Како да побарате рефундирање за купување на апликација во App Store

App Store

Кога ќе го добиеме нашиот iPhone, ќе го отвориме и ќе го вклучиме, гледаме дека има неколку основни апликации инсталирани на телефонот. Пред некое време тие не можеа да се деинсталираат, но во моментов, сите се потрошни доколку корисникот не ги сака. Тие може да се заменат со други или можеме да додадеме колку што сакаме. За тоа го имаме App Store, кој е свет во кој можеме да најдеме многу добри платени апликации, бесплатни и со формат на претплата. За бесплатните има малку да се каже, инсталирани се, тестирани и ако не ни се допаѓаат ги отфрламе. Но со платените работите се менуваат. Ако не ни се допаѓа, може ли да ги вратиме парите? Apple ни дозволува да добиеме рефундирање, но има некои услови и начин да го направиме тоа. Објаснуваме како.

Кога купуваме апликација во App Store, речиси е сигурно дека тоа го правиме затоа што сме понесени од препораките на други луѓе или од позитивните коментари на други корисници кои веќе ја имаат инсталирано апликацијата. Не е важно дали зборуваме за еднократно плаќање или за претплата. Факт е дека понекогаш, кога веќе го имаме инсталирано на нашиот уред, можеби нема да ни се допаѓа колку што мислевме, па дури и воопшто не ни се допаѓа. Токму во тој момент размислуваме дали би можеле да си ги вратиме трошоците. Навистина, да, можеме, но мора да знаете како се прави тоа и условите што се поврзани со тој надомест.

Првото нешто што мора да го имаме на ум е дека за да го побараме тој рефунд, не е неопходно тоа да се прави од истиот терминал со кој е купен. Односно, можеме да бараме рефундирање од Mac дури и ако сме купиле апликација за iPhone и обратно. За евиденција, можеме да ја користиме и веб-рутата за да ја спроведеме оваа постапка. Исто така, имајте на ум дека не сите апликации се подобни за рефундирање, иако огромното мнозинство ги исполнуваат условите.

Првото нешто што треба да направиме е да ја користиме веб-адресата што Apple ја користи за овие цели. можете да го најдете ако кликнете токму овде. Откако ќе се најавиме со нашата лична карта, треба да ја избереме опцијата Барај враќање на средствата. Ја избираме причината поради која сакаме рефундирање, а потоа избираме Следно. Изберете ја апликацијата, претплатата или друга ставка, а потоа изберете Испрати.

Рефундирање на апликација од App Store

Ок сега има низа услови За да започнете со овој процес:

 1. Ако полнењето е сè уште обетка, сè уште не можеме да бараме рефундирање. Откако ќе се обработи наплатата, можеме да се обидеме повторно да побараме рефундирање.
 2. Ако имаме наредба извонредна, мора да се плати пред да се побара рефундирање.
 3. Понекогаш ако сме дел од семејство, подобро е да прашате пред да откажете. Купувањето можеби го извршил друг член на семејството. Ако сеуште Ако не знаете на што одговара наплатата, проверете внимателно бидејќи ќе изгледа како набавките кои се наплатени. И тогаш можеме да одлучиме.

Ако веќе сме побарале враќање на средствата за апликација, треба да знаете дека секогаш можете да го видите статусот на барањето. Општо земено, ако се вратиме на веб-страницата што се користи за барање рефундирање и се најавиме со лична карта, можеме да го провериме статусот на нашите побарувања. Ако не се појави во тоа време, е тоа што нема активен и затоа нема барања што чекаат. Ако кликнеме на наклонот, ќе ни даде повеќе информации за тоа.

Причини зошто рефундирањето не е можно

Иако тоа не е нормално, бидејќи речиси секогаш, Apple ќе ги врати парите за извршената набавка, потребно е да се знае дека во одредени прилики, можеби нема да го добиеме тоа што го сакаме. Тоа е нешто слично на обидот да се врати купената облека. Се додека е во добра состојба, не помина многу време и имаме соодветно оправдување, нема да ни прават проблеми.

Во основа Можеме да ги сумираме во следните причини за кои не можеме да добиеме рефундирање на нашето купување:

 1. Да кога купувате апликација не известија дека го губиме правото на надоместок доколку почнеме да го користиме во одреден временски период.
 2. Ако побараме рефундирање за е-книга откако ќе помине некое време.
 3. Кога барате рефундирање месеци по играњето игра.
 4. Ако имаме долга историја на барање рефундирање, тие може да кажат не. Може да се заклучи дека преземаме апликации и игри за да ги тестираме, а потоа ги отфрламе.

Понекогаш апликациите веќе го имаат тој бесплатен пробен период, за да можеме да ги направиме нашите проверки. Не е неопходно да се купи, а потоа да се бара враќање. 

Веќе знаете дека во моментот не сме направиле разлика помеѓу апликациите кои се еднократно плаќање или претплата, бидејќи тие се откажуваат на ист начин. Се разбира, во однос на претплатите тие имаат диференцирачки елемент. Можеме да ги разгледаме претплати активни, па дури и откажете некои од нашиот сопствен терминал без да мора да влезете на Интернет. На овој начин:

Ако се согласуваме со iPhone, од нашето име, во поставките, ќе стигнеме до елемент наречен „претплати“.

Претплати во Apple

Оттаму ќе имаме можност брзо да ги видиме активните претплати и моментот во кој тие завршуваат/обновуваат. Ќе можеме да ги видиме и оние кои веќе се завршени и датумот на кој е откажана претплатата. Оттука можеме да ја откажеме ако сакаме или да ја обновиме доколку сме решиле да се вратиме на таа Апликација. Не заборавајте добро да проверите на која сметка е направена претплатата, само во случај да не се појави по следењето на чекорите што штотуку ги кажавме. Можно е некој од семејството да се претплатил и нему/неа да му се појави, а не на вас. Еден начин да дознаете е да ја видите фактурата, во која се појавува личната карта на претплатениот.

Патем, запомнете една работа: ако сте се претплатиле на пробна верзија со бесплатна или намалена цена и не сакате да ја обновите, мора да ја откажете. најмалку 24 часа пред крајот на пробниот период.

Толку лесно се бара рефундирање и можеме да управуваме со претплатите во App Store.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.