Како да постапиме ако нашиот MacBook случајно се намокри

макбук-воздух-вода-1

Една од главните причини за оштетување на нашиот MacBook се течности и денес ќе видиме што се препорачува да сториме кога имаме проблем од ваков тип, фрламе каква било течност на тастатурата Macbook. Првото нешто да ти кажам е комплицирана и вознемирувачка ситуација за секој што треба да помине низ неа и јас лично поминав со лаптоп (што не беше Macbook, но ме боли исто) и добро ја научив лекцијата.

Најмудриот совет што можам да го дадам е не приближувајте никаков вид на течност од еден метар Ако работиме со нашиот MacBook, подобро е да станеме за една секунда да пиеме отколку да го уништиме лаптопот. Очигледно го правите ова кога веќе сте го поминале лошото искуство, но сериозно, најбезбедно е да се стори за да не се случи тоа. Знам дека многумина од вас ќе мислат дека треба да бидете многу несмасни за да истурите течност на тастатурата и да го скршите компјутерот, но секој има несреќа, ве уверувам ...

Што да направите ако Mac се намокри?

макбук-ориз

Во овој момент и откако го игнориравме мудриот совет да не донесуваме течности близу нашиот сакан MacBook, „несреќата“ пристигнува и нашиот MacBook се намокри. Прво и најважно е да се смири Иако е тешко во моментот, но ова е она што може да го спаси нашиот компјутер бидејќи сме нервозни, секогаш ќе постапуваме на погрешен начин.

Тогаш ние ќе исклучете го Mac од струја ако беше поврзан преку кабелот и ќе го исклучиме. Нема намера да заштедувате ништо кога истурената течност е веќе внатре во Mac, исклучете го што е можно побрзо. Во случај Mac да биде исклучен, не обидувајте се да го вклучите во секој случај сè додека, барем, следните три дена и за двата случаи најдобро е да се постави Mac во V форма со тастатурата свртена кон табелата така што најголемата количина на течност излегува таму каде што влегла, тастатурата.

лаптоп-с

Па, ако имаме можност да ја отстраниме батеријата од нашиот Mac, тоа би бил следниот чекор што треба да се направи, тогаш хард дискот и другите компоненти, како што се RAM меморијата, итн., Но ова е веќе за корисниците кои се повеќе навикнати да ги расклопуваат Macbooks и тоа можно е никогаш да не сте го сториле тоа. Ако се мешате со расклопување без никакво знаење, може да скршите нешто и тогаш цената на поправката ќе се зголеми, затоа ве советувам да гледате упатства за вашиот модел Mac на специјализирани страници како iFixit и ако не се гледате себеси способни да го сторите тоа или вашиот MacBook не го дозволува тоа, подобро оставете го во рацете на специјалист.

Ако расклопиме некои компоненти, како што се батеријата и тврдиот диск, ќе можеме да видиме „дел“ од опсегот на течноста, тие сигурно ќе бидат суви и тоа е добра работа, затоа ги оставаме расклопени најмалку 24 часа . Нормално, она што се навлажнува кога течноста влегува во тастатурата Тоа е матичната плоча и има полош пристап за корисникот, па затоа е добро да го оставите вашиот Mac во близина на сув извор на топлина, но око кога удира со фен за коса или сличноБидејќи тие можат да предизвикаат повеќе проблеми со чипови, отпорници и други мали делови што се подложни на силна топлина, користењето фен за коса директно на вашиот Mac може да претставува повеќе проблеми. макбук-батерија

Во секој случај ставете лабав или среден воздух, не многу врел и не со целосна моќност на фенот, ако му дадеме потопол воздух, нема да се исуши порано, мора да размислиме што правиме и да не го „плеткаме“ повеќе отколку што веќе сторивме.

По околу три дена со Mac расклопен во V позиција и откако веќе одлучивме дека нема да го однесеме на САТ најблиску или до продавницата на Apple, она што ни преостана е да погледнеме внимателно во нашата машина во потрага по која било доказ за корозија или течност што не се исуши овие денови, можеме дури и да го свртиме и поместиме малку Mac за да се осигураме дека е целосно сув. Ако видиме малку вода, најдобро е да ја исушиме повторно и да почекаме уште еден ден со лаптопот близу (но не и на врвот) на сув и недиректен извор на топлина, како што е радијаторот на пример.

Бидете внимателни со ставање на Mac во ориз или слично што може многу да се прочита кога ќе намокнете паметен телефон, оризот е многу добар во зафаќањето на влагата, но поради неговата големина може да биде штетен ако влезе преку кое било пристаниште или дупка во Mac и останува внатре засекогаш.

Дојде моментот на вистината

Сега е време да се биде храбар и откако демонстрираа спектакуларна издржливост и трпеливост За да ја исправиме несреќата без да поминеме низ SAT, мора да ги собереме сите компоненти што можевме да ги расклопиме од нашиот MacBook и да го притиснеме копчето за напојување. Во моментот ние нема да го поврземе Mac со напојувањето, прво ќе провериме дали се вклучува и потоа веќе го поврзуваме wallидниот полнач ако видиме дека работи добро.

влажен макбук

Со среќа и ако се истури малку вода, можеме повторно да уживаме во нашиот Macbook, ако напротив, течноста што се истури беше малку сода или сок, најдобро е да ја исчистите тастатурата со крпа и малку дестилирана вода за да ги отстраните остатоците од тастатурата . Ако течноста беше доволна и нашиот Mac не реагира, ние треба да поминеме само преку техничката служба и дека тие ни прават буџет за поправка, во овие случаи јас секогаш го препорачувам самиот Apple, но секој може да го понесе каде што сака.

Во најлош случај, ќе мора да го замените вашиот MacBook со нов. Веќе знаете дека Јаболката е една од најдобри брендови за лаптопи така, има само една работа подобра од MacBook: друга Mac.

Се надевам дека никогаш нема да се свртите кон денешното упатство, така чувајте ги течностите добро подалеку од вашиот MacBook или колку корисници што јас ги познавам, купуваат Bluetooth тастатура и го оддалечуваат Mac во случај нешто да падне ... Секогаш е подобро да паѓаш на Bluetooth тастатурата отколку на лаптопот, нели?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

132 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   g2-71fe112ff8ec1c7fb1a8589818c33d36 dijo

  Препорака,

  Ако ова ви се случи, освен советите од статијата, кои се точни, одете во најблиската продавница за електроника или продавница за градежни работи, земете шише CRC ContactCleaner (око бр. 3 во 1) и испрскајте го целиот лаптоп добро внатре, особено на матична плоча. Тоа ако, со извадена батерија. Овој процес ќе ја отстрани преостанатата влага и ќе ги заштити плочата и другите компоненти од корозија.

  1.    rkp dijo

   Како да го решам, ако не ми дозволува да ставам одредени букви, или да избришам по мој @ rse-

 2.   djuezsmx dijo

  во оваа статија зборуваме прецизно за тоа како да го надминете овој проблем http://repararportatilbarcelona.es/servicios/reparacion-de-portatiles/.

 3.   Марија dijo

  Добро утро, ве молам, ми треба итна помош. Мојот макбук се намокри и го оставив во рикверц 3 дена откако ја извадив водата со правосмукалка. Сега кога ќе го вклучам, ми покажува празен екран со папка и прашалник. Те молам, итно помогни ми, треба да ги вратам фотографиите и видеата што се од цел живот. Те молам помогни ми, благодарам

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Добра Марија, будењето на MacBook е само по себе добра вест толку смирена што сигурно има решение.

   Обидете се со следниве чекори зошто Mac не чини да го наоѓа дискот:

   1-Исклучете го Mac
   2-Притиснете го копчето за старт за да го вклучите вашиот Mac повторно. Сега држете го копчето Опција на тастатурата додека не се појави Менаџерот за подигање
   3-Изберете го вашиот почетен диск од списокот
   4-Ако вашиот компјутер заврши со нормално подигнување, изберете Системски преференции од менито на Apple. Потоа кликнете на иконата Startup Disk во прозорецот System Preferences.
   5-Изберете ја вашата нормална јачина на подигнување (Macintosh HD) од списокот на дискови што се појавуваат во прозорецот Boot Disk.

   Ако ова не работи, најдобро е да се јавите во техничката служба и може да биде проблем со хард дискот. Ако сте имале копија во Time Machine, можеби можете да заштедите податоци. Среќно и кажете ни дали ви одговараше.

