Како да отворите ново јазиче од врска во Safari

сафари

Во многу прилики читаме или посетуваме веб-локација и имаме неколку линкови кои може да ни бидат од интерес. Во оваа смисла веб-страницата ги отвора врските директно на истата страницаЗатоа, не е план рачно да отвориме три или четири нови јазичиња, повторно да пристапиме на веб и да кликнете на врската што сакаме да ја посетиме.

Ова, да дадам едноставен пример, може да се тестира на веб-страницата на I'm from Mac (може да биде која било друга). Пристапуваме до страницата и имаме три вести кои сме заинтересирани да ги прочитаме, за да пристапиме до нив имаме неколку опции на располагање: внесете една и притиснете назад, отворете неколку прозорци со веб и кликнете на секоја од вестите или користете ја оваа кратенка на тастатурата што ќе видиме денес. Дефинитивно вториот е најлесниот и најбрзиот начин за пристап до содржината.

Отворете ново јазиче од врската Safari

За ова е едноставно како директно да пристапите до самата веб-страница, кликнете на вестите со покажувачот на глувчето додека го притискате копчето cmd. Ова значи дека веб-локацијата што ја посетуваме останува отворена во истото стартно мени, но врската со „вестите“ што сакаме да ги читаме се отвора директно во нова картичка.

Тоа е едноставен совет што сигурно ќе им се најде на сите оние нови корисници на Mac и Safari. Во овој случај ќе уживаме во веб-страницата и дел од неа ќе отвори нов таб во прелистувачот со избраните вести. Ова може да ни се најде за да гледате серија вести, а потоа сè да затворите. Дали го познававте?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.