Како да прегледате врска во Safari со допир со три прста

врска-три прста-сафари-osx-јосемит

Уште еднаш мора да ги информираме нашите читатели за нови дејства што се откриени во OS X Yosemite. Многумина беа прилики во кои посочивме дека системот на каснатото јаболко покрај функциите што ги имаат на прв поглед, тие имаат многу други скриени што ги наоѓаат корисниците, а особено развивачите на OS X.

Apple никогаш не престана да објавува обемен прирачник за тоа како да ги користи своите оперативни системи и тоа е користејќи го тоа или читајќи трикови од кои поголемиот дел од времето се родени развивачите на апликации работат за истото, дека знаеме нови активности како она што денес ќе ви ги објасниме.

Во овој случај, трикот што ќе ви го кажеме денес има врска со гестовите со повеќе допири што можеме да ги направиме во OS X Yosemite со Trackpad на компјутерот. Факт е дека се чини дека ако во одредено веб- имаме линк, врска до А. веб- различен од првиот, едноставно лебди над врската и допира со три прста на Trackpad, OS X Yosemite ќе врати преглед на веб- дестинација на таа врска.

преференции-trackpad

Но, работата оди подалеку, бидејќи не е дека ни покажува статична слика на веб- на дестинација но ни овозможува да ја прегледаме целата мрежа со лизгање на два прста нагоре или надолу како што тоа го правиме вообичаено во а веб- во Сафари. Сепак, ова дејство бара мала конфигурација во Системските преференци, поточно во делот Trackpad.

За да ја активираме пулсацијата со три прста, мора да влеземе Системски преференции> Тракпад и во табулаторот Посочете и кликнете, ние мора да ја активираме опцијата Пребарување (допрете со три прста).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.