   1.    Martina dijo

    Здраво добар ден. Вчера истурив кафе со млеко на тастатурата на мојот MacBookPro Retina Display и следев многу од наведените чекори, но машината не се чувствува нормално. Кога ќе го вклучите, јаболкото од позади се вклучува и тастатурата има светло, но екранот останува целосно син кога ќе го исклучите, синото се исклучува. Оттогаш не го вклучив и не знам што да правам. Може ли да ми кажете што да правам сега. Има решение?

   2.    Нахоми варгас dijo

    Здраво iорди, би сакал да стапам во контакт со вас затоа што мојот MacBook Pro Retina 13 се намокри со вода од страната на влезот на полначот. Не го користам веќе две недели чекајќи да се исуши, но кога го поврзувам со полначот (затоа што кога се навлажни немав батерија) ја добивам црвената батерија што пука, исчезнува и се појавува и така го исклучив затоа што знаев дека нешто не е во ред Што можам да направам? Ова значи дека е оштетено или му треба повеќе време да се исуши. Малку ме загрижува бидејќи сè уште е под гаранција, но не покрива течна штета и не би сакал да платам за нова. Ви благодариме за вашата помош, се надевам дека ќе можете да ми одговорите наскоро.

 4.   GJ dijo

  Мојот проблем не е тастатурата, но екранот е ЛЕД, и јас го чистев, но ставив неколку капки вода и го исчистив веднаш со крпа, го вклучив и го користев и по неколку минути сликата од левата страна, околу 1/4 од екранот, сликата во боја беше искривена, а остатокот од сликата беше во ред.

  Го свртев наопаку, дував ладен воздух од фен малку на екранот, но го вклучив за да видам како изгледа екранот, и кога го вклучив, сега имам две линии пиксели од искривената слика , што да правам ??? ???

  Благодарение

 5.   гризел dijo

  Здраво, мојот макбук се навлажни скоро веднаш на почетниот партер, работата е што го сушам и сè, но потоа го приклучувам на струја, не го вклучи светлото на полначот на почетокот, но потоа стана зелено, тој беше така некое време, а потоа повторно се исклучи 🙁 .. сега не се вклучува ниту полначот ниту Mac, што можам да направам? Бидејќи е недела, нема отворени технички услуги; (Ви благодариме однапред за помошта!

 6.   Нико dijo

  Здраво,

  Имав проблем попладнево, се истури малку вода на тастатурата, веднаш го исушив и го повлеков приклучокот. Работеше за мене во совршена состојба, работев повеќе од два часа и излегов надвор да работам. Кога се вратив, го вклучив Mac и екранот излезе со јаболкото и одеднаш излегува како кодови кои велат како грешка на тврдиот диск или нешто слично ... И тој се вклучува така и се исклучува само и прави јамка од се вклучува и тоа излегува, а потоа се исклучува ... Итн ... Не знам дали е заради вирусот (неодамна ми се случија некои чудни работи на мојот компјутер) или заради несреќата ... јас би ценете го ако можете да ми кажете што треба да направам ... поздрав

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Здраво Нико, проблем со вирусот не знам што сакаш да кажеш затоа што колку што знаеме нема вирус што влијае на Mac. Кога Mac се навлажни, дали го оставивте во превртена положба за да излезе водата што влезе ? Добро е да почекате некое време додека машината не започне повторно откако ќе се навлажни, објаснето е во написот, но се подразбира дека кога тоа ќе се случи, тешко е да се прочита нешто на оваа тема. Ако и понатаму не ви успее, најдобро е да го однесете кај техничар кој може да ве посоветува.

   Се надевам дека грешам, но можно е водата да влијаела на вашиот Mac, дали падна многу? поздрав и кажи ни.

 7.   Андреа dijo

  Здраво Добра ноќ,
  Пред неколку часа испуштив околу една четвртина чаша вода над MacBook Pro. Бидејќи имав слично искуство пред неколку години, знаев дека морам да го исклучам, па го сторив тоа. Потоа го превртев и го потчукнав грбот за да се обидам да ја извадам водата од неа и потоа дувнав помеѓу копчињата за да се обидам да ја исушам / извадам водата. По некое време исклучено, се обидов да го вклучам и не успеа. Белата линија од десната страна на Mac се осветли, но екранот не. Се обидов да го ставам полначот, во случај да останев без батерија, и бидејќи водата падна на левата страна (каде што е Esc, каде што се полни лаптопот, Caps Lock, итн.) Повеќе не полнев кога Го ставив кабелот во компјутерот. Го оставив околу еден час и потоа се обидов повторно да го вклучам. Почна да се слушаат неколку звуци од левата страна (како звучници кога се расипуваат) и можеше да се слушне како работи моторот внатре, но ништо не се појави на екранот. Потоа почнаа да се појавуваат некои хоризонтални линии кои вибрираат (како телевизор кога нема антена) и потоа се исклучи. Сега го исушив неколку минути на средна моќност и топлина со фен и го ставив во позиција 90 ° и тастатурата на крпа. Но, по неколку напори, тој не се вклучува. Ужасно ме поттикнува затоа што работев многу важна работа за утре и не беше задржана од мене и сега не се сврти кон мене. Второ, друг пат имав среќа и тоа беше под гаранција и, иако ни дадоа буџет од 800 евра, не моравме да плаќаме ништо. Сега поминаа 3 години и повеќе не е под гаранција. И според она што го видов на Интернет, буџетот може да изнесува 1.300 €, пари што ги немам во овој момент. Друг пат, кога го зедовме да го поправиме, не му кажавме на техничарот дека сум фрлил шише со вода, па тој ни рече дека матичната плоча на Mac е многу кревка и магнетна и дека секоја чешма може да се одвои нив. Сега не знам дали славините што ги дадов можеа да влијаат на матичната плоча.
  Те молам, навистина ми треба одговор. Не знам што да правам и се плашам да го отворам грбот, бидејќи не сум експерт за оваа тема.
  Со почит,
  Ви благодариме.

 8.   Kelly dijo

  Не ми го вклучува екранот, но се чини дека тастатурата е добра затоа што се вклучува и излегува звук. но јас веќе го исклучив.
  Што правам?..

 9.   Паме dijo

  Ви благодариме за статијата! Само што ми се случи ... проблемот е што не можам да го исклучам. Копчето за исклучување не работи ...

 10.   Игнаси dijo

  Здраво, откако направив сè што посочивте, само што се вратив (по 3 дена) да се обидам да го започнам.
  Од моментот кога го поставувам екранот, компјутерот постојано се рестартира, прво Apple и потоа серија пораки во горниот лев агол, после тоа се рестартира и така се додека не ...
  Сите предлози?
  Поздрав и многу благодарам!

 11.   Charly dijo

  Здраво, јас сум Карлос и прегледувам нешто слично, но Mac е вклучен, но тоа е многу бавно

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Добар Карлос,

   дали може да се влијае на тврдиот диск? многу се навлажни? што имаш Мек? повеќе податоци

   Честитки!

   1.    Charly dijo

    Мојот е макбук-воздух од 13, но ми недостасуваше тоа или познат техничар повторно го инсталирав системот и за момент работи добро благодарам ordорди

 12.   Miriam dijo

  Здраво!! Пред 4 дена ми се случи најстрашната несреќа, истурање на четвртина чаша вода на мојот воздух ... ги следев чекорите, но не се вклучи, беше поврзан со напојување. предлози?

 13.   Ева dijo

  Здраво, не добив вода на тастатурата, но се истури вода од вазна на масата и се навлажни од дното, веднаш ја подигнав и исушив, беше исклучена, и кога ќе се обидам да ја вклучам не се вклучува.
  Го оставив како што е наведено во статијата, иако не е тастатурата таа што се намокри. Што друго можам да направам ??? Мислам дека многу малку се навлажни под.
  Благодарам

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Прво жалење што и се случи на твојата Мек Ева,
   Обидот да го стартувате Mac по кратко време откако се навлажни е грешка, но доколку не започне, обидете се со поврзаниот полнач. Во случај да не оживеете, ќе мора да поминете низ САТ.

   Поздрав и кажете ни дали имате среќа

 14.   симпатична Селена dijo

  Јас навистина не се навлажнив, ниту тастатурата имаше само неколку капки настрана, го отворив, го исушив, оставете го да лежи во позиција V и проверете дали нема мирис на горење, го вклучив како на времето на она што се случи, исклучи го и кога го третирам вклучи повторно не работеше и се ажурираше затворено затоа што заглави

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Здраво Линда Селена, проблемот тука се чини се должи на затворањето во моментот на ажурирањето, нели? навистина не разбирам. Можете ли да објасните повеќе детали? дали се обидовте да се подигнете со притиснато копче ALT?

