Како да преземете macOS Monterey 12.2 бета на вашиот Mac

macOS Монтереј

Apple ја објави она што е јавна бета верзија на macOS Monterey 12.2 за програмери. Во него, на пример, знаеме дека на Технологијата ProMotion работи но тоа многу добро и дека корисниците се многу задоволни со оваа функционалност. Но, се разбира, во моментов само оние кои имаат инсталирана бета верзија можат да уживаат во неа. Во овој пост ве учиме како да преземете ја пробната верзија на вашите компјутери.

Пред да започнеме да објаснуваме како би можеле да ја инсталираме бета 12.2 верзијата на macOS Monterey, мора да Забележете дека бета верзии се оние кои се во фаза на тестирање и затоа може да бидат донекаде нестабилни. Затоа ви препорачуваме доколку навистина сакате да ја инсталирате оваа верзија на вашите компјутери, тие да бидат оние што не ги користите редовно или главно. За секој случај.

Ајде да влеземе во задачата. Ајде да видиме како можеме да ја инсталираме бета верзијата на macOS Monterey 12.2. Ние почнавме.

Најлесно би било ако веќе имате регистриран профил на програмери. Во тој случај, едноставно е да се упатите до System Preferences> Software Updates и да ја преземете новата верзија што Apple штотуку ја објави. Ако тоа не е случај, мора да продолжите да читате. Тоа не е тежок процес, но никогаш не боли да ги поставите чекорите за да го олесните.

Направете резервна копија пред преземање и инсталирање на macOS Monterey 12.2 бета

Time Machine на Apple ви помага да ги вратите старите документи

Пред да се приклучите на бета верзијата, мора да направите резервна копија на вашиот Mac. На тој начин, ако нешто тргне наопаку, или ако сте несреќни и сакате да се вратите во претходната состојба, можете да се вратите таму каде што сте започнале.

Иако вообичаено правите автоматски резервни копии, не е повредено да направите рачно. Најдобар начин би било да го направите тоа преку Time Machine.

 1. Кликнеме на иконата од машината на времето во лентата со мени на нашиот Mac.
 2. Кликнеме таму каде што пишува Резервна копија сега.

Оставете ја резервната копија да заврши пред да продолжите. Веќе знаете дека копијата можете да ја извршите и преку терминалот. Но, тоа е друга приказна. Продолжуваме...

Следниот чекор што мора да го направиме е тоа да го кажеме на Apple ние сме заинтересирани да се приклучиме на програмата за бета тестер. 

Регистрирајте ја вашата сметка за јавната бета верзија на macOS

Macbook Pro M1

Ако никогаш претходно не сте се придружиле на јавна бета верзија, ќе треба да започнете со rНајавете се со вашиот Apple ID.

 1. Одете до адресата за да се регистрирате во бета програма. 
 2. Кликнеме таму каде што пишува Регистрирај се да започне. (Ако веќе сте се пријавиле за претходна јавна бета верзија, кликнете Најави се.)
 3. Ги ставаме нашите податоци за пристап преку Apple ID.
 4. Се најавуваме.

Ќе го започнеме преземањето наскоро. Мора да го регистрираме нашиот Mac за да се приклучиме на уредите за тестирање и Apple знае на кои е инсталиран софтверот за тестирање. На тој начин ќе следите колку луѓе помагаат работите да одат добро. Тоа се прави едноставно со започнување на преземањето на јавната бета верзија на macOS Monterey што се прави преку System Preferences во софтверските ажурирања.

 1. Копче Преземете ја MacOS Public Beta Access Utility.
 2. Отворете ја датотеката и стартувајте го инсталаторот.

Кога инсталерот ќе заврши со преземањето, System Preferences автоматски ќе се отворат во делот Software Updates. Кликнеме Ажурирај за да го преземеме и инсталираме јавниот бета софтвер. Откако ќе се преземе софтверот, вашиот Mac автоматски ќе се рестартира. Јавното бета ажурирање може да потрае долго време за да заврши преземањето, во зависност од големината. Можеме да го провериме статусот во панелот за преференции Ажурирања на софтвер на системските параметри.

Откако ќе го преземеме, останува само да го инсталираме за да почне да работи на нашиот Mac. Обично инсталаторот е автоматски. Но, ако не започне сам или сакате да го оставите за подоцна, можете да го отворите инсталаторот преку Spotlight или од папката Application во Finder.

 1. Го започнуваме инсталаторот. Избираме „Продолжи“. Ова е моментот кога нè советуваат да направиме резервна копија. Но, ние веќе предвидовме и го направивме тоа. Така продолжуваме.
 2. Ги прифаќаме условите и други правни прашања на која било инсталација. И ние го потврдуваме нашиот избор.
 3. Ние го избираме единица во кој сакаме да ја инсталираме бета. Само во случај да имате неколку опции. Нормално е што ова поле не се појавува.
 4. Продолжуваме со инсталирање не без претходно да го ставиме нашиот администраторска лозинка и кликнете OK.
 5. Ние се рестартираме или уште подобро, дозволуваме да се рестартира сам.

Сето ова е направено, веќе ја имаме инсталирано бета 12.2 на macOS Monterey и можеме да уживаме во вестите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.