации зачувани на паметен телефон или таблет; затоа да се знае како да направите резервна копија на iPhone или iPad Неопходно е да можете брзо да ги вратите телефонските броеви, пораките, документите, сликите или која било друга вредна информација што ја имате на вашиот уред.

Со искористување на ресурсите што ги нуди Apple, и направете резервна копија icloud, ако вашиот iPhone или iPad е украден или оштетен, нема да имате проблем да ги вратите сите ваши податоци лесно и брзо. Еве како да направите резервна копија од податоците на iCloud за да не ви биде главоболка, прочитајте понатаму.

Како да направите резервна копија во iCloud?

Правењето резервна копија од iPhone на iCloud е едноставен процес кој трае само неколку чекори за да се заврши, но треба да се направи внимателно:

 • На вашиот уред, отворете ја апликацијата Конфигурација или Поставки.
 • Изберете каде се наоѓа корисничкото име, што е првата опција што се појавува и дава пристап до вашиот профил.
 • Изберете опција iCloud Во оваа опција можете да ги овозможите или оневозможите ставките за кои сакате да направите резервна копија.
 • Со избраните ставки за кои сакате да направите резервна копија, изберете каде пишува iCloud Backup или iCloud Backup.
 • Ако опцијата се појави зелена (ВКЛУЧЕНА) тоа е затоа што резервните копии на iCloud се активни, па одете на следниот чекор. Ако опцијата е сива (ИСКЛУЧЕНО), поместете го лизгачот надесно и тој ќе ја смени бојата во зелена (ВКЛУЧЕНО). 
 • Изберете резервна копија сега или резервна копија сега.

Со оваа акција ќе започне резервната или Резервната копија. Лента секогаш ќе ви го прикажува напредокот на вчитувањето на вашите податоци. Ако сакате, можете да го откажете во секое време; но ако не чекате да заврши процесот, копијата всушност не се одвива. 

Мора да останете постојано поврзани на Интернет додека вашиот уред прави резервна копија на облакот. Треба да се поврзете на Wi-Fi мрежа за резервна копија, бидејќи големината на копијата може да претставува неколку мегабајти или гигабајти и ќе биде потребно премногу време ако користите мобилни податоци. 

Чекори за правење резервна копија на iCloud

Исто така е потребно поврзете го уредот со електрична струја за да избегнете грешки поради трошење на батеријата.

Со овозможување на резервните копии на iCloud, Кога уредот е поврзан на Wi-Fi мрежа и напојување, резервната копија или резервната копија во облакот ќе се изврши автоматски. Овој процес обично се прави во раните утрински часови, кога се претпоставува дека не го користите уредот за да спречите забавување.

Што да направите ако немате доволно простор за iCloud за резервна копија?

Доколку при изведување на процесот на резервна копија на iCloud Ако добиете порака дека немате доволно простор во облакот или резервната копија не успеа бидејќи нема доволно складирање на iCloud, тогаш треба да отидете во складиштето и рачно да ги избришете вашите претходни резервни датотеки. 

За да ги избришете претходните резервни копии, мора: 

Направете резервна копија на iPhone

 • Отворете ја апликацијата Конфигурација или Поставки.
 • Изберете каде е корисничкото име, што е првата опција што се појавува и дава пристап до вашиот профил.
 • Изберете опција icloud
 • Допрете ја опцијата Управувајте со складирање или Управувајте со складирање.
 •  Изберете ги резервните копии или датотеките што сакате да ги избришете.

Од овој екран ќе имате пристап и до опцијата за промена на планот за складирање, запомнете го тоа Стандардно, iCloud нуди бесплатно складирање во облак до 5 GB., но со плановите за плаќање може да достигне простор до 2 ТБ. Размислете за оваа опција ако сакате да направите резервна копија на големи количини на податоци.

Сепак, имајте на ум дека можете конкретно да изберете што сакате да направите резервна копија за вашите резервни копии да не заземаат толку многу гигабајти.

Треба да запомните и дека овие облак копии вклучуваат само телефонски броеви, пораки, документи, слики, поставки и други кориснички податоци зачувани на уредот, но не вклучуваат информации од Apple Pay, Face ID, Apple Music Library, податоци од Apple mail или други облак услуги.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.