   Веќе ни кажуваш, поздрав

 15.   catherine dijo

  Здраво Драга:

  Испуштив вода на мекот, ги следев сите ваши совети, но кога го вклучив скутот, сè изгледаше добро, се вклучи и ја ставив лозинката и влегов во системот, но по неколку минути екранот станува црн и се враќа на корисникот покажувајте и ставајте лозинка постојано.

  како можам да го решам тоа ??

  благодарам однапред

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Добра Кетрин, се чини дека проблемот е во дискот. За каков модел на MacBook станува збор? имате можност да го формирате албумот? Како прво, би било интересно ако имате резервна копија, дали имате машина Time или зачувани копии?

   Со почит

 16.   ДАЈАНА dijo

  Здраво на мојот макбук воздух, испуштив малку чај на тастатурата, во тој момент тој беше вклучен, се исклучи и почна да звучи ... Јас го свртев ја извадив влагата и го ставив во ориз, но не престанете да пикате ,,, ,,,, ПОМОШ

 17.   polux619 dijo

  Здраво, мојот мак се намокри со пиво xD и потоа го испратив кај техничар во маки и го чистам и сè, наплаќам 2500 пезоси, нешто силно, но барем повторно се вклучи и ова како ништо. малку побавно, но добро, сега, единствениот детал е што wifi го има и се исклучува. дали е можно да се поправи? или ќе треба да користам USB wifi?

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Добар polux619, најдоброто нешто е што ако го одведете кај техничар и ви наплатам толку многу пари, тој ќе биде тој што ќе го реши проблемот. Тоа е она што би го сторила во твојот партнер во случајот!

   Со почит

 18.   габи dijo

  здраво се консултирам со мојот Mac книга воздухот се намокри тие ја сменија тастатурата на тастатурата и кабелот и тие делови сè уште не работат да речеме дека Mac не ја препознава тастатурата надвор од тоа работи со тастатура bluetoot некој знае што може да биде

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Здраво Габи,

   најдоброто нешто е што ќе го однесете таму каде што беше поправено. со почит

 19.   Georgeорџ естрада dijo

  Едно барање, извинете, што се случи е што мојот MacBook Air е на тастатурата, и скоро целата тастатура работи освен три копчиња и некое време лудува и ништо од тастатурата не работи за мене, што можам да направам? Како можев да ја исчистам мојата тастатура или што можам да направам

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Здраво Georgeорџ Естрада, најдобро е некој техничар да изврши прв преглед бидејќи замислувам дека се намокри и можеби нема да можете да го исчистите на кој било начин. Дали испуштивте вода или безалкохолен пијалок?

 20.   Луис Мари dijo

  Здраво iорди, ви благодарам за големиот придонес. Едно барање, имам макбук-про каде се истури вода, не многу. По релевантниот процес на сушење и запрен неколку дена додека не се исушеше целата можна влажност, повторно го започнав, но ми даде повик «Panic 3 ...». Излезе дека ако го исклучам приклучокот за тастатура и trackpad од матичната плоча, тој ќе се подигне без проблем. Всушност, откако ќе го стартувам компјутерот, го приклучувам топол приклучок и тастатурата и trackpad работат непречено ... добро, некои копчиња од десната страна не работат добро. Поврзувам тастатура на USB и тогаш да. Се разбира, не можам да го правам овој процес секогаш, бидејќи е без долниот капак. Исто така, забележувам дека навивачите одат во целосна моќ кога го правам ова и иако во моментот тоа е единствениот начин на кој треба да работам. Дали ми препорачувате да ја сменам тастатурата / тастатурата / која било плоча?

  благодарам за одговорот

  Со почит,
  Луис Мари

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Здраво Луис Мари,

   Првото нешто, како и претходните колеги, жали за проблемот што го имате бидејќи е најлошото што може да ви се случи на Mac.Откако ќе се навлажни, проблемот е што конекторите ја апсорбираат таа влага и решението е комплицирано. МОЈОТ совет за случај како вашиот, за кој веќе знаете дека е проблем со тастатура, trackpad или табла е да започнете со најевтините промени.

   Дозволете ми да објаснам, ако го однесете на SAT, тие ќе променат сè или ќе ви кажат подобро каде е проблемот, но ако она што го сакате е да одите чекор по чекор, можете да започнете да го менувате тоа што чини помалку пари и да ги исклучите грешките. Среќно со проблемот и ни го кажуваш процесот

   Честитки!

   1.    Луис Мари dijo

    Здраво iорди, ВЕREЕ РЕШЕ !!! и сакам да го рефлектирам на блогот во случај да му се случи некому затоа што не е вообичаено да се случи и не сум видел решение за ова на други форуми.

    Излегува дека по расклопување на апсолутно сè и исцрпно чистење на сè, (сфатив дека НЕ ​​се истури многу вода), затоа што гледам дека батеријата е малку издувана, отечена. Се гледа дека има малку вода, влажност или што и да е влезено во неа, но факт е дека малку се влошило внатре и кога се издувало, ја притиснало плочата за трака и тоа предизвикува грешка при подигнување, познатата паника (процесор 0 повикувач 0x… …)

    Секако, кога ќе ја исклучам домашната тастатура, тоа ќе ме подигнеше, а потоа дури и можев да го приклучам жестоко откако ќе го подигнав iOS. Додека не пристигне новата батерија, јас ги отстранив и MAC-чизмите со AC кабел без проблеми.

    Се гледа дека ако ја притиснете почетната тастатура, тоа може да предизвика овие грешки. Бидете во чекор со ова, како што видовте „МОAYЕ ДА БИДЕ БАТЕРСКИ ПРОБЛЕМ“. Според она што се сомневам, ако батеријата беше добра, мислам дека самата trackpad може да ја предизвика оваа грешка ако е оштетена или ако во неа влезе вода или течност и некаде е притиснато.

    Се надевам дека помогнав.

    честитки

  2.    Ros dijo

   Истата работа ми се случува, два клуча не работат, оној за бришење на q и a. Се друго е нормално ????

 21.   Хари dijo

  Здраво, вчера истурив вода на тастатурата на макбук про средината на 2010 година се обидов да го исушам и го исклучив, потоа го ставив наопаку и лежерно како што ми објаснивте, немав идеја, но излезе течна тогаш направив погрешно и се обидов да го вклучам и започна и се чинеше дека добро се одвива сè додека тастатурата не започна да се расипува и подлогата на патеката не е исто така, како што прочитав, не е правилно да го удирам со фен и удрив тастатурата и подлогата за песна подлогата за песна беше фиксирана, но тастатурата повеќе и повеќе не успеваше сè додека не беше блокирана и не ми дозволи да ја внесувам лозинката бидејќи некое писмо не работи, го исклучив и го оставав наопаку цела ноќ и наутро не се вклучи, ја расклопував плочата и видов дека нема знаци на мокрење бидејќи имаше „прашина“ На делот залепен на тастатурата и без дамки, ја составив плочата точно како што беше и Јас го вклучив само со струјата и светлото за одмор се вклучува и тогаш трепка пет-шест пати по ред и тогаш може да се види дека мониторот се вклучува, но останува темно иЈаболкото не излегува, карактеристичниот тон за подигање се слуша многу слаб, јас исто така го сменив тврдиот диск и ништо ако под капакот остане во суспензија. Батеријата добро се полни, а навивачите работат и USB, исто така, подлога за песна, затоа што кога екранот ќе се исклучи само со батерија, јас ја погодувам trackpad и забележувам дека станува жив. Дали е можно само тастатурата да го предизвикува ова или може да биде нешто друго? Вреди да се однесе на SAT Apple веќе има пет години и тие се воодушевени што продаваат ...
  Благодарам поздрав

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Добар Енрике,

   Sorryал ми е што се случи, но се чини дека сè укажува на тоа дека тоа би била тастатурата, но тешко е да се даде дијагноза за тоа. Гледам дека пробавте сè, дури и менувајќи го тврдиот дик и така натаму, затоа препорачувам да користите тастатура со Bluetooth за да се исклучи проблемот со тастатурата. Ако работи со тастатура, тогаш веќе знаете од каде потекнува проблемот, ако не работи, може да биде плочата.

   Среќно и кажи ни!

