Не знаете како да преведувате пораки на WhatsApp? Објаснуваме како

Преведете ги разговорите на WhatsApp

Не дозволувајте јазикот да стане бариера кога разговарате со вашите пријатели или разговарате со вашиот работен тим на WhatsApp, најкористената глобална апликација за пораки денес. Преведувањето пораки на WhatsApp е полесно отколку што мислите и овде објаснуваме неколку начини за автоматски преведуваат разговори од WhatsApp; затоа продолжи да читаш.

Како можам да преведам разговори на WhatsApp? 

Сигурно сте се запрашале Како можам да преведам пораки на WhatsApp? Дали е можно да се направи тоа брзо? И одговорот е ДА, иако WhatsApp сè уште нема мајчин функција за превод на пораки, можно е тоа да се направи на други начини без да ви стане главоболка.

И покрај фактот дека постојат многу можни начини, особено неофицијални апликации, во овој пост објаснуваме Двата најдобри начини за автоматско преведување на пораките на WhatsApp: преку Gboard и Google Translate.

На овој начин избегнувате да морате да ги копирате и залепите пораките во алатките за превод, што ќе предизвика губење време и непотребни компликации што го прават разговорот малку да излезе од синхронизација.

Автоматски преведувајте пораки на WhatsApp со помош на Google Translate

Најчестата и најсигурна алатка што може да се инсталира на кој било уред, Android или iOS, е Google Translate или Google Translate; Покрај тоа, кога ќе го инсталирате, ќе работи и на други платформи за пораки како што е Messenger.

За да започнете со користење на Google Translate, потребни се многу малку чекори:

Преведете ги разговорите на WhatsApp

 1. Инсталирајте Google Translate од Play Store или App Store, во зависност од оперативниот систем на вашиот уред.
 2. Отворете ја апликацијата Гугл преведувач.
 3. Кликнете на иконата мени.
 4. Изберете ја опцијата «конфигурација".
 5. Од достапните опции изберете «допрете за да преведете".
 6. Кликнете на копчето "Овозможи» за да го задржите Google Translate активен во сите апликации што го дозволуваат тоа.

Со овие чекори веќе ќе го имате преведувачот достапен на вашиот уред. За преведувајте пораки на whatsapp со Google Translate само бебе:

 1. Отворете WhatsApp.
 2. Задржете ја пораката што сакате да ја преведете и кликнете на иконата за копирање. Ова ќе предизвика да се појави икона за превод.
 3. Кликнете на иконата за превод. Стандардно ќе биде преведен на англиски, но можете да го менувате јазикот кога сакате.

Со оваа едноставна акција ќе ја видите преведената порака, пораката што е копирана на таблата со исечоци. Повторете го ова дејство за секоја порака што сакате да ја преведете.

Автоматски преведувајте пораки на WhatsApp со помош на Gboard

Уште полесен начин да се преведе порака на WhatsApp е со користење на апликацијата Gboard.. Gboard е официјалната тастатура на пакетот Google и може автоматски да преведува пораки на WhatsApp на повеќе од 100 јазици и на уредите со Android и iOS.

Gboard е стандардната тастатура што е претходно инсталирана на повеќето денешни телефони со Android., но ако вашиот телефон го нема, првото нешто што треба да го направите лесно преведувајте ги разговорите на WhatsApp со Gboard е да го инсталирате и конфигурирате. За да го направите ова мора: 

 1. Инсталирајте го Gboard од Play Store или App Store, во зависност од оперативниот систем на вашиот уред.
 2. Во поставките на вашиот телефон, поставете го Gboard како стандардна тастатура или метод за внесување.

За да започнете да преведувате пораки на WhatsApp со Gboard, мора:

Како да преведете разговор WhatsApp

 1. Отворете WhatsApp и изберете го разговорот Каде се пораките за преведување.
 2. Изберете ја пораката за преведување и копирајте ја на таблата со исечоци.
 3. Отворете го Gboard со допирање на полето за текст и изберете ја малата стрелка од страната за да се појават повеќе опции.
 4. Кликнете на опцијата за мени (трите точки).
 5. Изберете ја опцијата „Преведи“.. Ќе се појави поле за текст со натпис „Виши овде за да се преведе“, залепете ја пораката што сакате да ја преведете таму.

Со ова, пораката автоматски ќе се појави преведена на стандардниот јазик (англиски); но ќе имате опција да го изберете саканиот јазик. Повторете го овој процес за секоја порака што сакате да ја преведете. 

Ова е најбрзиот метод за преведување пораки на WhatsApp што постои досега затоа што не мора да се префрлате помеѓу апликации за да го добиете преводот.

Ако сакате да испратите порака на друг јазик, следете ги чекорите 3, 4 и 5; но наместо да го копирате текстот од таблата со исечоци, напишете во полето за текст „Впишете овде за да преведете“ сè што сакате да се преведе. Ова ќе ви ја покаже автоматски преведената порака и само треба да притиснете Испрати ако сакате.

Во заклучок

Јазикот повеќе нема да биде пречка за комуникација со пријатели или колеги кои зборуваат други јазици. Преведете ги пораките на WhatsApp автоматски е многу едноставно ако ги имате вистинските алатки. 

Gboard и Google Translate се 2-те најлесни начини за преведување на пораки на WhatsApp и на Android и на iOS. Иако е точно дека WhatsApp нема функција за превод природно, со она што го објаснивме во овој пост, можете да ги преведувате вашите пораки на WhatsApp без компликации. Треба да се напомене дека корисниците на Google Pixel 6 врвот имаат функција Google Live Translate што со притискање на копче преведува што сакате; но ова не е толку вообичаено кај повеќето корисници.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.