Како да отворите два симултани Safari прозорци на вашиот iPad

iOS 9 ни донесе очекувано мултитаскинг до нашите iPad-а со долгоочекувани карактеристики како Сплит поглед, што ни овозможува да правиме две работи истовремено во две различни апликации, по една во секоја половина од екранот, сепак, некои корисници сè уште бараат повеќе, на пример, за да можат да гледаат два прозорци на сафари наеднаш. Но, ова е веќе можно благодарение на Сидефари, нова апликација веќе достапна во App Store.

Сидефари, апликација „трик“ за Safari

iOS 9 ни нуди огромни можности и Сидефари Доаѓа токму за да ги искористите овие можности и да пополните празнина.

Сидефари сега е достапна во App Store за 0,99 € и ни овозможува прикажете два прозорци Сафари во поделен екран на нашиот iPad Air 2, iPad mini 4 или iPad Pro.

Неговата работа е многу едноставна. Откако ќе се преземе и инсталира, само ќе мора да отворите веб-страница во сафари и, користејќи го копчето Сподели, изберете "Испрати до Сидефари". Така, со Сидефари во Сплит Поглед, можеме да ги видиме двете веб-страници на сафари.

Сидефари 2

Во една половина од екранот ќе имаме сафари, од друга страна, Сидефари ни ја покажува страницата што му ја испративме. Кул нели?

Сидефари

Знам дека нешто ви звучеше чудно и дека веќе мирисате на „но“ и, навистина, е така, затоа што она што ни го покажува Сидефари е преглед на веб-страницата дека ти испративме, т.е. нема да можеме да се движиме преку неговата содржина.

Како решение за прикажување, на пример, текст на кој не сакате да се движите, добро. Но, за повеќе, таа останува прилично ограничена.

Некои велат дека како алтернатива можете да користите друг прелистувач како Google Chrome, но дека во овој случај „суштината не е иста“ затоа што интерфејсот е различен. Испрати ...! Како и да е, навистина идеално би било Apple да ни дозволи да отвориме два прозорци сафари и со тоа искористете го поделениот екран на iPad. Ова веќе знаеме дека не е можно така Сидефари останува како средно решение, еден вид „сакам и не можам“.

Јас лично избирам да користам сафари заедно со друг прелистувач, но ако повеќе ви се допаѓа опцијата Сидефари, подгответе само едно евро и преземете го овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.