 22.   Хари dijo

  Здраво iорди, благодарам за вашиот одговор, ја гледам тастатурата со блутут тешко бидејќи не знам дали се вчитани драјверите и не знам дали завршува со вчитување бидејќи останува црно и не знам дали стигнува до страницата каде што е внесена лозинката на почетокот, но она што не го знам е дали со УСБ може да направам нешто друго бидејќи работи УСБ-глушецот, лошата работа што сега немам тастатура, да видиме дали земи еден бидејќи имам два лаптопа, оштетениот и ова, исто така прочитав дека кодовите за осветлување и звук се однесуваат на хардверот
  На пример, RAM меморијата не е инсталирана или лошо дава некои тонови и трепкачот, јас веќе го пробав и меморијата е исто така добра
  И тоа ме тера да го вклучам LED без звук, а потоа дава шест трепкања за потоа да го вклучам и да го оставам тонот на екранот со јаболко, но тој останува црн, а потоа автоматски ќе забележите дека се исклучува екранот и потоа спие со Нормално водеше, но она што сакав да го кажам е дека со ова трепкање се чини дека има проблеми во некои од хардверот или компликации на таблата, за што сум сигурен дека тастатурата не оди или е многу лоша бидејќи не вклучувај со копчето дека сè оди заедно, повторувам дека не видов никаков знак дека падна вода на плочата, нема дамка, па провери дали е само тастатурата и дали може да се вклучи со USB, можно е да ја исклучам тастатурата од мак-книгата, така што таа препознава во usb ??
  Ви благодариме повторно и со почит.

 23.   Влажен Mac, тастатура и плоча. dijo

  И јас го имав истиот проблем, но со кубата ... Како и да е ... Цело стакло падна, течност влезе во мак насекаде, низ пристаништата и преку тастатурата. Техничарот ми испрати фотографии од општата состојба, таблата претрпе штети за кои верував дека се неповратни (во „Епл“ ми рекоа дека 1200 евра за промена на целосна голема буква, со тастатура и подлога, логичка табла и екран, бидејќи конекторот на оваа фаза беше и со 'рѓа) случајот е што го најдов мојот спасител тука, јас целосно и апсолутно го препорачувам. Мојот macbook pro 13 ″ крајот на 2011 година сè уште работи една година подоцна без никаков проблем. И покрај предизвиканата катастрофа, таа 'рѓосаше низ целата плоча, не можам да го објаснам. Како, но тие го однесоа напред, логичката табла, подлогата за песна го спасија и екранот исто така, на крајот за 340 и како нова опрема. Овие момци знаат што прават: reparacionmac.es
  Не замислував дека има техничари способни да поправат таков хаос, јас продолжувам да навивам за тоа!

 24.   Cristina dijo

  Половина чаша топол чај се истури на мојот Macbook pro 13 пред 2011 ′ 4 дена. Го исклучив, ги следев упатствата. Кога се обидувате да го вклучите по 4 дена, се чини дека ќе се подигне, екранот останува празен за секунда и потоа се исклучува. 🙁 дали има решение?

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Здраво Кристина, дали се обидовте да притиснете Alt додека се подигаше? излегува јаболкото? Sorryал ми е за тоа што ти се случи

   Веќе ни кажуваш

 25.   Луис Мари dijo

  Здраво, продолжувам со коментарот даден пред 1 недела каде што реков дека е веќе решен ... но не 🙁
  Вистината е дека со промената на батеријата мислев дека проблемот е решен, но гледам дека не е решен. Ако ја отстранам батеријата и започнам само со кабелот за напојување, мак-машините совршено се чистат. Ако ја поврзам батеријата (купив нова и останува иста), добивам грешка во паника (процесор 2 повикувач 0x2aaf41). Поминав тест за хардвер и не открива никакви грешки.

  Што може да биде? Јас сум очаен.

  Благодарам Jordорди.

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Добар Луис Мари, добро Јас често се разочарувам ... Во овие случаи станува збор за отфрлање на дефектите без да потрошите многу пари или да ги однесете директно на САТ.

   Се надевам дека решенијата и жалам што не успеав да ви дадам решение, но паниката на Кенел може да биде предизвикана од разни неуспеси.

 26.   Телма dijo

  Здраво, вчера ќерка ми го остави прозорецот отворен и нејзиниот Мек се разбуди во базен со вода, не многу висок, но водата мора да влезе одоздола, во која положба го ставам? Дали е тоа мак-воздух?

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Како прво, жал ми е за она што се случи ... Можете да ги следите чекорите во статијата, но се чини дека ако водата направи мала локва, може да имате сериозна грешка во тој MacBook.

   Со почит

 27.   Jordорди КЛ dijo

  Добро утро, пред еден час испуштив чај во близина на MacBook Pro и го обоив. Тој беше затворен и не влезе преку тастатурата.
  Се исклучува и вклучува, оди исто толку брзо, но единствениот проблем е што не можете да слушнете ништо. Кога го вклучив, се слушаше стартниот звук, но потоа пуштив музика и не се слуша. Слушалките работат.
  Што може да биде?

  Благодарам однапред!

 28.   Jordорди КЛ dijo

  Звукот се врати! јухууу

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Голем iорди КЛ !!

 29.   Лесли araара dijo

  Добро попладне, пред еден час малку вода падна на тастатурата од десната страна (точно на стрелките), за волја на вистината беше многу малку и не сум сигурен дали влегувам, но се плашам дека ако, што дали треба да направам, се надевам или ќе го отворам.
  Што можам да направам ????
  Ви благодарам претходно

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Добро утро Лесли araара,

   најдоброто нешто што сте го прочитале написот и ги следите препораките, веќе ни кажавте

   Со почит

 30.   Крис Дл dijo

  Добра ноќ, пред четири дена се истури малку течност на левата страна од тастатурата, но глупаво се обидов да го предвидам по 48 часа ставање во позиција како што е наведено во статијата и внимателно да ја исушам тастатурата, кога ќе ја вклучам, менито за подигање, но не го препозна багажникот, сега е на интензивна нега со техничар кој поправи пријател со слична несреќа пред една година, сумакот успеа да преживее, но се плашам дека мојата нема да ја има истата среќа, фактот што се вклучи, може ли да ми дадеш надеж? Зошто ме однесе до менито за подигање? Ви благодарам многу ... би било страшно да го изгубите

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Здраво Крис,
   можно е да преживее и повеќе ако не падне многу течност. Да се ​​обидеш да го откорнеш е најлошата работа, но инстинктивно е и скоро неизбежно кога ќе ти се случи вакво нешто. Можно е кога се навлажни автоматски да се рестартира и затоа ве носи во менито за подигање.

   Веќе ни го кажувате напредокот на вашата машина!

 31.   Фабијан dijo

  Здраво, погледнете ме, мојот воздух од книгата Мек се намокри и веќе го оставив да се исуши без расклопување, глушецот што лебдеше сам по себе е нормализиран, но не можам да го активирам влезот со глувчето, туку со тастатурата. Ве молам, кажете ми дали Може да ми препорачате некоја постапка за да го решите проблемот.

  Многу Ви благодариме

 32.   Carola dijo

  Здраво, како на сите им се излеа вода на задниот дел од компјутерот кога беше вклучен? Се рестартираше сам по себе и работеше. Кога ќе го исклучите, секогаш се рестартира, без целосно исклучување и кога го оставате во мирување кога ќе го отворите, не работеше добро. Остана само со навивачите кои трчаа со полн капацитет. Потоа trackpad започна да забавува. Една недела по фактот, го ресетирав SCM со вклучен полнач. Магсафето не ги менува боите, но повеќе не пали на кој било начин. Совети? Дали СЦМ е оштетен? Или копчето за напојување?

 33.   Нико dijo

  Здраво пријатели, минатата ноќ испуштив чаша пиво (чешки, што е различно) и екранот се обели и исклучи, потоа го удрив со фен и не можев да го исклучам, тој остана вклучен. (Mac book pro)
  Тогаш екранот не се вклучуваше повеќе, но ако го вклучам се слуша дека започнува внатре. Ниту индикаторот за напојување не работи.
  Во Прага сум уште 15 дена и сè е комплицирано, дали го разоружувам или го оставам така додека не се вратам во Шпанија? (Немам идеја да го расклопам)
  Најболни се фотографиите и видеата од моето новородено бебе што немав време да ги испечатам!
  Ја ценам помошта

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Здраво Нико, лично не би го допрел додека не стигнам до Шпанија или во екстремни случаи би се обидел да му пристапам на овластен продавач на Apple.

   Ако хард дискот не е засегнат, може да вратите фотографии и видеа од машината.

   Поздрав и жал ми е за она што се случи

 34.   patricia dijo

  Здраво!! Слушалката се навлажни и не работи. Што да правам? Тоа е макбук-про

 35.   мухил dijo

  Здраво! Пред една година пенливо вино падна на мојот компјутер и умре пред околу 2 недели. Отидов на мак и ми рекоа дека логичката картичка отишла лошо и резервните делови се многу скапи, па затоа сакам да го продадам својот макбук за ретина 13.3 ″ кон крајот на 2013 година по делови. Освен екранот, дали знаете што друго можам да продадам?
  Ви благодарам многу однапред !!

