Како да преземете Microsoft Edge заснован на хром за macOS

Microsoft Edge Chromium

Виндоус 10 дојде од раката на Мајкрософт Еџ, новиот прелистувач за кој се појави на пазарот нека ветеранот Интернет експлорер заборави, прелистувач кој ги придружуваше корисниците на Виндоус од доцните 90-ти и кој владееше сам многу години кога беше отстранет Неткејп.

Откако „Мајкрософт Еџ“ се појави на пазарот пред скоро 5 години, корисниците не се одлучиле во кое било време за новото решение на Microsoft да пребарувате на Интернет, што му овозможи на Chrome да го задржи своето владеење во прелистувањето, со моментално учество од 68%. За да ги сврти табелите, Мајкрософт целосно го обнови прелистувачот користејќи го истиот мотор како Хром, бидејќи го користи Firefox Геко.

Овој нов прелистувач базиран на Chromium, официјално беше пуштен во употреба во јануари оваа година, прелистувач што достапен и за macOS, ви овозможува да ги инсталирате истите екстензии што ги наоѓаме во Web Chrome Store и неговото работење, откако ќе го пробате неколку недели, е повеќе од добро. И не само што велам така, велат и корисниците, бидејќи неговиот удел на пазарот се искачи од 4% во јануари 2020 година на 6,5% денес, надминувајќи го дури и ветеранот Firefox.

Microsoft Edge Chromium, ни ги нуди истите функции како и секој друг прелистувач кога станува збор за синхронизирајте ги прелистувањата и податоците за историјата со други уреди каде што е исто така инсталиран. Откако ќе го инсталираме, тоа ни овозможува директно да ги увезуваме сите зачувани податоци, дури и лозинки, од Chrome, што ја прави одлична опција да се ослободиме од Chrome еднаш и засекогаш на нашиот Mac.

За разлика од Chrome, новиот Edge ни овозможува да избереме три нивоа на приватност: основно, избалансирано и строго, што ни овозможува да спречиме следење на нашите движења на Интернет. Ако сакате да го инсталирате и тестирате новиот прелистувач на Мајкрософт за macOS, можете преземете го директно од овој линк.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Даниел Гонзалес dijo

  Вреди да се разјасни дека единствените прелистувачи кои не се базираат на Chromium се Firefox и Safari.

  1.    Игнасио Сала dijo

   Секако. Ви благодариме за забелешката.

бул (точно)