Како да префрлите фотографии од вашиот iPhone на вашиот Mac со AirDrop

Ако штотуку го купивте вашиот прв iPhone или вашиот прв Mac или уште подобро двата компјутери, веројатно сè уште не знаете дека не треба да го поврзувате едниот со другиот преку кабел, или да испраќате незгодни е-пошта или да користите Апликација за фотографии до префрлете фотографии од вашиот iPhone на вашиот Mac. Да го направите ова е многу полесно ако користите AirDrop.

Од вашиот iPhone до вашиот Mac со AirDrop

AirDrop Комбинирајте WiFi конекција со Bluetooth за да откриете и пренесувате фотографии помеѓу вашите компјутери многу полесно и побрзо. Можете да го направите ова од вашиот iPhone, iPad или iPod touch на вашиот Mac, но исто така и обратно.

Користете AirDrop тоа е навистина едноставно. Прво, отворете го Контролниот центар на вашиот уред и проверете дали имате активирано WiFi и Bluetooth.

AirDrop

Потоа отворете го Фотографии на апликации и изберете од ролна или од кој било албум фотографиите што сакате да ги префрлите на вашиот Mac користејќи AirDrop. За да го направите ова, едноставно притиснете „Избери“ горе лево и допрете ја секоја од избраните фотографии.

Подоцна, притиснете го копчето Сподели што ќе го видите на долната лева маргина.

AirDrop

Менито Сподели сега ќе се отвори на екранот. Почекајте неколку моменти и кликнете на вашиот Mac кога ќе се појави. Фотографиите брзо ќе се пренесат благодарение на технологијата AirDrop и можете да ги најдете во вашата папка за преземања на Mac.

AirDrop

Следејќи го истиот процес, можете да префрлувате фотографии помеѓу вашиот iPhone, iPad и iPod touch, а не само од нив на вашиот Mac.

Ако ви се допадна овој пост, не пропуштајте уште многу совети, трикови и упатства во нашиот дел Упатства. И ако се сомневате, во Applelised Прашања ќе можете да ги поставите сите прашања што ги имате и исто така да им помогнете на другите корисници да ги расчистат своите сомнежи.

Ахм! И не пропуштајте го нашиот најнов Подкаст !!!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   куро dijo

    треба да кажете дека не се сите компатибилни Mac. Имам iphone 6+ и MacBook Pro од средината на 2010 година и Airdrop не е поддржан. со почит