Додавање и печатење коментари во страници, броеви и главна точка

Страници Броеви Главен запис

Кога работите заедно на ист документ со неколку соработници, пред да направите важни измени во документот, препорачливо е да разговарате со колегите за да ја предложите промената. Ако комуникацијата не е изводлива, можеме да ја предложиме промената преку коментар во работниот документ.

Ние исто така можеме да користиме коментари индивидуално, односно кога работиме на документ и сакаме да направиме коментар што нè повикува да го преиспитаме текстот што го напишавме за алтернативен. Сето тоа е во ред се додека имаме можност да печати коментари ако имаме потреба, или на хартија или во PDF-датотека.

Како и зошто да се користат коментари

Коментарите во документот ни овозможуваат да додадеме дополнителни прибелешки на текстот, или објаснувачки, за да понудиме повеќе информации, да понудиме други алтернативи на текстот како синоними ... Можеме да ги користиме и за да им укажеме на останатите соработници на документот , тој текст мора да се прегледаат, да се наведе алтернативен текст.

Откако додадовме коментар на текст, ова ќе биде прикажан како жолт балон до придружниот текст. За да додадеме коментар, прво мора да го избереме целиот текст засегнат од коментарот што го даваме, така што и ние и останатите луѓе кои соработуваат во работата, точно да знаеме на што се повикуваме.

Каде се отпечатени на страницата

Како да печатите коментари во Страници

Во зависност од видот на документот во кој работиме, коментарите при нивно печатење ќе бидат прикажани на различни начини.

  • En страници со врскиКога печатиме документ што вклучува коментари, тие ќе бидат прикажани во левата маргина на документот и се нумерирани за да можеме брзо да се повикуваме на нив.
  • En Воведни, Апликацијата на Apple за креирање презентации, коментарите се отпечатени на десната страна од секој слајд каде што се наоѓаат документите.
  • En Броеви, работата е комплицирана, бидејќи коментарите не се прикажани на маргините на документот, но ние ќе ги најдеме на посебен лист што е отпечатен кога сакаме да ги испечатиме (прости вишок) коментарите.

Додавање коментари во Страници

Во „Страници“, како и во останатите апликации што „Епл“ ни ги става на располагање за креирање документи, можеме да додадеме коментари колку што сакаме. Ако сакаме коментарите да бидат корисни, а не проблем што го отежнува нивното толкување, мора, пред сè, да го избереме целиот текст или зборови каде што е соодветно, на кои се однесува коментарот.

Откако ќе ги избереме текстот или зборовите, одиме во горната лента на Страници и одбираме коментар. Во тој момент, ќе се покаже кутија со заоблени рабови каде што е прикажано нашето име (за да знаеме кој го напишал). Откако ќе се прикаже тоа поле, ние треба само да ги напишеме прибелешките. Кога ќе напишеме коментар, се прикажува денот и времето во кое ги создадовме.

Додавање коментари во Страници

Откако ќе создадеме коментар, можеме изменете го или избришете го. Ние исто така можеме да одговориме на нашите сопствени коментари, опција што можеме да ја искористиме за да можат другите луѓе да ги проверат промените што ги покажа документот или така што ние самите да ги знаеме промените што сме ги направиле доколку не работиме заедно за да создадеме истиот коментар.

Како да печатите коментари во Страници

Како да печатите коментари во Страници

За да го испечатите или изнесете документот во документ, така што ќе се прикаже секој и секој коментар што го додадовме на нашиот документ, мора да пристапиме до панелот за печатење преку менито File> Print. Следно мора проверете го полето Печати коментари.

Како да додадете коментари во Броеви

Како да додадете коментари во Броеви

Додавањето коментар во Броеви е исто толку едноставно изберете го елементот на кој сакаме да додадеме коментар или табела или графикон и кликнете на копчето за коментар што се наоѓа на горниот дел од апликацијата. Како што можеме да видиме на сликата, коментарот ќе биде прикажан на поинаков начин од оној прикажан и на страниците и во клучот, особено ако е поврзан со графикон.

Сите коментари што ги додаваме на документ, можеме да ги уредиме или избришеме. Коментарите што ги пишуваме можат ќе одговорат останатите луѓе што ја сочинуваат работната група кој работи на ист документ, или сами ако сакаме да водиме евиденција за промените што ги правиме во документот во секое време.

Како да печатите коментари во Броеви

Како да печатите коментари во Броеви

За да отпечатиме или изнесеме табела што ја создадовме во Броеви и дека се прикажани сите коментари што ги додадовме на нашиот документ, мора да пристапиме до панелот за печатење преку менито File> Print. Следно мора проверете го полето Печати коментари.

Додадете коментари во Главната точка

Додадете коментари во Главната точка

Додавањето коментари во Keynote, како и во останатите канцелариски апликации на Apple, е исто толку едноставно претходно изберете го текстот или зборовите што сакаме да ги коментираме / прегледаме / споделиме и кликнете на полето за коментари лоцирано на горниот дел од апликацијата.

Следно, го пишуваме коментарот. Ако полето е премало за да се покаже колку е долг коментарот, можеме да ја смениме нејзината големина. За да го направите ова, ние само треба да ја поставиме стрелката на глувчето на една од страните, горната или долната, сè додека не се прикажат две стрели, стрели што означуваат дека во насоки можеме да ја прошириме или намалиме големината на коментарот.

Како и во Страници и броеви, откако ќе создадеме коментар, можеме да го уредиме или избришеме. Покрај тоа, можеме да одговориме на нашите сопствени коментари, опција што можеме да ја искористиме за да останат колегите ги знаат промените што ги добиле документот или да ги знаеме во секое време промените што сме ги направиле и на тој начин да можеме чувајте упатство за измени.

Како да печатите коментари во главната точка

Како да печатите коментари во главната точка

За да отпечатите или да извезувате во документ за Глава, така што ќе се прикаже секој и секој коментар што го додадовме на нашиот документ, мора да пристапиме до панелот за печатење преку менито File> Print. Следно мора проверете го полето Вклучи коментари, опција се најде во делот Слајд распоред.

Не можам да најдам опција за печатење коментари

Способност за печатење коментари во Word, Excel и Powerpoint практично се навраќа на потеклото на огнот: отсекогаш била присутна. Сепак, се чини дека Apple неодамна сфати дека оваа опција не е достапна. Ова е проблем за корисниците кои немаат можност да ја инсталираат најновата верзија на Pages, Numbers и Keynote.

За да можеме да ги отпечатиме коментарите на документите што ги создаваме со Pages, Numbers и Keynote потребно е да ги имате инсталирана верзија 10.0 или повисока од овие апликации, верзија објавена на 31 март 2020 година. Оваа верзија е компатибилна со macOS 10.14 Mojave или повисока. Имате постара верзија на macOS, нема да можете да преземате постари верзии.

Страници (врска со AppStore)
страници со врскислободен

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.