 36.   Нико dijo

  Ви благодарам многу Jordорди! Имате бесплатно пиво кога сакате во Прага!

 37.   Даниелакристобал dijo

  Една четвртина чаша пила штотуку падна врз мојот macboock pro. Го исклучив веднаш, го превртев два часа и се вклучи, но тастатурата не реагираше .. не пишуваше. Го ставив во тупер со ориз ... што можам да направам?

 38.   Кори dijo

  Здраво, добивам вода на екранот на мојот Mac book pro. Кога ќе го вклучам, изгледа како да е влажно внатре. Можете ли да направите нешто за да се исуши?

 39.   Karla dijo

  Драги, добро, како и сите други, јас паднав вода од ѓумбир со лимон на тастатурата, го свртев со брзина на светлината, ја цицав водата и ги следев твоите чекори освен да ја отворам. Сега пишувам од компјутер хахахаха многу ти благодарам. Единствениот детал е дека е како лепење, многу бавно, јас веќе го рестартирав и сè уште продолжува

 40.   Естебан dijo

  Здраво, мојот MacBookPro се намокри денес. Она што го направив беше брзо да ја исушам истурената вода и потоа го исклучив и го оставив на мојата работна маса околу 10-15 минути. Потоа го вклучив и екранот започна да трепка, но потоа застана. Мислев дека компјутерот е веќе исправен и почнав да го користам. Сè беше совршено, сè додека не отидов да го поврзам глувчето и не работеше! Потоа пробав да го приклучам полначот и не работеше ниту тој! Те молам, некој помогни ми! ; -;

  1.    Даниелакристобал dijo

   Ве советувам веднаш да отидете кај техничар да го расклопите и да го исчистите или исушите ... Поминав низ ова пред неколку дена.
   не го вклучувај повторно, не го вклучувај.
   во мојот случај, јас морав да ја сменам тастатурата и ништо друго .. зависи од тоа колку течност влегла, но .. нешто што научив е .. немој да го превртувам !!!
   Ако сте во бс, затоа што добив многу ефтин и брз техничар што можам да го препорачам

   1.    Естебан dijo

    Ви благодарам многу!

 41.   sara dijo

  Здраво! Имам нов макбук, помалку од еден месец (сепак со гаранција) отидов на факултет, го оставив прозорецот отворен и почна да врне многу силно, па се навлажни, но беше затворен и исклучен, очигледно многу малку влажно одозгора, но се плашам дека има влез од страна, дали може да биде така? што да се прави? Ви благодарам!

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Здраво Сара,

   исушете што можете однадвор и обидете се НЕ да го стартувате Mac за неколку дена. Јас би го послушал советот во ова упатство за да избегнем проблеми, иако се чини дека вашиот Mac нема многу вода.

   Веќе ни кажуваш

 42.   Claudio dijo

  Здраво Jordорди, поздрав од Чиле.

  Имам Macbook Pro Retina 13 на кој падна вода, го однесов во неколку SAT, но во целиот буџет беше ист како и новиот ...
  Па јас го расклопив и го исчистив со изопрофилен алкохол на сите места каде што можеше да има вода, го оставав вклучен навечер и денес го вклучив и сè започна добро, но фановите работат полни, за какво решение можам да имам ова?

  Сладци

  Claudio

 43.   arturo dijo

  здраво, те молам, помогни ми, го имам следниов проблем имам мак воздух 13 и се вклучува кога сака она што го забележав е дека да имаш безбеден маг во него е како полнење ... .. и кога ќе го притиснеш копчето за напојување се менува во зелена и после секунда повторно се става килибар откако ќе се навлажни но го оставав да се исуши со денови и работеше правилно, понекогаш се вклучува може да го затворам капакот и се е во ред но ако го исклучам и сакам да го вклучам повторно е мртво додека не посака

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Здраво Артуро,

   Sorryал ми е што ќе ти кажам дека може да биде сè и најдоброто нешто во овој случај ако MacBook се навлажни е да се прегледа во SAT каде што ќе можат да ја проверат големината на штетата. Размислете дека електронските компоненти можат да работат добро некое време откако ќе се исушат откако ќе се навлажни, но самата влажност може да создаде корозија на таблата или слично.

   Ако имате доверлив SAT, земете го и направете ги да вршат проверки, тоа може или не е резултат на вода, но дијагнозата е комплицирана.

   Среќно и кажи ни!

 44.   ЕВЕРАРДО КОРОНАДО dijo

  здраво, читав. Истурив малку кафе со крем и шеќер на екранот за мрежница од левата страна на тастатурата, веднаш ставив салфетка одозгора и го исушив, но се исклучи сам, го исушив со воздух, го исчистив со алкохол и потоа додадов воздух за разредување на кафето, мислам дека не влегол многу, имам ставено доволно воздух во него долго време и сè уште не се вклучува после околу 5 часа ... што советувате?
  благодарение
  EC

 45.   анасоф dijo

  Здраво, пред околу еден месец фрлив малку вино на тастатурата, сè работи прекрасно, освен некои букви што беа лепливи, до сега го поминав овој секундарен ефект, што можам да направам за тоа?

 46.   Марија dijo

  Здраво, добро попладне, се надевам дека ќе ми одговориш наскоро, го вклучив компјутерот и одеднаш ми фрлија вода и јас го затворив компјутерот и автоматски се исклучи што ми препорачува или каква штета ќе претрпи ако работи или работи повеќе нема да работи за мене, ве молам одговорете итно е тоа само се случи

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Здраво Мери, жал ми е за она што се случи и жал ми е што не одговорив порано. Се надевам дека не се обидовте да го стартувате Mac еднаш влажен. Препорачувам ако не сте го сториле тоа, прочитајте го упатството и следете го до буквата. Ако Mac навистина се намокри, тоа може да биде проблем, но се надевам дека нема многу вода.

   Среќа !!

 47.   fabian dijo

  здраво ordорди, вчера мојот Macbook pro се намокри на делот од корицата, екранот беше искривен и екранот не се вклучи повторно, но што е тастатурата и екранот на допир работи совршено, какво оштетување можеше да се случи и скоро да немаше вода на тастатурата или допир

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Добар Фабијан, жал ми е за она што се случи

   Наместо тоа, би се обидел да не го користам Mac неколку дена. После овие два дена би пробал да видам дали сè работи во ред со поврзување на Mac со надворешен екран.

   Може да ни кажете и со среќа!

 48.   Кармен dijo

  Здраво Jordорди! Му го позајмив мојот MacBook Air на мојот син, бидејќи тој беше болен, во прегледот повраќаше низ целиот компјутер и веднаш видов како е исклучен, отидов да му помогнам на мојот син и кога завршив да го посетувам, отидов кај компјутер, направив грешка што го вклучив, и го сторив тоа неколку пати, потоа го исушив и го ставив на страна (друга грешка) Се плашам што ќе се случи поради мојата непромисленост и мојата незнаење за тоа, јас закажав состанок со техничарите Мак да видам што ќе ми кажат, но јас сум очаен !!!!. Би го ценел ако ми одговорите ако мислите дека се надевам дека мојот Mac повторно ќе одговори. Благодарам однапред.

 49.   Lu dijo

  Мојот MacBook Air се намокри и брзо го исушив, го свртев за да се исцеди во случај да падне, се вклучи и пишувам на него, но се исклучува по неколку минути сам по себе, и повторно го вклучувам.

 50.   Kari dijo

  здраво добро утро вчера утро го чистев мојот Macbook воздух со влажна крпа и го исклучив и започнав да се полнам во моментот кога сакав да го вклучам и не ми даде ништо за што мислев дека не сум наполнил дека полначот ми е оштетен добро Го пробав полначот и е совршен и сега мојот Macbook air не дава екран или што било што само се вклучува и вентилаторот е активиран но ниту јаболкото ниту звукот на mac не излегуваат ... што да правам ???

 51.   Karla dijo

  Здраво…. минатата вечер не беше мој ден и како чаша со топла вода никогаш не ми го вклучуваше макот ... тажно беше ... хахаха .. работата е што падна на тастатурата и подолу и на страната каде што се USB портите пред да го исклучам го зедов го исклучив кабелот за напојување и можев да видам дека на екранот се појавија некои пораки за да се исклучат некои уреди кои трошеа многу енергија ... вистината е дека не им обрнував многу внимание до денес го вклучував и сè работеше совршено (или така си мислев) сè додека не поврзав пендрив и не го препознаваше и мислам дека беа расипани USB-портовите ... не сум специјалист така ми беше мислата хахаха ... во секој случај би сакал да знам дали има некој чекор што треба да го следам пред да го однесам во техничка служба и да извадам око од лице ... Ви благодарам многу за советот мислам дека може да биде полошо ако јас не го прочитал ова кога се случило.

