Како да ја пребарувате апликацијата Белешки на вашиот iPhone или iPad

Ако барате одредена белешка, можете да пребарувате во папките што ги создадовте во апликацијата Белешки. Но, што ако она што го сакате или ви треба е да пребарувате низ сите белешки во апликацијата со едно движење? Ова е исто така многу лесно, само треба да го користите Spotlight Search до кој можете да пристапите со лизгање на прстот од горе надолу од центарот на кој било од домашните екрани iPhone или iPad.

За да го направите ова, пребарувајте низ сите ваши белешки, прво мора да бидете сигурни дека апликацијата е активирана во Барај Центарот на вниманието. Прво отворете ја апликацијата Поставки на вашиот iOS уред и кликнете на делот Општи.

IMG_8355

IMG_8356

Изберете „Пребарување на рефлектори“ и на следниот екран, скролувајте надолу додека не ја пронајдете апликацијата Белешки. Ако не е активиран, кликнете на лизгачот што ќе го видите десно за да го направите тоа.

IMG_8357

IMG_8358

Отсега па натаму, секогаш кога ќе го лизнете прстот надесно од почетниот екран за да го отворите пребарувањето во центарот на вниманието и да внесете кој било термин присутен во содржината на една од вашите белешки, Spotlight ќе може да ја најде таа содржина и да ви ја покаже белешката во прашање во рамките на резултатите од пребарувањето. Со кликнување на овој резултат, можете директно да пристапите до Белешката што ве интересира.

Од пристигнувањето на iOS 9 На крајот на минатиот септември, апликацијата Белешки доби интересна ажурирање што дури дозволува држи белешки со рака, не пропуштајте ја можноста да искористите максимум од сите ваши нови карактеристики.

Запомнете дека во нашиот дел Упатства Имате на располагање огромна разновидност на совети и трикови за сите ваши уреди, опрема и услуги на Apple.

ИЗВОР | iPhone живот


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.