 52.   Гонзало баез dijo

  Драги, се надевам дека ќе можеш да ми помогнеш со неколку совети:

  Пред 3 дена истурив кока кола на тастатурата на мрежницата MacBook Pro. Обидете се да го исушите веднаш со сува крпа и веднаш да го исклучите. Го оставив на балконот каде што живеам, што е доста ветровито. По два дена го вклучив и немав поголеми проблеми, па решив повторно да го исклучам и да го исчистам од лепливоста што остана. Го користев нормално, иако работи доста бавно сега, покрај тоа штом го вклучам вентилаторот почнува да работи, сепак не забележувам дека се загрева. Го користам околу два часа и сè уште не забележувам како станува жешко иако вентилаторот продолжува да работи нон-стоп. Покрај тоа, постојат некои помали програми како VLC кои повеќе не ме препознаваат или не ми дозволуваат да ги инсталирам.Вистината е, тоа ми кажува дека мора да ја видам мојата конфигурација за да дозволам инсталирање на наведената програма.

  Што препорачуваш? Дали имате ефтино решение? Сигурен сум дека ако го однесам во мак-продавницата ќе ми наплатат милион. Ви благодариме што ја разбравте маката на толку многу!

 53.   керсон dijo

  Имам 13 инчен мекбук-воздух, во прослави на крајот на годината што го користиме за да ставаме музика и не сум сигурен ако и паднат неколку капки вода, но следниот ден по партијата што ја активирав за употреба И КЛУЧНАТА СТРАНА нема да светне што стана влажно? КАКО МОА ДА СЕ ФИКСИ ТОА

  1.    Педро Родас dijo

   Ретко е дека целото осветлување на тастатурата се гаси одеднаш, бидејќи не е осветлена една диода.

 54.   Јусус dijo

  Здраво пријателе! Имам 13 инчен макбук воздух и вчера мојата девојка истури половина скоро половина чаша вода на тастатурата случајно го ставив брзо во превртен V додека го чистев со крпа кога повторно го свртев за да го исклучам екранот стана сино за секунда и полета го направи тоа 2 пати пред да се исклучи! Не сум го вклучил барем 3 дена затоа што го имам во полн ориз и сум загрижен за сините екрани што ми ги даде, дали е тоа лош знак или има надеж? Би го ценел вашиот одговор!

 55.   Јез силва dijo

  Добра ноќ, би сакала да ме водите, ве молам, мојот Macbook air 2013 се намокри, се обидов да ги следам чекорите и го свртев и сè, за волја на вистината мојот компјутер се вклучува и работи совршено добро, проблемот е што мониторот не е видлив, но ако го поврзам со телевизорот преку HDMI кабел работи совршено, го однесов на преглед и ми дадоа две различни дијагнози, едната ми рече дека тоа се ЛЕД-ата на екранот, а друга личност ми рече дека е матичната плоча, што мислиш дека е тоа?

 56.   Ана dijo

  Добро утро, денес истурив кафе на тастатурата. Јас добро го исчистив, го ставив во превртен V и го исушив со фен за коса со ладен воздух. Во ниту еден момент не престана да работи. Само глувчето (подлогата) правеше чудни работи. Јас го исклучив и вклучив 2 пати и конечно се чини дека работи добро. Го оставив вклучен и отидов на работа. Мојот страв е дека кога ќе се вратам повеќе нема да работи ... Ако повторно работи правилно, дали ќе продолжи вака или е можно да се оштети кога ќе се вратам? Јас страдам

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Здраво Ана, жал ми е за она што се случи на вашиот Mac. Ефектите на течностите можат да бидат непосредни или долгорочни, бидејќи кога ќе влезат во кој било електронски уред, тие можат да создадат корозија ('рѓа) или слично со текот на времето.

   Во секој случај, ако вашиот Mac работи добро, не му давајте поголемо значење бидејќи може да не биде оштетен. Ако со текот на времето ги прави странци, тоа може да биде поради ова.

   Од друга страна, никогаш не се заморувам да повторувам дека кога течност паѓа врз вашиот Mac или друг уред, најважно е да го исклучите за да не направи никакви кросовери, а потоа да го исушите добро и да чекате минимум 24 часа да го започне повторно.

   Со почит

 57.   Angelo dijo

  Здраво, имам макбук воздух и од еден момент во друг почна да работи бавно, а екранот кога го стартував има хоризонтални линии. Кога пишувате или притискате буква, многу повеќе се напишани, бесмислени, кога со trackpad-от притискам прозорец не се отвора, итн ... се чини дека тастатурата е како деконфигурирана ... сепак единственото што ми падна на памет е дека истата вечер се истуширав и мак беше во иста просторија и можеби влагата може да влијае на нешто ... Сакав да знам дали можам да ги следам овие совети или нешто друго ми паѓа на ум. Заборавив да го кажам, едвај има 1 месец откуп: / ПОВЕЕ ОД ВАШИОТ СОВЕТ Е САКАМ за да имам малку смирено ...

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Здраво Анџело, жал ми е за тоа што се случи со твојот Мек.

   Ако имате еден месец, најдоброто нешто во ова е да го испратите до официјалниот Apple SAT и да ги натерате да го разгледаат. Влагата влијае на целата електронска опрема, но не мислам дека влажноста е причина за овие проблеми.

   Поздрав и кажи ни.

 58.   Henry dijo

  Здраво, еден колега истури чај на тастатурата на мојот MacBook, деталот тука беше дека брзо го исушивме и го исклучивме, засега се чини дека не предизвика штета, но кога го ставив да мирува, не подолго се враќа и на екранот може да се видат вертикални ленти .. Дали знаете што може да биде? Сè работи совршено: звук, видео, конектори итн. Тоа е единствениот детал

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Здраво Хенри,

   Па, ако течноста успеа да влезе преку тастатурата, ова може да биде проблемот. За да се уверите во ова, мој совет е да се обидете да го поврзете MacBook со надворешен монитор, доколку дефектот не се репродуцира (скоро сигурно), сигурно ќе знаете каде го имате проблемот. Се надевам дека решенија наскоро партнер.

   Честитки!

 59.   Берн dijo

  Здраво, само што испуштив половина чаша чај на мојот мак. Интуитивно, го спуштив и го ставив на страна за да падне течноста. Јас го сушам со крпа и потоа го сушам за една минута. Јас го вклучив и тој се вклучи. Само што прочитав дека е лоша идеја, затоа ја имам исклучена и свртена со лицето надолу. Ако е вклучено, можно е да биде зачувано, поздрав

  1.    Henry dijo

   Ова е она што ми се случи со моето, но обиди се да не го вклучуваш затоа што можеш да го влошиш проблемот, јас го исправ со правосмукалка и го вклучив до следниот ден, однеси го да се провери, со компјутери што никогаш не ги знаеш. Мојот очигледно беше зачуван, но ми треба да го отвориш и да го провериш

 60.   алваро медина dijo

  здраво Имам макбук воздух од 13 ″ кори 7 диск солидна состојба од 512 и 8 рам, во саботата навечер пуштив пиво на средина на тастатурата во неделата го вклучив и надворешното јаболко се запали за момент и таму натаму не се вклучи повторно, техничарот вели дека тоа е тастатура и дека без тастатурата не може да се вклучи, дали е ова точно? Јас друг што би сакал да знам дали можам да ги вратам информациите? ти благодарам помогни ми за фа

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Здраво Алваро, жал ми е за тоа што се случи со твојот Mac.

   Ако тастатурата е скршена, можеби нема да можете да го стартувате Mac. Забележете дека копчето за напојување е вградено во тастатурата, така што тоа е можност.

   Со почит

 61.   Густаво Кантлон dijo

  Здраво iорди, ти велам, во декември 2015 година мојот макбук про мрежница на почетокот на 2015 година истури вода, ја зедов за да се дијагностицира тие ми рекоа дека сè е оштетено и дека не се вклучи на кој било начин, тие буџетот го предвидоа за цело го остави да чека Друга дијагноза, по два месеци на почетокот на февруари повторно ја вадам од каде што ја чувам и пробав трик што ме научи еден пријател, тоа е да го приклучам, да го исклучам, да го исклучам од струја, но да го држам напојувањето копче 10 секунди, потоа повторно вклучено и оставајќи, јас притиснав уште 20 секунди и го ослободив копчето, и ако работи, мојот Mac повторно се вклучи и сè функционираше совршено, се вратив на моите задачи, уредував видеа и сè поврзано и со дизајнот, но по две недели, додека симнував материјал што ми беше испратен, тој се исклучи сам по себе, повеќе од што било, екранот избледе во црно и не се вклучува повторно, повторно се обидов со трикот дека ме научија и ништо. Што мислите, што може да биде она што му се случи? - Поздрав и благодарност.

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Здраво Густаво,

   Sorryал ми е што се случи со вашиот Mac, најпрво. Проблемот со течностите е што тие можат да предизвикаат вистински проблеми на краток, среден или долг рок, во вашиот случај се чини дека може да биде проблем со батеријата ако Mac започна и работи добро некое време. Обидете се да се подигнете во безбеден режим откако ќе го извадите од силикон за да видите дали започнува.

   веќе ни кажуваш.

 62.   Луција dijo

  Здраво! Пред 4 дена, тастатурата на мојот mac book pro retina '15 се навлажни, паднав чаша кафе со млеко. Во исто време, го свртев компјутерот за да може да излезе течноста (го ставив во облик на V обратно, како што советуваш). Компјутерот беше вклучен и со музика (но не вклучен во струја), го оставив вклучен неколку минути (бев во целосна паника), сè уште беше вклучен и со музика ... совршен. Јас го исклучувам, пред да ги затворам прозорците и слично за да видам дали работата на тастатурата и тастатурата (работи) тогаш со копчето за исклучување. Се надевам дека течноста ќе падне и ќе ја исушам со кујнска хартија. Веднаш го носам во продавницата за јаболка, за помалку од еден час го отворија, исчистија и исушија, ја поставуваат дијагнозата дали се расипани најважните компоненти (тастатура, матична плоча и тврд диск) сè е во ред, таму не е ништо скршено. Техничарот ми рече дека имав многу среќа, но дека никогаш не можете да кажете колку долго компјутерот ќе работи за мене, може да се исклучи за една недела или никогаш да нема проблеми. Тој ме советува да го чувам во кутија со силикон или ориз неколку дена за да ја отстранам целата влага. Јас го имам од 3 дена во цврсто затворена кутија со килограм силикон. Мислите ли дека ќе имам проблеми? Се плашам дека иако сè изгледаше добро, орднадорот се обврза.

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Здраво Луција,

   техничарот на Apple е во право и проблемот со течноста е најлошото што може да ни се случи, но ако Mac беше отворен, исушен и исчистен од остатоци, можеби нема да имате проблеми.

   Единствено што можам да ти кажам е да го пробаш без страв сега кога го имаш во силикон повеќе денови (за оние што не знаат, тоа се оние топчиња што ги наоѓаме во мали торби во обувки, облека итн. кои ја апсорбираат влагата) и забораваат на течноста истурена во Mac. Се надевам дека нема да биде ништо и вашиот Mac ќе работи

   Со почит

 63.   Андрес Монтехо dijo

  добар ден. Ставив вода во мојот макбук и добро, го оставив во ориз еден ден како што ми препорачаа, но поминаа 3 дена и ништо не се случи, не добива полнење и не се вклучува.

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Здраво Андрес, жал ми е за она што се случи и ако не добиете полнење, пробајте друг кабел и адаптер за да проверите дали вашиот не е оштетен. Ако сè уште не се вчита, мислам дека вашиот Mac треба да оди на SAT

   Со почит

 64.   Belen dijo

  Здраво, истурив половина чаша вода на мојот MacBook Air de13, брзо се исуши, продолжи да работи, но неколку часа подоцна излегува мирис на горење и влезот на USB изгледа кафеаво и стопено…. Можеби ако го вклучам, ќе продолжи да се оштетува? Штикла!

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Добро утро Белен,

   Можно е да продолжи да предизвикува штета бидејќи течноста ќе остане во Mac.Тоа е сериозен проблем, затоа се препорачува да почекате неколку дена за да го вклучите повторно. Сигурно ќе мора да поминете низ SAT за да го решите проблемот со USB.

   Sorryал ми е за тоа што се случи и среќа

 65.   Валери (@Maneza_) dijo

  Здраво, пред 2 дена малку, но многу малку чај (незасладен и ладен) падна врз мојот Mac, гледав филм и тој продолжи да работи како ништо. Јас го исклучив и исушив, а потоа го вклучив и продолжи да работи. Потоа го исклучив и го имав исклучено и тастатурата спуштено на ориз 2 дена, го вклучив и сè работи совршено. Дали тоа значи дека ништо не му се случило? o Дали може да започне да пропаѓа и дали треба да го однесам на САТ?

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Добар Валери, ако количината на течност е мала и брзо сте ја исушиле, можеби нема многу да влезе во Mac.Ако сè работи добро, не би се грижел, можеби нема да имате проблеми од каков било вид.

   Со почит

 66.   Гретел надзорник dijo

  Здраво Jordорди, истото се случи и со мојот Macbook air, но за жал тоа влијаеше на терминот на екранот затоа што сега нема никаква осветленост, но сепак може да се види дека тој започнува и ги прави нормалните функции. Мислев дека штетата е во одредена светлина за нив или нешто слично; Сепак, кога го однесов со Apple за поправка, тие ми рекоа дека тоа е логичката табла и ми наплатуваат многу (16 илјади мексикански пезоси) за да го поправам. Прашањето ми е дали навистина трошоците за поправка или може да набавам нешто поевтино на друго место? И, исто така, се прашувам дали откако ќе се поправам, нема да имам проблеми во иднина или е подобро да ја продадам мојата машина за делови и да купам друга. Ти благодарам многу.

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Здраво Гретел, првото нешто и како што секогаш велам, жалам што се случи.

   Вистината е дека поправките на логичките табли (матични плочи) се скапи, но не можам да ви кажам за реалната цена на истите. Конечната одлука да го смените или не Mac е ваша, но вистината е дека откако водата ќе влезе во проблемот, може да се појави во различни компоненти на компјутерот.

   Мој совет е да прашате друг доверлив SAT во вашиот град и да ги споредувате цените. Тоа е лична одлука и ќе зависи од многу фактори дали ќе го смените целиот Mac или ќе го поправите.

   Поздрав и среќа!

 67.   анаконстела dijo

  Здраво, вчера работев со мојот компјутер, испив чаша сода и несакајќи ја истурив на тастатурата е макбук-про, првото нешто што направив е да го исклучам од струја, да го исклучам и да го свртам на креветот. оставајќи го екранот празен. Вистината е дека не ми се чини дека многу течност влезе во неа бидејќи стаклото беше пред истекување, по 4 часа се обидов да го вклучам на чуден звук, но успеав да влезам во мојата сесија дека ако trackpad беше многу бавен кога се обидов да го поместам курсорот, и компјутерот исто така, беше бавен, решив подобро да го исклучам и не го вклучив, се плашам. Препорачувате да го отворите и да се обидете да го исчистите? Ви благодарам!!!

 68.   индара dijo

  никогаш и велам никогаш не носете ја на јаболкото седеше, тие изневеруваат, јас скоро ги осудив, мојот Mac се навлажни, беше под гаранција, знам дека не го покрива тоа, но погледнете, ме измамија, ми рекоа дека матичната плоча беше скршена, компјутерот беше вклучен, но беше многу бавен, iousубопитно откако го однесов на сат, бидејќи пред да го земем, не беше бавно, ги гледав процесите и работев напорно без ништо отворено, тоа е до нив, тие рекоа дека ја сменија батеријата и лагата имаа многу циклуси. Згора на тоа, ми наплатија 1.100 евра за да го поправам, добро знаете ли што направив? Јас го однесов на терен за да ставите uvibite, го исчистив, тие форматираа тоа, тие го сменија приклучокот за магфаза што беше расипан 50 евра и нов Mac, јас Тие рекоа дека матичната плоча не е оштетена и дека сакаат да ја исцедат и активираа нешто за да ја забават, ајде, ајде, не ги пријавувај затоа што треба да направам 150 километри за да одам до услугата на Apple, но честопати полудувам и радувам истовремено, денес работи лаптопот јонирање без проблеми, но со лошата батерија што ми ја ставија, користена батерија што не трае два часа, е единствениот проблем, внимавајте, батеријата ми траеше многу подолго, не беше лошо, ништо не беше во ред !!!! Тие ги сменија јаболковите и ми дадоа џекпот, јас никогаш не би го однел на салата на јаболко, бидејќи тие ги менуваат парчињата, не верувам, повеќе сакам професионалец кој не посветува на јаболко и не е заинтересиран да менува парче, мислам дека штом еднаш го однесеш на сат, заборави го, тоа ќе ти создаде проблеми повторно затоа што те задеваат, оваа приказна е вистинита.

 69.   mx контактирајте dijo

  Ви благодарам, денес ја однесов кај професионален техничар и да не седи, се надевам дека сè оди добро !!!

 70.   ЕДУАРДО БАЦИЛИО dijo

  Здраво Jordорди, пред три дена испуштив неколку капки на воздухот од мак, го исушив верувајќи дека проблемот е незначителен, но неколку часа подоцна го вклучив и добив бела лента на мојот екран, тоа беше единствениот дел што стана бел, а другиот дел од екранот беше Па излегоа сите слики точни бои кога видов дека веднаш го исклучив го ставив на v три дена откако ги ставив повторно го научив и изгледав исто како бела лента носа брија Како да го решите iорди, ако можете да ми помогнете, би било многу добро навистина дека сум супер супер загрижен за мојот воздух

 71.   Габриела морено dijo

  Здраво Jordорди. Пред неколку дена фрлив ладна шолја кафе врз мојот Macbook Air и веднаш се затвори. Го свртев и оставив да се исуши преку ноќ, следното утро се обидов да го вклучам и да го полнам, но не ми успеа (можеби не се обидов премногу затоа што се плашев да го полевам уште повеќе ), Го оставив уште цел ден да се исуши. Го приклучив и се обидов да го вклучам, но слушнав само звук на вклучување и тастатурата се осветлуваше и не сакав да го правам тоа повеќе. Што ми препорачуваш да направам?

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Здраво Габриела, првото нешто е жалење за она што се случи ...

   Ако слушнавте звук на вклучување, првото нешто што би се обидел е да го поврзам Mac со надворешен монитор за да потврдам дека не е на екранот. Ако работи на мониторот, веќе го знаеме погодениот дел по несреќата, инаку најдоброто нешто во овие случаи е да се направи буџет за поправка на доверливиот SAT.

   Веќе ни кажуваш

 72.   јаум dijo

  Здраво, имам макбук и се намокри, се појави на тастатурата и не се вклучува и не прави ништо. Јас сум повикан тоа е матичната плоча, моето прашање е дека треба да ја сменам тастатурата, и кој и да погледна ми рече дека тастатурата не може да ја гледа со скршената плоча

 73.   Rosa dijo

  Здраво, би сакал да знам дали можете да ми помогнете, тастатурата на мојот macbookair не работи, таа престана да работи ненадејно, буквите или броевите не реагираат, не се навлажни или паднати.
  благодарение

 74.   Pamela dijo

  Паднав вода на мојот MacBook Air на тастатурата, го направив најлошото кога видов дека се исклучи, го поврзав со струја и се обидов да го вклучам, направи малку бучава како да се вклучуваше, но не се вклучи, потоа влегов на Интернет да видам што да правам и видов дека тоа што го направив е најлошото во моментов и го ставив наопаку на сонце, повеќе нема да работи!?

 75.   Judith dijo

  Мојот Macbook воздух има надворешна тастатура, (за да можам полесно да ги користам броевите, се преврте чаша вода и многу малку се постигна за да се навлажни таа тастатура, ситуацијата е сега кога ќе ја поврзам, по 36 , само броевите 2,5,8 и симболот =, тие не работат, мислите дека имам присебност, дали може да активирав некој клуч fn што спречува работа на тие броеви?

 76.   Марина dijo

  Добар Jordорди! Само што ја испуштив Кока-кола на тастатурата на макбук-про ... Не беше поврзано. Јас го исклучив и ја исушив тастатурата со крпа и наопаку. Повторно го вклучив и сè беше очигледно добро, но веднаш го запрев повторно по совет на пријател. Сега го ставив во V како што посочуваш. Но, тоа не добива течност или ништо друго. Можеби не е засегната? Ти благодарам многу.

 77.   Јован dijo

  Добро попладне Jordорди! Истурив кафе на тастатурата од мак и го исчистив веднаш, но клучевите не работат, бројот два и клучот за да ги видам различните екрани, што можам да направам? Благодарам за помошта

 78.   Ким dijo

  Мојата мрежница Mac се намокри со сода, не ја препознава мојата тастатура или trackpad

 79.   Роберт dijo

  Здраво iорди, ми треба вашата помош. Мојата мрежна мрежница од мекбук се навлажни бидејќи свртев чаша со вода мансанила, ја оставивме преку ноќ со jm bentiralador и кога се разбудивме ја вклучивме, но тоа само прави бучава од напојувањето и тастатурата се вклучува, но екранот се прави не давај видео што правам

 80.   carla dijo

  Здраво, се случува мојот Mac случајно да се намокри со кафе, не беше доволно бидејќи успеав да го подигнам, но работ на влезовите го доби целото влијание ... Го ставив во превртена V позиција и го исушив во сонце ... после два дена вклучив и се беше во ред ... но пред три дена се појави порака за „поправка на батеријата“, и ако Mac не е таму со вклучен полнач ... што да правам ??

 81.   Хари dijo

  Поздрав, мојот проблем е што една девојка фрли малку пиво на тастатурата од MacBook веднаш што го исклучив, го оставив два дена да се исуши и сега кога ќе го вклучам не може да го најде почетниот диск, папка со се појавува прашалник Јас продолжувам да враќам за да видам дали можам да го зачувам со притискање на Cmd + R

 82.   Виктор Бетанкур dijo

  здраво, излезе дека се прашував дали Mac Pro е отфрлен од вода затоа што истурив чаша вино на тастатурата и го свртев скоро веднаш ... капеше капки вино од пристаништата на страната на полначот ( Имам Mac Pro retina 13,3 i5) и во очај не го оставив повеќе од 15 минути стајлинг и го вклучив без проблем, затоа помислив дека е против вода со некоја мембрана помеѓу копчињата и плочата и сфаќам дека сум само среќна бидејќи нема никаков вид на заштита под тастатурата, но ако досега не сум имал никаков проблем, пристаништата работат, а Mac не ми успеа.

 83.   Габриела dijo

  Водата падна на мојот MacBook Pro и по дијагностицирањето на Епл од 20500 пезоси и смртта на мојата надеж, поминаа неколку месеци и денес се вклучи, ми дозволува да го видам клучот за да ја отворам мојата сесија, но не ми дозволува да го напишам А, имаше подобрување или сонував?

 84.   Valeria dijo

  Здраво, истурив малку вода на тастатурата од воздухот за мак-книга и не се исклучи, но продолжив веднаш да го исклучам. Го ставив на v и чекам 24 часа кога го вклучив се чинеше дека сè е во ред, но се појавува папка со прашалник!

 85.   bxbx dijo

  Вчера фрлив малку вода на приклучоците за USB, полнач, итн. и сосема малку, бидејќи остатокот се распрсна понатаму, го ставив на море на крпа неколку моменти и продолжив да го сушам со фен, ги проверив тастатурата и екранот и очигледно не мораше да ги навлажни.
  Проверив дали има поголема влажност на пристаништата, но ништо, и заборавив да ја ставам настрана навечер ... сепак ништо не му се случило наутро (не дозволив да се испушти целосно, оставив да достигне 1% и оптоварување нормално) Сепак, сè уште се плашам дека ако го оставам или целосно испразнет, ​​тоа нема да се вклучи повторно, немам буџет да го однесам кај техничарот колку и да сакам ... земам грижа за тоа премногу, но овој пат тоа беше несреќа што се надевам дека нема да се повтори и нема да го оштети макот.
  Сепак не знам дали ќе биде зачувано бидејќи продолжува да работи и правилно.
  (Ја проверив областа и водата навлажни парче мебел повеќе од Mac, дури и да не е удобно и сè уште сум немирен).

 86.   Мануел Гонзалес dijo

  Најдоброто нешто што треба да се направи во случај на истурање на течности е да го однесете лаптопот во техничка служба што е можно поскоро, каде што ќе го отворат и исушат за да избегнат каков било вид на идна оксидација. Тоа е единствената опција за зачувување на најдобрите дизајнирани лаптопи. ; Д.

  Fuente: https://gorilageek.com

 87.   Азра dijo

  macime 50 ml kadar su döküldü belki biraz daha fazla ekran karardı geri geldi kapattım kurutma makinesini soğuğa ayarlayıp kuruttum şu an çalışıyor ama arada ekran gidiyor şarj da alıyor повеќе

 88.   јавиера dijo

  Здраво! Истурив вода на мојот MacBook и некои клучеви не работат, дали имате решение? Помош

 89.   Хозе dijo

  Го навлажнив MacBook Air почетокот на 2015 година и имаше дамки зад екранот и не знам што да правам